English
شنبه، ۱۴ تیر ۱۳۹۹, ۱۳:۵۲
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

پنجشنبه ؛ اعلام اخبار خوش رئیس جمهور از نیروگاه بوشهر

پنجشنبه ؛ اعلام اخبار خوش رئیس جمهور از نیروگاه بوشهر
وزیر نیرو از وارد مدار شدن نیروگاه بوشهر به ظرفیت 500 مگاوات در تابستان امسال و احتمال جیره بندی آب در سال جاری خبر داد و گفت: رئیس جمهور روز پنجشنبه در نطنز اخبار خوشی را درباره نیروگاه اتمی بوشهر اعلام خواهد کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از مهر، پرویز فتاح امروز در جمع خبرنگاران گفت: دانشمندان ایران موفقیت های بسیاری را در زمینه مسائل مربوط به انرژی هسته ای کشف کرده اند و بر همین اساس، همزمان با حضور هیئت دولت در استان اصفهان، رئیس جمهور خبرهای خوشی مرتبط با استفاده از این انرژی صلح آمیز اعلام خواهد کرد.

وزیر نیرو افزود: بر همین اساس، آرزوی وزارت نیرو برای به مدار آمدن نیروگاه بوشهر و استفاده از ظرفیت تولید برق آن در حال برآورده شدن است که امیدواریم در تابستان بتوانیم از برق این نیروگاه استفاده کنیم.

وی با اشاره به تدبیر هوشمندانه مقام معظم رهبری در خصوص نامگذاری سال 88 به عنوان اصلاح الگوی مصرف ،تصریح کرد: در سالی که به این نام مزین شده است و از سوی دیگر کمبود منابع آبی نیز به چشم می خورد، مردم باید بیش از گذشته همکاری های خود را در زمینه رعایت الگوی مصرف و بهینه مصرف کردن این نعمت خدادادی ادامه دهند، چرا که کلید معمای جیره بندی آب در دست مردم است.

فتاح افزود: وزارت نیرو نیز تمام تلاش های خود را برای جلوگیری از هدرروی آب در مخازن و نیز مصرف بهینه در دستگاههای دولتی خواهد داشت اما این مردم هستند با استفاده مناسب می توانند از اعمال محدودیت در تامین آب جلوگیری کنند.

جریمه و قطعی در انتظار مشترکان پرمصرف آب

به گفته وزیر نیرو برای آن دسته از مشترکاتی که الگوی مصرف آب را رعایت نمی کنند محدودیت هایی از جمله جریمه و قطعی آب اعمال خواهد شد، چرا که انصاف و عدالت حکم می کند که وزارت نیرو از این ابزارها برای جلوگیری از مصارف بی رویه استفاده کند.

برخورد با دستگاه ها

وی تاکید کرد: اعتقاد بدنه دولت این است که قوه مجریه باید صرفه جویی در تمامی مصارف را از خود شروع کند و بر همین اساس، سال گذشته نیز رئیس جمهور مجوز انجام برخورد با آن دسته از دستگاههای دولتی که مصارف بی رویه دارد را صادر کرد که این دستور در سال جاری با قاطعیت و جدیت بیشتری پیگیری خواهد شد.

فتاح خاطرنشان کرد: هم اکنون به تمامی مشترکات نامه هایی ارسال شده که در آن، وضعیت منابع آبی کشور به صورت شفاف توضیح داده شده است.

به گفته وی، این کار در سطح ملی نیز تداوم پیدا خواهد کرد، زیرا پایلوت این طرح در تهران در حال اجراست و بر اساس آن، چنانچه مشترکی بیش از الگوی مصرف رعایت کند قطعا با قطعی آب و پرداخت جرایمی روبرو خواهد شد.

احتمال جیره بندی آب در سال جاری

وزیر نیرو افزود: سال گذشته با قاطعیت اعلام کردیم که جیره بندی آب را صورت نخواهیم داد اما امسال تحلیل مسائل و منابع آبی کشور این نکته را تایید نمی کند و قطعا وزارت نیرو علاوه بر تشویق مردم به صرفه جویی ممکن است مجبور باشد محدودیت هایی را اعمال کند.

وی خاطرنشان کرد: وزارت نیرو سال گذشته با به کار بستن 100 میلیارد تومان یارانه ای که دولت برای ترویج لامپ کم مصرف اختصاص داده بود، به صرفه جویی قابل توجهی در حدود 800 مگاوات دست یافت که بر همین اساس، امسال نیز قصد داریم با دریافت منابع لازم از دولت و مجلس وسایل کاهنده آب را نیز علاوه بر برق، در اختیار مشترکان قرار دهیم.

جلسه اصلاح الگوی مصرف به ریاست داوودی

وزیر نیرو با اشاره به تشکیل کمیته ای در دولت با مسئولیت معاون اول رئیس جمهور برای جمع بندی مباحث مرتبط با اصلاح الگوی مصرف تصریح کرد: قرار بر این شده که وزارت نیرو طی هفته جاری و هفته آینده برنامه های عملیاتی خود را برای اصلاح الگوی مصرف آب و برق در کمیته مربوطه مطرح و تصویب کند.

فتاح تاکید کرد: قطعا از ابزار تعرفه نیز برای مباحث مرتبط با اصلاح الگوی مصرف بهره خواهیم گرفت اما نکته حائز اهمیت این است که ابزار تعرفه ای به صورت پلکانی در اختیار وزارت نیرو است که درآمد این وزارتخانه را بالا نمی برد و تنها ابزار موثر برای کنترل مصرف و کاهش الگوی مصرف است.

وی گفت: برنامه های عملیاتی خود را در رابطه اصلاح الگوی مصرف ظرف چند روز آینده اعلام خواهیم کرد.

وضعیت بارش ها در کشور

وزیر نیرو همچنین به ارائه گزارشی از وضعیت بارش ها در کشور پرداخت و گفت: اگر چه بارش های خوبی طی چند روز گذشته در کشور شاهد بوده ایم اما متاسفانه اثراتی از خشکسالی همچنان در حوزه های کارون و کرخه به چشم می خورد که امیدواریم باران رحمت الهی همان گونه که سازمان هواشناسی پیش بینی کرده است تداوم داشته باشد.

وی ادامه داد: هم اکنون برفی که بر روی کوههای کشور مشاهده می شود نمی تواند معیار دقیقی برای سنجش مطلوب بودن بارندگی ها باشد چرا که میزان رطوبت آنها بالا نیست و نمی توان به صورت مطلوبی بر روی روان آب های ناشی از آن حساب باز کرد اما وضعیت کشت دیم تا حد زیادی بهبود یافته است.

به گفته وزیر نیرو چنانچه صرفه جویی های مردم تداوم یابد امیدواریم بتوانیم در بخش خانگی و صنعتی تابستان 88 را با کمترین مشکل سپری کنیم اما بیشترین نگرانی ما در مورد برخی استانها به خصوص شرق و شمال شرق تهران است که از منابع زیرزمینی و سدهای لار و لتیان استفاده می کنند چرا که هم اکنون سد لار حجم مخزن بسیار پائینی دارد و نمی تواند پاسخگوی نیاز مردم باشد.

فتاح گفت: در خوزستان به خصوص برای شهرهای جنوبی این استان نظیر خرمشهر، آبادان، دشت آزادگان، شادگان، هندیجان و ماهشهر وضعیت در حد مطلوبی نیست و محدودیت هایی وجود دارد.

فتاح ادامه داد: نگرانی ها ما در مورد بندرعباس ، بلوچستان، اصفهان و یزد تا حدودی برطرف شده اما تقاضای ما از مردم این است که مثل همیشه مشکل را حل کنند و با رعایت الگوی مصرف کشور را از اعمال محدودیت ها در قالب جیره بندی نجات دهند.

مهر
۱۷ فروردین ۱۳۸۸ ۲۳:۲۴

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.