English
دوشنبه، ۱۶ تیر ۱۳۹۹, ۰۷:۱۱
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

92 درصد آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می‌شود

92 درصد آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می‌شود
وزیر نیرو با بیان اینکه 92 درصد آب مصرفی در کشور مربوط به بخش کشاورزی است گفت: متوسط مصرف آب جهانی در بخش کشاورزی 70 درصد است که این آمار نشان می‌دهد ایران 22 درصد بیشتر از متوسط جهانی مصرف دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از فارس ،پرویز فتاح افزود: سالانه در کشور 95 میلیارد متر مکعب آب مصرف می‌شود که 92 درصد آن در بخش کشاورزی، 6 درصد در بخش شرب و خانگی روستایی و شهری، 5/1 درصد در بخش صنعت و 5 درصد در بخش عمومی و پارکها مصرف می‌شود.
وی ادامه داد: مصرف 92 درصد آب در بخش کشاورزی بسیار بالاست چرا که متوسط مصرف آب در جهان در بخش کشاورزی 70 درصد بوده و حتی برخی از کشورها موفق شده‌اند این مصرف را به 50 درصد کاهش دهند.
فتاح خاطرنشان کرد: متوسط مصرف آب در بخش شرب در جهان 10 تا 12 درصد است در حالیکه در کشور این میزان 6 درصد است.
وزیر نیرو گفت: اما مصرف آب در بخش صنعت بسیار پایین است که باید الگوی مصرف آب در بخش صنعت در اولویت قرار بگیرد.
وزیر نیرو ادامه داد: میزان مصرف آب در بخش کشاورزی نسبت به 30 سال گذشه با 3 درصد کاهش به 92 درصد رسیده است بنابراین هدف افزایش به مرور سهم مصرف آب در بخش صنعت و کم کردن سهم مصرف آب در بخش کشاورزی است.
فتاح تاکید کرد: البته باید اذعان شود که کاهش مصرف آب کشاورزی به خاطر ارتقاء بخش کشاورزی نبوده است بلکه به خاطر این بوده که اولویت آبرسانی بخش شرب بوده است.
به گفته وی، باید در بخش کشاورزی تحولات بزرگی رخ دهد و این تحول به این معنا نیست که سهم آب را کم کنیم بلکه باید با فرهنگ‌سازی مصرف بهینه را در دستور کار قرار دهیم.
وی خاطر نشان کرد:سالانه 130 میلیارد متر مکعب در کشور بارندگی صورت می گیرد که متاسفانه نمی توانیم 35 میلیارد متر مکعب آن را مهار کنیم.

*مصرف آب شرب 3 برابر جهانی

وزیر نیرو در خصوص مصرف آب شرب در کشور گفت: سهم 6 درصدی آب شرب در کشور بدین معنا نیست که مصرف آب در کشور به درستی صورت می‌گیرد چرا که مصرف سرانه هر نفر در دنیا روزانه 75 لیتر است این در حالی است که در کشور این میزان به طور متوسط 220 لیتر است.
وی با بیان اینکه در برخی شهرها مثل تهران مصرف سرانه هر نفر روزانه 350 لیتر است افزود: باید برای جلوگیری از افزایش مصرف آب شرب در کشور راهکارها و فرهنگ سازی‌های مناسبی صورت گیرد تا این میزان به متوسط جهانی نزدیک شود.

*برخورداری حدود 99 درصد جمعیت شهری از آب سالم

فتاح در خصوص برخوردار بودن جمعیت شهری از آب سالم گفت: در حال حاضر 6/98 درصد از جمعیت شهری کشور و 72 درصد از جمعیت روستایی از آب سالم بهداشتی برخوردار هستند.
وی ادامه داد: برنامه این است که طی 7 سال آینده 99 درصد جمعیت روستایی از آب سالم بهداشتی برخوردار شوند.

فارس
۱۶ فروردین ۱۳۸۸ ۲۳:۰۱

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.