English
شنبه، ۲۱ تیر ۱۳۹۹, ۱۰:۳۸
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

مبارزه با مشکل کم‌آبی در مناطق بیابانی با استفاده از ماسه ضدآب

مبارزه با مشکل کم‌آبی در مناطق بیابانی با استفاده از ماسه ضدآب
مشکل اصلی کسانی که در مناطق بیابانی همچون بیشتر قسمت‌های خاورمیانه و آفریقا زندگی می‌کنند، کمبود آب است. بنابر گفته سازمان ملل، سالانه بیش از 6/1 میلیون نفر در دنیا به دلیل عدم دسترسی به آب سالم جان خود را از دست می‌دهند

به گزارش سرویس علم و فناوری پایگاه اطلاع رسانی صبا،محققان شرکت مواد آبگریز DIME در امارات متحده عربی همراه با هلموت شولز، دانشمند آلمانی، نوعی ماسه ضدآب توسعه داده‌اند که می‌تواند از بیابان‌زایی جلوگیری کرده و امکان رشد گیاهان را در مناطق بی‌آب و علف فراهم کند.

بنابر گفته مهندس شرکت DIME، فهد محمد سعید هارب، ایده آنها این است که یک لایه 10 سانتی‌متری از این ماسه ضدآب را زیر خاک سطحی بیابان قرار دهند. این ماسه ضدآب می‌تواند همانند سطح ایستای آب عمل کرده و از نفوذ آب به پایین‌تر از سطح دسترسی ریشه گیاهان جلوگیری کند. در بیابان به طور معمول آب به سرعت در زمین فرو رفته و کشاورزان باید 5 تا 6 بار در روز گیاهان خود را آبیاری کنند.

با استفاده از ماسه ضدآب، کشاورزان نیاز دارند تنها یک بار در روز مزارع خود را آبیاری کنند و این امر مصرف آب را تا 75 درصد کاهش می‌دهد. مزین دیگر استفاده از ماسه ضدآب این است که این ماسه مانع از رسیدن نمک موجود در زیر زمین به ریشه گیاهان می‌شود؛ این نمک می‌تواند گیاهان را بکشد.

محققان شرکت DIME از افشای نانوروکشی که برای ماسه ضدآب خود استفاده می‌کنند، خودداری کرده و نام آن را SP-HFS 1609 گذاشته‌اند. انواع دیگری از ماسه ضدآب در حال حاضر در بازار وجود دارند که معمولاً با سیلیکای دافع آب پوشیده شده و برای تمیز کردن آلودگی‌های نفتی و کاربردهای دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند.‌

روکش آبگریز شرکت DIME توسط آژانس محیط زیست فدرال آلمان (FEA) تأیید شده و مجوز عدم مخالفت را از این آژانس دریافت کرده است. این مجوز بدین معناست که این محصول از نظر بوم‌شناختی بی‌ضرر است. 35 تا 40 ثانیه طول می‌کشد تا یک ذره ماسه توسط این روکش پوشانده شود و شرکت DIME می‌تواند در روز 3000 تن ماسه روکش‌دهی‌شده تولید کند.

با رشد جمعیت و خشک شدن رودها، انتظار می‌رود کمبود آب در مناطق بیابانی طی دهه آینده افزایش یابد. در خاورمیانه و شمال آفریقا، 85 آب برای مصارف کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ بنابراین کاهش مصرف آب در این حوزه می‌تواند موجب رفع نیازهای شهری شده و از یک فاجعه انسانی در آینده جلوگیری کند.

http://www.physorg.com/news154013899.html

۱۷ فروردین ۱۳۸۸ ۱۰:۵۸

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.