English
یکشنبه، ۲۲ تیر ۱۳۹۹, ۱۳:۲۹
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

مصاحبه با آقای مهندس عبدالخالق زاده مشاور مدیرعامل شرکت توانیر در امور خصوصی سازی نیروگاهی

مصاحبه با آقای مهندس عبدالخالق زاده مشاور مدیرعامل شرکت توانیر در امور خصوصی سازی نیروگاهی
لطفا برای آشنائی بیشتر مخاطبین ، خود را معرفی بفرمائید.
  • اینجانب سید حسین عبدالخالق زاده متولد سال 1330 در شهرستان مشهد مقدس دارای تحصیلات کارشناسی مهندسی برق قدرت از دانشگاه تهران و کارشناسی ارشد مهندسی صنایع از دانشگاه امیرکبیر. در سال 1359 همکاری خود را با صنعت برق شروع نمودم و در سال 1361 به استخدام شرکت برق منطقه ای خراسان درآمدم و پس از مدتی به مسئولیت مدیر امور برق مشهد و سپس به مدیریت شرکت توزیع خراسان بزرگ منصوب شدم. در سال 1377 مدیر عامل برق منطقه ای یزد منصوب شدم و از مهر ماه 82 تا خرداد 1387 مسئولیت مدیر عاملی شرکت برق منطقه ای کرمان را به عهده داشتم. هم اکنون نیز در ستاد مرکزی شرکت توانیر مشغول هستم.
 
به نظر شما چگونه بخش خصوصی سازی نیروگاه ها را که از مباحث مهم و با اولویت برتر وزارت نیرو و مورد توجه و حساسیت شخص رئیس محترم جمهور است شروع کنیم؟
  • چندی قبل بنا به دعوت کارگروه انرژی دبیرخانه شورای مصلحت نظام حضور یافتم و بنا بر جو موجود در جلسه مطالبی را در دفاع از عملکرد وزارت نیرو در خصوصی سازی نیروگاهها مطرح کردم. در آنجا عرض کردم نباید وزارت نیرو را در این رابطه زیر سوال برد. نباید گفت در وزارت نیرو کسانی مخالف خصوصی سازی نیروگاه هستند. درست است کندی هایی در جریان بوده است اما کارهای زیادی انجام شده. درست نیست وزارت نیرو را زیر سوال ببریم. سعی کردم دفاعیه ای مطرح کنم. در حفیفت وزارت نیرو در این رابطه مظلوم واقع شده است. درحقیقت وزارت نیرو پیشتاز در این امر بوده است. ما این کار را از سال 1371 شروع کردیم ، و پیش زمینه های زیادی برای خصوصی سازی از آن سال شروع شد. در سال 1371 که تجدید ساختار انجام شده اثرات اقدامات به تدریج نمایان گردید. اگر به آمار مراجعه کنیم بسیاری از مسائل روشن می شود. نیروی انسانی شاغل در صنعت برق در سال 1357 سی و دو هزار نفر بود که این تعداد در سال 1371 بیش از دو برابر یعنی هشتادونه هزار نفر رسید. تعداد مشترکین برق در سال 1357 سه میلیون و چهارصد هزار نفر بود که در سال 1371 به ده میلیون و چهارصد هزار مشترک رسید. فروش انرژی در سال  معادل چهارده میلیارد کیلو وات ساعت بود که در سال 1371 به پنجاه و دو میلیارد کیلووات ساعت رسید. امروز تعداد مشترکین از بیست و یک میلیون مشترک گذشته و فروش انرژی نیز از یکصدوشصت میلیارد کیلووات ساعت عبور کرده است. ظرفیت نصب شده نیروگاهها نیز از چهارده هزار مگاوات به مرز های پنجاه هزار مگاوات رسیده است. حالا اگر قرار بود ما سیاست های درست در جذب نیروی انسانی و همچنین اصلاح ساختار برق در نظر نگرفته بودیم هم اکنون نیروی انسانی شاغل می بایست حدود یکصدو پنجاه هزار نفر می بود ، در حالیکه کل پرسنل شاغل در صنعت برق هم اکنون چهل و چهار هزار نفر می باشد. در اصلاح ساختار و زمینه سازی برای خصوصی سازی؛ ابتدا روی برون سپاری کار شد. سال 1370 حدود 16 برق منطقه ای وجود داشت که پانزده شرکت توزیع به آن اضافه شد. سال 79 تعداد شرکت ها به 170 شرکت رسید. تمام بخشهایی که زمینه انفکاک از شرکت توانیر و برق های منطقه ای و شرکت های توزیع را داشتند شناسایی شدند و در غالب شرکت های مستقل درآمدند. کلیه بخش های مربوط به فعالیت های امانی مربوط به احداث شبکه ، تاسیسات فشار قوی ، مهندسین مشاور ، فعالیت های حسابرسی و خدماتی همه جدا شدند ،در غالب همان شرکت هایی که عرض شد. بعد در سال 1380 حدود 80 شرکت از این نوع به شرکت ساتکاپ منتفل کردیم تا از طریق مناقصه و مذاکره خصوصی شود.من از خراسان به یاد دارم شرکت های اتانیر ، طوس نیرو ، نتن و منیران که حاصل چندین سال تلاش و زحمت بود به ساتکاپ منتقل و بعد واگذار شدند. در حقیقت 80 شرکت واگذار شده ما را در خصوصی سازی به جلو انداخت و اگر ما بنا داشتیم دو الی سه سال قبل خصوصی سازی را شروع کنیم همگام با سایر بخشها چندین سال دیگر در این نقطه بودیم.همان موقع اقای مهندس ملاکی از طراحان این کار می گفتند ما قصد آماده سازی برای خصوصی سازی داریم.
آیا اطلاعاتی از روند خصوصی سازی در سایر وزارتخانه ها دارید و با خود مقایسه کرده اید؟ زیرا گفته می شود وزارت نیرو از بعضی وزارتخانه ها در این امر عقب مانده ، در حالیکه اقدامات انجام شده و پیش زمینه ها می بایست برعکس این موضوع را مطرح نماید.
  • بعید می دانم هیچکدام از وزارتخانه ها به اندازه وزارت نیرو و خصوصا بخش برق در تغییر ساختارها کار کرده باشند. حتی جناب آقای مهندس زنگنه در بخش نفت نتوانستند به اندازه وزارت نیرو فعال باشند. به نظر می رسد در بخش خصوصی سازی وزارت نیرو موفق بوده است.اگر در بخش نیروگاه میفرمائید ، ماهیت نیروگاه با شرکت های واگذار شده در ساتکاپ بسیار متفاوت است ، و اگر صنعت برق طبق اصل 44 مکلف به واگذاری همه شرکت ها بخصوص نیروگاه ها می باشد برای این کار تشکیلات مناسب می خواهد.
شما در خصوص فروش نیروگاه ها به طور مشخص چه کار انجام داده اید؟
  • ما توانستیم یک کارگروه تشکیل دهیم. افرادی مانند معاونت مالی پشتیبانی ، معاونت توسعه اقتصادی و معاونت نظارت بر توزیع شرکت توانیر به علاوه چند نفر از افراد مطلع را از بخش خصوصی دور هم جمع کنیم . هدف ما در این کارگروه بازبینی قراردادهای BOO و BOT و تعیین تکلیف فروش برق به صورت یک سازوکار قابل اعتماد که دو مقوله ریسک و سود در آن دیده شود ، و حمایت های پایدار لحاظ گردد ، می باشد. به نظر من بالغ بر نود درصد از موانع خصوصی سازی ، وجود تشکیلات موازی است که باید برطرف شود.
در جلسات کارگروه چه مواردی مورد بحث و بررسی قرار می گیرد؟
  • در این جلسات در خصوص نحوه محاسبه ارقام بحث می شود که با جمع بندی آن انشاءاله به نتایج مفیدی دست خواهیم یافت. از دیگر موارد مورد بحث معضل قوانین است که باید ثابت باشد تا سرمایه گذار هرروز با قیمت های جدیدی مواجه نشود. موضوع دیگر هیئت، تنظیم بازار برق است که طرفدار خریدار می باشد. باید یک قانون برق و یک هیئت مستقل و بیطرف بالای سر قراردادهای خرید برق باشد تا وقتی بخش خصوصی 5 % بازار برق را در دست دارد ، چاره ای جز این نیست،اما با تسهیلاتی که قرار خواهیم داد تا بخش خصوصی کارها را در دست بگیرد و این عدد به 30% برسد دیگر این مباحث مطرح نخواهد بود.
لطفا دستاوردها را اعلام بفرمائید.
  • بر اساس مصوبات مقرر گردید که ده نیروگاه از طریق تشکیل شرکت و انتقال مالکیت نیروگاه به آن شرکت و بعد انتقال شرکت به بورس و فروش سهام از طریق بورس خصوصی شود و در حقیقت به نوعی مزایده گذاشته شود. مجوز های لازم اخذ شد ، اساسنامه پیشنهاد گردید که به امضاء معاون اول رئیس محترم جمهور رسید و بعد به تائید شورای نگهبان . پس از انجام اصلاحات لازم و اخذ مجوز های قانونی داخل توانیر ده هیئت مدیره و مدیر عامل برای شرکت ها انتخاب شد. شرکت ها را به ثبت رساندیم، دفاتر قانونی اخذ شد ، مجوز انتقال مالکیت نیروگاه به شرکت ها از مجمع عمومی توانیر، اخذ گردید . قراردادهای داخلی خرید برق ، اداره و تعمیر و نگهداری نیروگاه منعقد گردید . اینها دستاورد بالغ بر 18 جلسه کارگروه و مجری طرح خصوصی سازی می باشد.
 
۱۶ فروردین ۱۳۸۸ ۲۲:۵۳

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.