English
جمعه، ۱۳ تیر ۱۳۹۹, ۰۰:۰۳
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد؛ تدوین قوانینی به منظور تحقق اصلاح الگوی مصرف

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد؛
تدوین قوانینی به منظور تحقق اصلاح الگوی مصرف
رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه پیام رهبری در آغاز سال نو حاوی حکمت های راهگشا بود، از کمیسیون های تخصصی مجلس خواست ظرف 45 روز پیشنهادات قانونی در خصوص تحقق اصلاح الگوی مصرف را تدوین و به هیئت رئیسه ارائه دهند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از اکونیوز،"علی لاریجانی" در آغاز جلسه علنی امروز ولادت امام حسن عسگری(ع) را گرامی داشت و همچنین سالگرد رحلت حضرت معصومه (س) را به نمایندگان ملت ایران تسلیت گفت.

وی با بیان اینکه سال 88 با پیام رهبر معظم انقلاب مزین گشت، ابراز امیدواری کرد: سال جدید مملو از برکات الهی برای ملت و نظام جمهوری اسلامی باشد.

لاریجانی تصریح کرد: سخنان مقام معظم رهبری در آغاز سال نو چه در موضوع اصلاح الگوی مصرف و چه در انتخابات پیش رو و چه موضوع آمریکا حاوی حکمت های راهگشا برای رهروان انقلاب بود.

رئیس مجلس در ادامه با بیان اینکه دنیای امروز از رفتار استعماری و خشونت آمیز آمریکا و رژیم صهیونیستی رویگردان است، گفت: رهبران آمریکا دوران فرا صنعتی را طلیعه فراگیری دموکراسی و رونق اقتصادی و تحقق حقوق بشر معرفی می نمودند اما رفتار آنان به شبگردان سیاسی می ماند که تخریب حقوق انسانها و دیکتاتوری فراگیر و آشفتگی اقتصادی نمادهای آن است.

وی خاطر نشان کرد: اگر امروز سخن از تغییر به زبان می آید، تحمیل واقعیت جهانی به آنان است و بیش از هر چیز نیاز آمریکا به بازسازی چهره خود است و شواهد تغییر را باید انتظار کشید تا در رفتار آنان یافت.

لاریجانی گفت: ملت بزرگ ایران هوشمندانه به اقدامات آمریکا توجه دارد که آیا سخن از تغییر یک بازی زبانی است یا از جوهره ای برخوردار است.

وی افزود: فهم نشانه های تغییر ماهوی چندان مشکل نیست، دست برداشتن از ستیز با ملت ایران، نه اینکه همزمان با تبریک سال نو، تحریم ها را تمدید کنند. تغییر ماهوی یعنی در عراق و افغانستان دست از خشونت بردارند و بگذارند دولت عراق و ملت افغانستان سرنوشت خود را مشخص کنند.

رئیس مجلس همچنین گفت: تغییر ماهوی یعنی در فلسطین در مقابل گرگ های صهیونیست از ملت فلسطین حمایت شود نه اینکه سلاح های مخرب به رژیم صهیونیستی هدیه دهند.

لاریجانی یادآور شد: بیداری اسلامی در منطقه، امروز اجازه سبک سری سیاسی و تحصیل آشفتگی اقتصادی به ملت ها را نمی دهد. اصلاح الگوی مصرف را باید در چنین متنی معنا نمود که در مجموع شرایط جهانی امروز، استقلال کشور در بعد اقتصادی، استفاده بهینه از ظرفیت ها و مصرف درست آن است تا در دنیای فراصنعتی، کشور پیشتاز و متکی برخود باشد نه پیرو.

رئیس مجلس تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی این حرکت را نه یک شعار نمادین و نه یک پیام سالیانه تلقی می کند؛ بلکه یک هدف استراتژیک برای دوران جدید می پندارد که سعادت آینده ملت در تحقق آن است و به همین میزان اهمیت برای این فکر بنیادین قائل است.

لاریجانی با تاکید بر اینکه حضرت آیت الله خامنه ای از دوران ریاست جمهوری خود این تفکر را دنبال نمودند و در برنامه 5 ساله اول مبانی آن طراحی گردید، اظهار داشت: مدتها در دولت آقای هاشمی رفسنجانی، دکتر حبیبی معاون اول جلساتی برای تدوین الگوی مصرف برگزار کرد و ابعاد اجرایی این فکر را مشخص تر نمود. اکنون زمان اجراست و مبادا که سال را طی کنیم و همچنان در کلیات آن سخن گفته شود.

وی افزود: مجلس شورای اسلامی آمادگی کامل دارد تا چنانچه دولت در اجرای الگوی مصرف به قانون نیازمند بود رفع مشکل کند.

رئیس مجلس خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه برنامه 5 ساله آتی باید در مجلس تصویب و بر اساس آن بودجه 89 تدوین گردد از دولت می خواهیم ابعاد مختلف این فکر بلند را در برنامه- که قاعدتا باید در ماه های آینده به مجلس داده شود- لحاظ نماید.

وی از کمیسیون های تخصصی مجلس خواست ظرف 45 روز آینده در حوزه کاری خود با حضور نمایندگان دولت، کارشناسان و صاحبنظران وقت کافی گذاشته و پیشنهادات قانونی را تدوین و به هیئت رئیسه ارائه کنند.

لاریجانی گفت: طبعا در این بررسی تمامی اقدامات قانونی و کارشناسی انجام گرفته در دوره های قبل باید مطالعه گردد تا با دقت کافی پیشنهادات جهت تصویب ارائه گردد.

وی از مرکز پژوهش های مجلس خواست در این زمینه مطالعات تخصصی خود را ارائه کند.

رئیس مجلس گفت: هیئت رئیسه پس از دریافت نظرات کمیسیون های تخصصی بر حسب نوع کار یا به صورت تلفیقی یا مجزا آنها را در دستور کار مجلس قرار خواهد داد.

لاریجانی از کمیسیون های تخصصی تقاضا کرد با توجه به ابعاد گسترده این امر بررسی های خود را در سطح اقدامات کوتاه و میان مدت در نظر بگیرند و برخی اصلاحات الگوی مصرف که مبتنی بر تجربه و تحقیقات گذشته می تواند سریع تر محقق گردد در بستر اقدامات کوتاه مدت قرار دهند تا از زمان استفاده بهینه گردد.

رئیس مجلس همچنین از کمیسیون ویژه خواست تا بررسی ها در مورد طرح هدفمند کردن یارانه ها را سریع تر تکمیل و به مجلس ارائه نماید.

وی ابراز امیدواری کرد در سال جدید تمامی دستگاه ها با انضباط قانونی عمل خویش را همراه نمایند و بر اساس آیین نامه جدید، کمیسیون های مختلف بر تحقق این امر نظارت داشته و گزارشات خود را به مجلس ارائه کنند.

اکونیوز
۱۶ فروردین ۱۳۸۸ ۲۳:۰۵

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.