English
سه شنبه، ۱۷ تیر ۱۳۹۹, ۱۷:۲۸
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

دو وزیر تاکید کردند: بهره‌وری صنایع اسیر انرژی ارزان

دو وزیر تاکید کردند:
بهره‌وری صنایع اسیر انرژی ارزان
در حالی که هدفمند کردن یارانه‌ها از بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری براساس قانون بودجه 88 اجرا می‌شود، دو وزیر صنایع و نفت می‌گویند: انرژی ارزان باعث افزایش بازدهی بهره‌وری صنایع نشده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایرنا؛ علی اکبر محرابیان، وزیر صنایع و معادن خاطرنشان کرد: اگر قیمت انرژی ارزان باشد سرمایه‌گذار و تولیدکننده به دنبال استفاده از سیستم‌های کم مصرف در طرح‌های صنعتی نمی‌رود، ولی با اصلاح قیمت انرژی و سوخت به طور قطع افراد به دنبال انتخاب فن‌آوری‌های کم مصرف با بازدهی بالا خواهند رفت.
در این زمینه وزیر نفت نیز قیمت ارزان را دلیل اصلی انتخاب تکنولوژی‌های انرژی‌بر در صنایع کشور دانست و درباره مسوولان ناظر بر این مساله گفت: بخشی از نظارت باید توسط وزارت صنایع و معادن و سازمان‌های استاندارد انجام شود؛ به‌طوری‌که لازم است مجوزهایی که داده می‌شود، برای استفاده از آخرین تکنولوژی‌ها باشد.
غلام‌حسین نوذری با اشاره به این‌که کاربرد تکنولوژی‌های جدید و کم ‌انرژی‌‌بر، تولید محصولات کم‌ انرژی‌‌بر را نیز به همراه خواهد داشت، تصریح کرد: به‌این ترتیب علاوه ‌بر بهینه‌سازی در مصرف سوخت، در بخش خودرو نیز جلسات و کارهای مشترکی با وزارت صنایع و معادن دنبال شده که برخی استانداردها استخراج و تفاهم شده است.
او با تاکید براین‌که گاهی یارانه‌هایی که بابت انرژی‌های مختلف پرداخت می‌شود و ملموس هم نیست، از بودجه عمومی کشور بیش‌تر است، توضیح داد: به همین دلیل حجم زیادی از منابع کشور از چرخه تولید خارج می‌شود، ولی اعتقاد ما این است که انرژی ارزان، بهره‌وری را پایین می‌آورد.
وزیر نفت همچنین افزود: انرژی ارزان موجب استفاده از تکنولوژی‌های قدیمی و ناکارآمد و مصرف بی‌رویه آن می‌شود. از سوی دیگر رفتار مصرف‌کننده را به سمتی می‌برد که نمی‌تواند موجب شود تا میان دو محصول که یکی انرژی کمتری مصرف می‌کند و دیگری انرژی بیشتر، ولی از نظر قیمتی متفاوتند، انتخاب درست را انجام دهد.

ایرنا
۱۶ فروردین ۱۳۸۸ ۱۳:۳۸

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.