English
پنج شنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۹, ۱۸:۲۱
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

قرارداد ایران و سوئیس برای کاهش مصرف گاز در نیروگاه ها

قرارداد ایران و سوئیس برای کاهش مصرف گاز در نیروگاه ها
قرارداد جدید شرکت ملی صادرات گاز ایران و ای جی ال سوئیس برای بهینه سازی مصرف انرژی در نیروگاه ها و ایستگاه های تقویت فشار از فروردین ماه امسال اجرایی شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل ازموج، رسول سلمانی مدیر مهندسی شرکت ملی صادرات گاز ایران در جمع خبرنگاران با بیان این که Save x یکی از بزرگترین طرح صرفه‌جویی در زمینه‌ی انتقال و مصرف انرژی در کشور خواهد بود، گفت: در این رابطه اطلاعات لازم مربوط به نیروگاه‌های موجود و نیروگاه‌هایی که در آینده ساخته خواهند شد با کمک وزارت نیرو تهیه و به منظور اجرای پروژه‌ی Save x در آنها مطالعات آغاز شده است.
وی در ادامه با یادآوری این موضوع که به دلیل قدیمی بودن نیروگاه های کشور میزان بازدهی پایین است، تبیین کرد: در حال حاضر به طور متوسط میزان راندمان نیروگاه های داخلی بین 28 تا 33 است و به همین دلیل نیروگاه‌ها سوخت زیادی مصرف می‌کنند که پایه‌ی اصلی سوخت آنها نیز گاز طبیعی است.
او از عملیاتی شدن اولین قرارداد گازی با شرکت ای جی ال سوئیس از فروردین امسال خبر داد و افزود: هدف از امضای این قرارداد کاهش روزانه 30 تا 40 میلیون مترمکعبی مصرف گاز در نیروگاه‌ها و ایستگاه‌های تقویت فشار و افزایش راندمان در این بخش است.
وی با بیان این که با مشارکت شرکت سوئیسی و تکمیل طرح های بهینه‌سازی راندمان مصرف انرژی در نیروگاه‌ها و انتقال گاز (Save x) محقق خواهد شد، اظهار کرد: کاهش مصرف گاز نیروگاه‌های حرارتی با افزایش بازدهی آنها به کمک سرمایه‌گذاری خارجی و فروش گاز صرفه‌جویی شده مهمترین هدف پروژه Save x است.
به گفته مدیر مهندسی شرکت ملی صادرات گاز، بازگشت سرمایه در این پروژه از محل فروش گاز صرفه جویی شده به سرمایه‌گذاران انجام می‌شود.
او با اشاره به این موضوع که قرارداد مطالعاتی این پروژه که در اواخر اسفند با مشارکت شرکت ای جی ال سویس امضا شده است، اظهار کرد:این قرارداد توسط شرکت سوئیسی از اول فروردین ماه سال جاری عملیاتی شده است.
سلمانی در ادامه با بیان اینکه حدود نیمی از مصرف گاز طبیعی کشور در طول سال به نیروگاه‌ها، صنایع سنگین و ایستگاه‌های تقویت فشار گاز اختصاص پیدا می‌کند، گفت: افزایش بازدهی نیروگاه‌ها به کمک وزارت نیرو و نفت ایجاد خواهد شد که با صرفه‌جویی گاز می‌توانیم برای نو و به روز کردن نیروگاه‌ها، افزایش بازدهی آنها و همچنین توسعه‌ی ایستگاه‌های تقویت فشار سرمایه‌گذاری کنیم.
او کاهش حجم ذخیره منابع هیدروکربوری و اهمیت مصرف بهینه آن در کشور و جهان را از جمله دلایل اهمیت پروژه Save x دانست و خاطر نشان ساخت: افزایش قیمت نفت و گاز، نیاز به بازسازی نیروگاه‌های کشور با توجه به مستعمل بودن و مصرف زیاد آنها، تراز منفی تولید و مصرف برق در کشور ایجاد شغل در حد وسیع با به کارگیری حداکثر توانایی‌های داخلی و کسب جایگاه سیاسی و اقتصادی به دلیل امضای قراردادهای بلندمدت گازی از دیگر دلایل صرفه‌ی اقتصادی این طرح است.
مدیر مهندسی شرکت ملی صادرات گاز ایران با اشاره به انتقال فن آوری های جدید نیروگاهی و ماشین آلات سنگین صنعتی به کشور در نتیجه اجرای این پروژه، بیان کرد: کسب درآمد مستقیم و بهبود رشد اقتصادی، تقویت امنیت ملی به دلیل کاهش آلاینده‌های زیست محیطی و کمک به شکستن تحریم در سرمایه‌گذاری خارجی می‌تواند در نتیجه‌ی اجرای پروژ‌ه‌ی افزایش راندمان نیروگاه‌ها محقق شود.
وی با تاکید بر اینکه پس از تکمیل مطالعات راهکارهای مناسب برای افزایش راندمان نیروگاه ها و ایستگاه های تقویت فشار و اعمال تغییرات و بهبود وضعیت مصرف سوخت نیروگاه‌ها شناسایی خواهد شد، بیان کرد: در فاز دوم راهکارهای اجرایی برای هر مورد به صورت پروژه‌ ای تعریف و اسناد مناقصه‌های آنها آماده خواهد شد.
سلمانی با اشاره به این موضوع که در فاز دوم اجرای این طرح می توان از امکانات سرمایه‌گذاران خارجی به منظور اجرا کردن پروژه‌ها استفاده کنیم، افزود: هم اکنون شرکت‌های مختلفی از کشورهای کره جنوبی، سویس، آلمان و ترکیه برای همکاری در این پروژه‌ اعلام آمادگی کرده‌اند.
به گفته وی پیش بینی می‌شود این تغییرات طی پنج تا 10 سال در تمام نیروگاه‌ها و ایستگاه‌های تقویت فشار کشور اعمال شود که البته بسته به تعداد سرمایه‌گذاران و میزان سرمایه‌گذاری خارجی می‌تواند این زمان کوتاه تر شود.
وی سرمایه گذاری اولیه برای قرارداد مطالعاتی را 15 میلیارد ریال اعلام کرد و یادآور شد: پس از تکمیل مطالعات میزان سرمایه‌ مورد نیاز برای انجام کلیه راهکارهای اجرایی مشخص خواهد شد.

موج
۱۶ فروردین ۱۳۸۸ ۲۲:۵۶

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.