English
پنج شنبه، ۲۶ تیر ۱۳۹۹, ۲۱:۲۳
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

هزینه مصرف انرژی در کشور معادل دو برابر بودجه‌ سالیانه است

هزینه مصرف انرژی در کشور معادل دو برابر بودجه‌ سالیانه است
مخبر کمسیون انرژی مجلس گفت: انرژی مصرفی در ایران مانند آب، برق، گاز، نفت‌و بنزین بدون وجود درآمد نفتی سالیانه 110 میلیارد دلار هزینه را برای دولت در بردارد که این مبلغ معادل 2 برابر بودجه یک ساله ایران است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از فارس،سید علی ادیانی اظهارداشت: نامگذاری سال 88 به عنوان سال اصلاح الگوی مصرف، انعکاس این واقعیت و رفتارهای جامعه است که در بعضی از مواقع مصرف به طور کلی از حد معقول خارج شده و تا حدی به اسراف هم رسیده است.
وی با اشاره به آموزه های دینی و اعتقادی مردم، بیان کرد: الگوهای رفتاری در حوزه مصرف چه در رابطه با آموزه های دینی ما و چه در تعالیم و ریشه های فرهنگی و ملی؛ مردم را از افراط و تفریط در بحث مصرف بر حذر داشته ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌و رفتار معقولانه و مقتصدانه ای را به عنوان رفتار عادلانه توصیه کرده است.
وی گفت: در بحث اصلاح الگوی مصرف تاکنون نهاد های حکومتی فعالیت های لازم را انجام نداده اند لذا اسراف کردن برای مردم جامعه عادی شده است.
ادیانی درباره مصرف حامل های انرژی، افزود: اسراف و بد مصرف کردن در حوزه های حامل های انرژی یکی از مشکلات اساسی است که با آن روبه رو هستیم، به عنوان مثال در حال حاضر انرژی مصرفی در ایران مانند آب، برق، گاز، نفت ‌و بنزین بدون وجود درآمد نفتی سالیانه 110 میلیارد دلار هزینه را برای دولت در بردارد که این مبلغ معادل 2 برابر بودجه یک ساله ایران است.
وی خاطرنشان کرد: چنین رفتاری در انرژی سوزی و سرمایه سوزی در هیچ جای دنیا وجود ندارد لذا سالی را که مقام معظم رهبری به عنوان سال اصلاح الگوی مصرف نامگذاری کرده‌اند صرفا یک توصیه اخلاقی نبوده، بلکه بیان کننده مشکل جامعه و اقتصاد ایران است.
مخبر کمیسیون انرژی مجلس هشتم با اشاره به پیام نوروزی مقام معظم رهبری بیان کرد: مخاطبین اصلی پیام مقام معظم رهبری در ابتدای سال 88 همه مسئولین و مردم بود. لذا برای ایجاد یک تدبیر درست و ارائه الگوی صحیح در بحث اصلاح مصرف، نیازمند یک واکاوی و بازنگری مجدد در چگونگی مصرف کردن همه کالاهایی است که مصرف می کنیم.
ادیانی گفت: ایران در بعد مصرف حامل های انرژی بدون تردید در رتبه اول دنیا قرار دارد به عنوان مثال مقدار مصرف گاز در کشور برابر با مقدار مصرف گاز در اروپا است و به نوعی مردم ایران 5/1 برابر مردم چین گاز مصرف می کنند. در صورتیکه کشور چین یک میلیارد و 300 میلیون نفر جمعیت دارد.
وی با اشاره به تغییر در رفتار مصرفی مردم در برخی از کالاها گفت: یکی از دلایلی که موجب تغییر رفتار مردم درحامل های انرژی شده است، تغییر در قیمت برخی از حامل های انرژی است. در واقع افزایش قیمت حامل های انرژی یکی از عوامل بازدارنده در مصرف زیاد این حامل ها است

فارس
۱۹ فروردین ۱۳۸۸ ۰۳:۰۳

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.