English
پنج شنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۹, ۱۹:۱۵
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

نحوه توزیع اعتبارات خشکسالى در بخش‌هاى آب و کشاورزى تعیین شد

نحوه توزیع اعتبارات خشکسالى در بخش‌هاى آب و کشاورزى تعیین شد
دولت با هدف کاهش آثار ناشی از خشکسالی، هماهنگی دستگاههای اجرایی و مدیریت مقابله با آن، نحوه توزیع اعتبارات خشکسالی در قانون متمم بودجه سال 1387 در بخش‌های کشاورزی و آب را تعیین کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، نمایندگان ویژه رئیس جمهور، دستورالعمل اجرای نحوه توزیع اعتبارات خشکسالی مرتبط با بخش های کشاورزی و آب، موضوع بند (2) قانون متمم قانون بودجه سال 1387 کل کشور جهت تامین اعتبار مورد نیاز واردات کالاهای اساسی و ضرورت خسارت ناشی از خشکسالی و سرمازدگی را تصویب کردند.
براساس این دستورالعمل، اعتبارات جزء (الف)، (ب)، (ج)، (د)، (هـ)و (و) بند(2) قانون متمم بودجه 1387 در سرفصل های هر جزء در زیربخش های کشاورزی، منابع طبیعی، شیلات و حفظ محیط زیست قابل هزینه کرد خواهد بود.
همچنین مبلغ هشت هزار میلیارد ریال اعتبارات جزء (الف) بند (2) قانون یادشده، مطابق جدول توزیع استانی تعیین شده در مصوبه مورخ 31 مرداد ماه امسال، در سطح ملی مبنای کار قرار می‌گیرد تا جهت تامین علوفه، تامین کود شیمیایی، بیولوژیک و آلی، تامین بذر، تامین نهال، تامین نهاده‌های گیاهی و بیولوژی برای تقویت و پوشش حوزه‌های آبخیز کشور، یارانه نهاده‌های حفظ نباتات، یارانه تهیه نهاده های دامپزشکی، یارانه تهیه نهاده‌های شیلات، تامین یارانه سوپر جاذب ها در زراعت و باغات، پوشش انهار و لوله‌ گذاری کانال های آبیاری مزارع و باغات، یارانه خرید وام و یارانه نهاده‌های حفاظتی محیط زیستی، متناسب با نیاز هر استان به مصرف برسد.
براساس این مصوبه، مبلغ شش هزار میلیارد ریال اعتبار نیز برای پرداخت سود و کارمزد تسهیلات بانکی آسیب دیدگان ناشی از خشکسالی و سرمازدگی در سال زراعی 1387 – 1386 بابت استمهال یک ساله، در اختیار ستاد خشکسالی استان قرار گرفت تا با تایید دبیرخانه ستاد خشکسالی کشور و براساس عملکرد بانک های عامل استان هزینه شود.
براساس تصمیم نمایندگان رئیس‌جمهور در ستاد خشکسالی همچنین مقرر شد جدول مربوط به اعتبارات مرتبط با بخش کشاورزی(پرداخت سود و کارمزد تسهیلات بانکی)، براساس آمار ارایه شده بانک مرکزی و تاییدیه دبیرخانه ستاد خشکسالی کشور، به معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور برای اعمال تغییرات مورد نیاز ارائه شود.
براین اساس، مبلغ دو هزار میلیارد ریال اعتبار در اختیار ستادهای خشکسالی استانها قرار گرفت تا براساس اولویت برای احیاء باغات و مزارع خسارت دیده ناشی از سرمازدگی و خشکسالی، خرید دام سبک و تامین وانتقال آب کشاورزان و دامداران خسارت دیده فاقد پوشش بیمه‌ای هزینه شود.
در ضمن سازمان مدیریت بحران کشور در موارد خاص مجاز به پرداخت خسارت کشاورزان فاقد پوشش بیمه‌ای است و تعیین سقف قابل پرداخت برای هر فرد و فعالیت خسارت دیده، با توجه به میزان خسارت وارد شده بر عهده ستاد حوادث و سوانح مترقبه استانها خواهدبود.
براساس بند دیگری از مصوبه نمایندگان ویژه رئیس‌جمهور، مبلغ دو هزار میلیارد ریال در اختیار صندوق بیمه محصولات کشاورزی قرار می‌گیرد تا برای پرداخت غرامت آسیب دیدگان ناشی از سرمازدگی و خشکسالی در سال زراعی 1387 – 1386 که تحت پوشش بیمه بوده‌اند و تامین حق بیمه سهم دولت برای توسعه محصولات کشاورزی، دامی و شیلات در سال زراعی 1388- 1387 هزینه شود.
براساس این مصوبه، هیات وزیران مبلغ سه هزار میلیارد ریال در اختیار ستادهای خشکسالی قرار داد تا به صورت کمک‌های فنی و اعتباری شامل اصلاح شیوه های آبیاری، توسعه آبیاری تحت فشار، اصلاح و بهبود آب بندها، احیا و مرمت قنوات و چشمه‌ها و انجام آبیاری تکمیلی باغات و مزارع و به نسبت حداکثر 70 درصد سهم دولت و 30 درصد سهم بهره‌برداران هزینه شود.
این مصوبه مقرر می‌دارد که مبلغ چهار هزار میلیارد ریال اعتبار جزء (و) بند (2) قانون متمم بودجه برابر جدول توزیع استانی، در اختیار ستادهای خشکسالی استان قرار بگیرد تا با رعایت قوانین و مقررات مربوط به شرح زیر بین پروژه های اولویت دار در مناطق تحت تاثیر خشکسالی توزیع شود.
همچنین مبلغ یکصد هزار و نهصد و نوزده میلیارد ریال طبق جدول توزیع استانی، به صورت تملک دارایی سرمایه‌ای دراختیار ستاد خشکسالی استان ها قرار می‌گیرد تا از طریق دستگاههای اجرایی ذیربط برای کارهای اضطراری تامین آب شرب شهری، روستایی و عشایری استان از جمله حفر و تجهیز چاه جدید و خطوط انتقال مرتبط، ‌تعویض منصوبات چاه های قدیمی، خرید و اجاره چاههای کشاورزی، تامین و تجهیز ایستگاههای پمپاژ آب و تامین برق اضطراری آنها، آبرسانی سیار و غیره و همچنین در بحث اصلاح و بازسازی شبکه‌های فرسوده آب و مدیریت مصرف شامل جداسازی آب فضای سبز شهری از آب شرب و خرید و نصب ابزار آلات کاهنده مصرف آب و دیگر راهکارهای صرفه جویی آب هزینه کنند.
براساس این مصوبه، با توجه به احتمال تداوم خشکسالی در سال آتی و به منظور تکمیل طرح های نیمه تمام مبلغ یکهزار و پانصد و هشتاد و یک میلیارد ریال مطابق نظر وزارت نیرو برای تسریع در اجرای طرح های شرکت های آب و فاضلاب شهری و آبفای منطقه‌ای بین استان ها توزیع می‌شود.
همچنین با توجه به طرح های مجتمع‌های آبرسانی نیمه تمام و احتمال تداوم خشکسالی در سال آتی، مبلغ پانصد میلیارد ریال برای تکمیل طرح های مجتمع‌های آبرسانی روستایی و عشایری هزینه شود.
این مصوبه از سوى پرویز داودى معاون اول رئیس‌جمهور براى اجرا ابلاغ شده است.

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت
۱۶ فروردین ۱۳۸۸ ۱۷:۱۵

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.