English
دوشنبه، ۱۶ تیر ۱۳۹۹, ۰۸:۰۲
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

سازمان زمین‌شناسى هشدارداد: زلزله آرام درپایتخت به ‌دلیل بهره‌بردارى بى‌رویه از ذخایر آب زیرزمینى

سازمان زمین‌شناسى هشدارداد: زلزله آرام درپایتخت به ‌دلیل بهره‌بردارى بى‌رویه از ذخایر آب زیرزمینى
مدیر امور زمین‌شناسى مهندسى، مخاطرات و زیست‌محیطى سازمان زمین‌شناسی نسبت به بروز فرونشست گسترده در بیش از 300 دشت کشور به ‌دلیل بهره‌بردارى بى‌رویه از ذخایر آب زیرزمینى هشدار داد

مدیر امور زمین‌شناسى مهندسى، مخاطرات و زیست‌محیطى سازمان زمین‌شناسی، مناطق 17،18 و 19 شهردارى تهران و اتوبان آزادگان و جاده قدیم ساوه را در معرض بروز بیش از یک و نیم متر فرونشست زمین، عنوان و تاکید کرد: فرونشست بزرگى با وسعت 500 کیلومترمربع با نرخ17سانتیمتر در سال، جنوب تهران را که با هیچ رودخانه‌اى تغذیه نمى‌شود، تهدید مى‌کند که با توجه به نقشه محدوده فرونشست در جنوب البرز؛ دشت‌هاى ورامین، قرچک، مردآباد، مهرشهرکرج و نظرآباد ساوجبلاغ نیز به آن افزوده مى‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایسنا، محمدجواد بلورچى، مدیر امور زمین‌شناسى مهندسى، مخاطرات و زیست‌محیطى سازمان زمین‌شناسی، ضمن هشدار نسبت به بروز فرونشست گسترده در بیش از 300 دشت کشور به ‌دلیل بهره‌بردارى بى‌رویه از ذخایر آب زیرزمینى، گفت: به دلیل اهمیت موضوع کارگروه ویژه‌اى به همت سازمان زمین‌شناسى و اکتشافات ‌معدنى کشور و با همکارى سازمان نقشه‌بردارى، ستاد حوادث غیرمترقبه وزارت کشور، شرکت مدیریت منابع آب وزارت نیرو، جهاد کشاورزى و سازمان حفاظت محیط‌زیست تشکیل شده تا به بررسى دقیق‌تر موضوع بپردازند.

وى افزود: خشکسالى‌هاى سال‌هاى اخیر آسیب فراوانى به کشورمان وارد کرده که با توجه به واقع شدن ایران در منطقه خشک و نیمه‌خشک بروز خشکسالى‌هاى شدیدتر، طى سال‌هاى آینده امرى دور از ذهن نخواهد بود.

بلورچى با بیان‌ این‌که در دنیا به ترتیب، 70، 22 و هشت درصد آب زیرزمینى به مصرف کشاورزى، صنایع و شرب مى‌رسد، خاطرنشان کرد: در ایران 92 درصد آب‌زیرزمینى به مصرف کشاورزى و 2 و6 درصد به مصرف صنعت و شرب مى‌رسد که این مساله با توجه به اقلیم خشک و نیمه خشک ایران، بسیار قابل تامل است.

مدیر زمین‌شناسى مهندسى و مخاطرات سازمان زمین‌شناسى و اکتشافات ‌معدنى کشور با اشاره به پیش‌بینى‌هاى انجام شده در سازمان‌ ملل درباره نیاز کشورها به آب طى سال‌هاى آینده، یادآور شد: بر اساس آمار موجود در ایران و مقایسه آن با الگوى‌هاى ارایه شده، تا 15سال آینده به 50 درصد آب بیشتر نسبت به زمان فعلى نیاز خواهیم داشت.

بلورچى از فرونشست زمین به‌عنوان پدیده‌اى بسیار آرام و کند که به ‌راحتى متوجه بروز آن نخواهیم شد، یاد کرد و گفت: نخستین نتیجه بروز فرونشست در چاه‌ها و با کاهش میزان آب موجود و بیرون زدن لوله جداره‌هاى آن نمایان مى‌شود و کشاورزان را با مشکل کاهش آب مورد نیاز مواجه مى‌کند.

مدیر زمین‌شناسى مهندسى و مخاطرات سازمان زمین‌شناسى و اکتشافات‌معدنى کشور با اشاره به تصاویر ماهواره‌اى دشت ورامین و فرونشست ایجاد شده با نرخ 12 سانتى‌متر در سال، تصریح کرد: هر 10 سانتى‌متر فرونشست ایجاد شده در زمین به معناى دو متر کاهش ذخیره آبخوان است و این در حالیست که در این منطقه کشاورزى به میزان بسیار گسترده انجام مى‌شود.

وى از دشت ساوجبلاغ با بیش از 20 سانتى‌متر نرخ فرونشست در سال یاد کرد و گفت: این دشت به عنوان رتبه اول کشاورزى استان تهران محسوب مى‌شود و این در حالیست که بر اساس مطالعات بیشتر چاه‌هاى عمیق این منطقه خشک شده و مخازن آب زیرزمینى آن در سطوح بالا با فاضلاب شهرى تغذیه و مخازن زیرین، خالى از آب مى‌شود و روند بروز فرونشست را سرعت مى‌بخشد.

بلورچى ضمن ابراز نگرانى از بروز فرونشست زمین در ابعاد بسیار وسیع در مشهد و دشت‌هاى آن نیز، خاطر‌نشان کرد: در حال حاضر عمق آب زیرزمینى در شهر مشهد 15 تا 20 متر برآورد شده و این در حالیست که مناطق شمال و جنوب آن با 65 متر افت سطح آب زیرزمینى مواجه شده است.

به گزارش ایسنا، مدیر زمین‌شناسى مهندسى و مخاطرات سازمان زمین‌شناسى و اکتشافات‌ معدنى کشور، در پایان نرخ فرونشست در دشت‌هاى نیشابور، کاشمر، رفسنجان، زرند، همدان، سمنان، گرمسار، ایوانکى و گلپایگان را بسیار جدى و قابل تأمل ذکر کرد و از آمادگى سازمان زمین‌شناسى و اکتشافات‌معدنى کشور به عنوان متولى بررسى پدیده فرونشست در کشور براى آگاهى بخشیدن به مردم و مسوولان درباره این خطر و ارایه راهکارهاى مناسب جهت کاهش خسارات ناشى از آن خبر داد.

ایسنا
۱۹ فروردین ۱۳۸۸ ۱۲:۴۵

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.