English
دوشنبه، ۱۶ تیر ۱۳۹۹, ۰۷:۴۰
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

تعبیر از اصلاح الگوی مصرف به کاهش مصرف درست نیست

تعبیر از اصلاح الگوی مصرف به کاهش مصرف درست نیست
یک فعال اصناف گفت: اصلاح الگوی مصرف به معنی کم مصرف کردن نیست بلکه درست، بجا و در حد نیاز مصرف کردن است که این امر امروز به یک فرد و یا سازمان مربوط نمی‌شود به همه‌ی جامعه مربوط است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از فارس ،محمد حسین عبدالخالقی افزود: یکی از مشکلات اجتماعی، اقتصادی در کشور عدم وجود الگوی صحیح مصرف است که پیرامون این موضوع مهم به حق باید بحث و گفت‌وگو شود.
وی افزود: مصرف بی‌قاعده به عنوان بلای اجتماعی در بعضی از موسسات دولتی و خصوصی و حتی خانواده‌ها وجود دارد و باعث ریخت و پاش‌های فراوانی می‌شود، گاهی به نیازهای لازم بی‌توجهی می‌شود.
این فعال حوزه اصناف افزود: مقام معظم رهبری به درستی و با توجه به ضرورت روز جامعه سال 1388 را به نام اصلاح الگوی مصرف نامیدند.
عبدالخالقی افزود: چنانچه همه مسولان کشور به موضوع اصلاح الگوی مصرف، اهمیت خاص و ویژه دهند، بسیاری از مشکلات جامعه رفع خواهد شد و کم کم عمل به آن برای جامعه به صورت یک فرهنگ در خواهد آمد.
وی تاکید کرد: الگوی مصرف، کم مصرف کردن نیست، بلکه درست و بجا و به میزان و مصرف مورد نیاز می‌باشد که این امر امروز به یک فرد و یا سازمان مربوط نمی‌شود، به همه‌ی جامعه مربوط است.
عبدالخالقی افزود: بسیاری از مشکلات مصرف بی‌اندازه ناشی از مصرف تولیدات غیر استاندارد و غیر ضروری است که باید نحوه مصرف اصلاح شود که در این مورد نیاز به همکاری ملی دارد.
وی معتقد است: رسانه‌ها و مطبوعات در این زمینه می‌توانند نقش مهمی داشته باشند به ویژه سیمای جمهوری اسلامی و تولید کنندگان فیلم‌های سینمائی که ارتباط مستقیم با مردم دارند و باید روند حرکت خود را در این رابطه تغییر دهند.
این فعال حوزه اصناف گفت: صدا و سیما متاسفانه الگوی خوبی برای بینندگان نبوده‌اند و بسیاری از الگوهای مصرف خارج از مرزها را ترویج کرده‌اند که هیچ گونه سازگاری با فرهنگ ملی و مذهبی ما ندارند که اصلاح آن کار ساده‌ای نخواهد بود و باید سالها تلاش شود تا نتیجه دهد.
وی ادامه داد: باید اصلاح الگوی مصرف را حیاتی بدانیم، تا بسیاری از موارد مصرفی غیر ضروری و غیر اصولی در کشور کنار گذاشته شود و چنانچه در این اصلاحات درصدی از مصرف کاسته شود، می‌توان از مانده آن ذخیره و یا به نیازمندان کمک کرد.
عبدالخالقی گفت: با صرفه‌جویی در مصرف، در صورت امکان، درصدی از آن به صادرات کشور اضافه خواهد شد و حال که بحث مصرف در جامعه بحث روز خواهد شد.
وی افزود: لازم است پیرامون تثبیت قیمتها که حرکتی لازم و ضروری است، اقدامات مهمی انجام گیرد تا تولید و مصرف و قیمت سر و سامان گیرد.
عبدالخالقی با اشاره به نزدیک بودن انتخابات ریاست جمهوری، گفت: لازم می‌دانم تذکری در رابطه مصرف اوراق تبلیغاتی دهمین دوره ریاست جمهوری که در حال انجام است، اصلاح الگوی مصرف را کاندیداها و تشکلها در نظر داشته باشند.
این فعال اصناف در مورد مسکن گفت: الگوی مصرف در مسکن برای خانوار 2 نفره 40 تا 50 متر برای خانوار 3 نفره 50 تا 60 متر، خانواره 4 نفره 70 تا 75 متر و خانوار پرجمعیت مسکن متناسب در نظر گرفته شود.
وی بیان داشت: در بسیاری از موارد الگو نداریم که بخواهیم اصلاح کنیم، ساختمانهای شیشه‌ای برای فرهنگ ایرانی و اسلامی الگو نیست، باعث هدر روی انرژی می‌شود، فرهنگ سازی برای ساختمان سازی ایرانی اسلامی برای مردم لازم است.
عبدالخالقی گفت: آیا مشکلات فقط آب و برق و سوخت است که دولت روی آن انگشت گذاشته است، آیا فقط با افزایش قیمت می‌خواهد مورد آن را کنترل کند، در آن صورت فشار بر مردم وارد می‌شود، ابتدا باید الگو برای مردم داشته باشیم سپس آن را اصلاح کنیم.
وی به بخشی از هزینه‌های شهرداری که از مردم گرفته می‌شود، انتقاد کرد و گفت: آیا همه هزینه‌های عمران شهری لازم است، کنده‌کاریهای بیخود در سطح شهرها از موارد مصرف بی‌رویه آسفالت و مواد ساختمانی است که از جیب مردم تامین می‌شود.
عبدالخالقی گفت: با وجود طرحهای نیمه تمام دولتی، شروع کردن به ساخت و ساز جدید کار بیهوده و هزینه‌بر است، الگویی وجود ندارد، چون نگهداری طرح نیمه تمام هزینه‌بر است و قیمت اجرای طرح‌ها اضافه می‌شود و هزینه تمام شده طرح را افزایش می‌دهد.
وی گفت: بدون اجرای تثبیت قیمت‌ها نمی‌توان در مصرف و تولید الگویی داشته باشیم ،اصلا الگویی وجود ندارد.
عبدالخالقی معتقد است: سفرهای استانی دور دوم و سوم معنایی ندارد و هزینه‌بر است، باید کار با فرمان انجام شود، رییس جمهور دستور دهد و استاندار با اختیار کافی اجرا کند، پس استانداران در مرکز استان چه نقشی دارند، بازرسی باید بیشتر شود.
وی با بیان این که عدم حضور بازرسی در امور کشور از مشکلات کشور است، گفت: مردم برای انجام یک کار اداری که در یک جلسه قابل انجام است، چندین بار مراجعه می‌کنند که وقت و انرژی مردم تلف می‌شود، باید الگوی جواب دهی ادارات به مردم اصلاح شود.
عبدالخالقی گفت: برای تشکیل پرونده در قوه قضائیه که عامه مردم مراجعه می‌کنند، چه زمان مورد نیاز است، نگهداری پرونده برای دستگاه‌ها هزینه‌بر است، آیا الگویی وجود دارد که چه مدت زمان نگهداری شود. برای گرفتن پروانه‌های مختلف چه مدت زمان نیاز است.
وی گفت: آیا الگویی وجود دارد مصرف دارو برای بیماران به هر پزشک که مراجعه می‌شود، اکثر پزشکان داروهای قبلی پزشک را قبول نمی‌کنند و داروی جدید را نسخه پیچی می‌کنند.
عبدالخالقی گفت: در خدمت سربازی که هیچ کاری ندارید به او بدهید، می‌توان او را در کار مورد علاقه استفاده کرد، البته بعد از آموزش نظامی که لازم است، بقیه مدت می‌توان سربازان را در تولید و کشاورزی استفاده کرد.
وی پیشنهاد داد: باید سازمانی برای استفاده از وقت و انرژی سربازان نظام وظیفه درست شود.
وی گفت: همچنین افزایش کیفیت تولید داخل از موارد اصلاح الگوی مصرفی است.

فارس
۱۹ فروردین ۱۳۸۸ ۰۲:۵۷

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.