English
چهارشنبه، ۹ بهمن ۱۳۹۸, ۱۶:۵۰
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

کوشش 488 روزه مدیران و پرسنل تلاشگر نیروگاه زرگان به بار نشست

کوشش 488 روزه مدیران و پرسنل تلاشگر نیروگاه زرگان به بار نشست
همزمان با میلاد فرخنده رسول اکرم ، واحد اول بخار نیروگاه زرگان اهواز ، وارد مدار شد.
بنا به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شرکت صنایع برق و انرژی صبا ، ژنراتور این واحد که در سال گذشته به علت نقص فنی دچار پدیدOver Speed (سرعت بیش از اندازه) شده بود با تلاش 488 روزه متخصصان داخلی و با صرف هزینه ای بالغ بر 70 میلیارد ریال به دست توانمند مدیران شرکت صبا و پرسنل زحمتکش نیروگاه زرگان بازسازی و وارد مدار شد.
گفتنی است در جریان این پدیده(Over Speed ) ژنراتور واحد یک نیروگاه زرگان ، آنچنان آسیب دیده بود که جز قسمتی مس و مقداری آهن پاره چیزی از آن باقی نمانده بود به طوری که شرکت انگلیسی سازنده ژنراتور (شرکت GEC ) ، روند بازسازی را غیرممکن و تلاش در این خصوص را بیهوده دانسته بود.
فرآیند بازسازی این ژنراتور که اتمام آن تعجب بسیاری از کارشناسان خارجی را برانگیخته است تماما به شیوه مهندسی معکوس صورت گرفته و هیچ یک از شرکت های خارجی در زمینه دانش فنی این امر ، با ایران همکاری نداشته اند.
این بازسازی که بدون وجود نقشه های فنی و تجربه مشابه صورت گرفته در جهان بی سابقه بوده به طوری که خبر بازسازی ، شرکت های خارجی را شگفت زده کرده است.
در جریان این عملیات حدود 24 شرکت داخلی مشارکت داشته اند و بیش از 95% قطعات در داخل کشور ساخته شده است.
تلاش دلسوزانه و قدرت خودباوری مدیران و کارشناسان بخش انرژی بنیاد مستضعفان و جامعه مهندسین و پیمانکاران بخش خصوصی جای تقدیر فراوان دارد اما چه خوب می شد اگر این فرصت فراهم می آمد تا با بکارگیری تجربیات فنی مهندسی و لحاظ داشتن تجربیات کسب شده بین فرایند خرید یک ژنراتور و تعمیر اساسی آن مقایسه ای صورت می پذیرفت. حال که فرمایشات مقام معظم رهبری روشنگر راه اصلاح الگوی مصرف گردیده است بررسی های اینچنین قبل از تایید و اجرای پروژه لازمتر به نظر می رسد. اما مهمتر از آن ثبت تجربیات فنی مهندسی و اقتصادی و محاسبه هزینه های فرصت و عدم النفع توقف 488روزه جهت تصمیم سازی جهت مقابله با حوادث اتی است.
۱۷ فروردین ۱۳۸۸ ۱۵:۴۵

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.