English
جمعه، ۱۳ تیر ۱۳۹۹, ۱۸:۰۶
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

تشکیل شورای عالی انرژی زیر نظر ریاست جمهوری

تشکیل شورای عالی انرژی زیر نظر ریاست جمهوری
وزیر نفت با اشاره به نامگذاری سال 1388 به نام "اصلاح الگوی مصرف" از سوی مقام معظم رهبری، از هدفمند کردن یارانه‌ها به عنوان بزرگترین تصمیم تاریخ اقتصاد ایران یاد کرد و گفت: در شرایط فعلی ضرورت تشکیل شورای عالی انرژی زیر نظر ریاست جمهوری احساس می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از مهر، غلامحسین نوذری با اشاره به نامگذاری سال 1388 به سال اصلاح الگوی مصرف از سوی مقام معظم رهبری، گفت: نگاه وزارت نفت به فرمایش مقام معظم رهبری در این راستا نگاه صرف سازمانی نیست، بلکه به آن به عنوان یک تکلیف می نگریم.

وی با تاکید بر این موضوع که دولت در سال های گذشته بر اصلاح الگوهای مصرف به ویژه در بخش انرژی تاکید کرده است، از سهمیه بندی بنزین و راه اندازی سامانه کارت هوشمند سوخت به عنوان یکی از این اقدامات یاد کرد و اظهار داشت: با اجرای این طرح ملی، میزان صرفه جویی در مصرف بنزین به 22 میلیون لیتر در روز کاهش پیدا کرده است.

این عضو کابینه دولت نهم ادامه داد: اگر سهمیه بندی بنزین و عرضه سوخت از طریق سامانه هوشمند اتفاق نمی افتاد باید امسال روزانه 45 میلیون لیتر وارد کشور می شد.

نوذری با تاکید بر اینکه سهمیه بندی و عرضه کارتی سوخت یک کار بزرگ در دولت نهم به شمار می رود، تبیین کرد: این کار عظیم با ایجاد یک شبکه گسترده و مدیریت آن در دورافتاده ترین نقطه کشور انجام شد و در ابتدا، بسیاری افراد این کار را غیر عملی می دانستند.

وی افزود: اما بعد از مصوبه مجلس شورای سالامی  در یک فاصله کوتاه با تاکید رئیس جمهوری این کار انجام شد و در حال حاضر با برآوردی که صورت گرفته، صرفه جویی حدود 6 میلیارد دلاری در این زمینه محقق شده است.

همکاری وزارت نفت و صنایع برای ساخت موتور پایه گازوئیل سوز

وزیر نفت از ساخت موتور پایه گازوئیل سوز با همکاری وزارت صنایع و معادن خبر داد و گفت: در بسیاری از کشورهای اروپایی درصد موتورهایی که از گازوئیل استفاده می کنند بیش از بنزین بوده و علت آن هم کارایی بالای گازوئیل است.

وی با اشاره به اینکه کارایی بنزین حدود 23 تا 24 درصد است، بیان کرد: این میزان در موتورهای دیزل سوز حدود 42 درصد است و از این رو ساخت آن را در دولت نهم کلید زده ایم.

این مقام مسئول در وزارت نفت با اشاره به این موضوع که با اصلاح پالایشگاه های داخلی برای تولید گازوئیل با استانداردهای بین المللی اقدام کنیم، تبیین کرد: پیش بینی می کنیم با تغییر الگوی مورد نظر یعنی تبدیل موتور پایه بنزین به موتور پایه گازوئیل سوز به جایگاه مناسبی در رابطه با میزان سوخت در خودروها دست پیدا کنیم.

شناسایی استاندارهای مصرف سوخت در صنایع و کشاورزی

وزیر نفت با اشاره به تلاش های صورت گرفته در شرکت بهینه سازی، به مصرف سوخت در راستای اصلاح الگوی مصرف اشاره کرد و ادامه داد: در این رابطه در بخش های مختلف مطالعاتی انجام شده و استانداردهای هر بخش استخراج و در بخش صنعت و کشاورزی نیز تمام صنایع شناسایی شده است.

نوذری در خصوص  دامنه مدیریت نظارت بر بهینه سازی مصرف در تمام زمینه ها، اعلام کرد: علاوه بر بهینه سازی در مصرف سوخت ، در بخش خودرو نیز جلسات و کارهای مشترکی با وزارت صنایع دنبال شده که از جمله استانداردها استخراج و در واقع به تفاهم هایی نیز در این رابطه رسیده ایم.

وی در خصوص اینکه این نظارت از سوی چه کسی باید صورت گیرد، توضیح داد: بخشی از آن به وزارت صنایع و سازمان استانداردها باز می گردد ، یعنی در رابطه با مجوزهایی که داده می شود باید از آخرین فن آوری ها استفاده شود ، چون در برخی از صنایع ما واقعا از تکنولوژی هایی استفاده می شود که خود آن تکنولوژی ارزان است و علت انتخاب آن هم به علت پایین بودن قیمت انرژی است.

این عضو کابینه دولت نهم اظهار کرد: به هر حال یک زنجیره پیوسته و بدون انقطاعی است که باید روی همه این مجموعه کار شود تا نهایتا محصولی به دست آید تا مردم با اطمینان خاطر بدانند محصولی که استفاده می کنند، انرژی بری آن در حد استاندارد است.

وزیر نفت در ادامه با اشاره به بحث هدفمند کردن یارانه ها، یادآور شد: یارانه هایی که بابت انرژی پرداخت می شود و خیلی هم ملموس به نظر نمی آید، بیش از بودجه عمومی کشور است و یارانه ای که بابت انرژی پرداخت می شود بیش از ارزش افزوده ای است که در بخش صنعت، کشاورزی و مسکن حاصل می شود.

وی با تاکید بر اینکه حجم زیادی از منابع کشور به نحوی از چرخه تولید خارج می شود، گفت: اعتقاد ما این است که انرژی ارزان، بهره وری را پایین می آورد.

نوذری ادامه داد: ضمن اینکه انرژی ارزان، استفاده از تکنولوژی های قدیمی و ناکارآمد را ترویج می کند، مصرف بی رویه آن را به مصرف کننده جهت می دهد و رفتار مصرف کننده را به سمتی می برد که نمی تواند تصمیم بگیرد یعنی میان قیمت دو محصول که یکی انرژی کمتری مصرف می کند و دیگری انرژی بیشتر، ترجیح می دهد پول کمتری هزینه کند.

سرمایه گذاری 4 میلیارد دلاری برای تولید 50 میلیون متر مکعب گاز

وی به هزینه های هنگفتی که در زمینه حفاری چاه گاز می شود اشاره کرد و یادآور شد: این هزینه ها به ویژه در بخشی که از دریا منتقل می شود، به طور مثال برای 50 میلیون متر مکعب ، حدود چهار میلیارد دلار برآورد می شود.

رئیس هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران با بیان این موضوع که برای انتقال گاز از جنوب به شمال کشور حدود 1500 تا 2000 کیلومتر خط انتقال ایجاد می کنیم، اظهار کرد: برای ساخت هر هزار کیلومتر آن حدود 2 میلیارد دلار سرمایه نیاز است و این حجم سرمایه گذاری باید  ایجاد ثروت کند تا وارد بخش صنعت و تولید شود اما عمده مصرف ما برخی اوقات به گونه ای است که در زمستان ها ناچاریم مصرف بخش صنعت را محدود کنیم تا گاز مصارف خانگی تامین شود که در هیچ جای دنیا چنین اتفاقی رخ نمی دهد.

نوذری با بیان اینکه دولت تصمیم گرفته است با هدفمند کردن یارانه ها رفتار مصرف کننده چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی و خانگی را سامان دهد، ابراز امیدواری کرد مجلس هرچه سریع تر در خصوص این لایحه تصمیم گیری کند.

هدفمند کردن یارانه ها بزرگترین تصمیم تاریخ اقتصاد ایران

وزیر نفت از هدفمند کردن یارانه ها به عنوان یکی از بزرگترین تصمیمات تاریخ اقتصاد کشور یاد کرد و گفت: این اقدام را دولت با شجاعت در برنامه های خود گنجانده و آماده اجرای آن است.

وی خاطرنشان کرد: مردم با ثبت نامی که در لایحه هدفمند کردن یارانه ها داشتند در واقع از این طرح استقبال کردند و حمایت خود را نشان دادند و من راه دومی را سراغ ندارم جز اینکه یارانه ها را هدفمند کنیم و به صورتی گام برداریم که کمترین آسیب به دهک های پایین جامعه برسد.

این مقام مسئول در وزارت نفت  در ادامه به بحث مسکن به عنوان یکی دیگر از عوامل مهم در مصرف انرژی تاکید کرد و با اشاره به اینکه حدود 5/11تا 12 میلیون واحد مسکونی وجود دارد اظهار داشت: به طور قطع این طور نیست که برای ساختمان های ساخته شده راهی برای اصلاح الگوی مصرف انرژی وجود نداشته باشد.

وی با بیان اینکه بحث تامین مصالح با قیمت مناسب، متناسب با استاندارهای و طراحی روز با توجه به مناطق جغرافیایی متنوع و همچنین استفاده از طراحی و مهندسی در ساخت باید مد نظر قرار گیرد ، گفت: نباید در نظارت کوتاهی کنیم و باید نگاهی بلند و ملی نسبت به مسایل کشور در این زمینه داشته باشیم.

ضرورت تشکیل شورای عالی انرژی

وی با بیان اینکه ما هنوز در این زمینه به یک تصمیم جدی دست نیافته ایم، اظهار داشت: فکر می کنم جایگاه این هماهنگی کلی در شورای عالی انرژی است تا بتوانیم از طریق آن به جمع بندی برسیم.

وزیر نفت اظهار کرد: این شورا درصورت تشکیل باید زیر نظر ریاست جمهوری باشد که می تواند بحث مسکن، صنایع ، تولید و مجموعه این ها را هدایت کند و تصمیمات خوبی هم گرفته شده، ابزار و زمینه ها فراهم است و باید با نگاه به فرمایش مقام معظم رهبری این مساله را در سال 1388 جدی تر پیگیری کنیم.

کاهش 15 درصدی مصرف گاز در زمستان 87

نوذری همچنین در خصوص جایگاه اطلاع رسانی در بحث اصلاح الگوی مصرف، با بیان اینکه ما در هر زمان که اطلاع رسانی کردیم، مردم همکاری داشته اند، گفت: سال گذشته با اطلاع رسانی هایی که انجام شد برخی از استان ها که ورودی و خروجی آنها را داشتیم در رابطه با مصرف گاز همکاری کردند و استان هایی داشتیم که مردم 10 تا 15 درصد صرفه جویی نسبت به سال های قبل داشتند بنابراین کار فرهنگی می تواند در این راستا تاثیر گذار باشد.

نوذری در پایان تاکید کرد: نکته ای که باید توجه شود این است که ما به عنوان کشوری دارای ذخایر بزرگ باید نقشی بین المللی در تامین انرژی جهانی داشته باشیم و این زمانی حاصل می شود که فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر تنظیم فاصله تولید و مصرف اجرا شود و در یک موازنه میان تولید و مصرف بتوانیم نقش اساسی که در دنیا به عنوان تولید کننده ای بزرگ داریم با ساماندهی و همچنین هدفمند کردن یارانه ها و منطقی کردن قیمت ها به اجرا درآوریم

مهر
۱۵ فروردین ۱۳۸۸ ۰۹:۴۴

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.