English
پنج شنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۹, ۱۳:۴۵
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

کاهش مصرف انرژی و ضایعات صنعتی، مهمترین اولویت اصلاح الگوی مصرف

کاهش مصرف انرژی و ضایعات صنعتی، مهمترین اولویت اصلاح الگوی مصرف
مخبر کمیسیون صنایع مجلس از بررسی نقش اصلاح الگوی مصرف در بخش صنعت در جلسه آینده کمیسیون صنایع خبر داد و گفت: مصرف زیاد انرژی و حجم بالای ضایعات صنعتی در واحدهای تولیدی از جمله مهمترین ایرادات بخش صنعت است که باید اصلاح شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از فارس ، علی اصغر یوسف‌نژاد در مورد اولویتهای مد نظر در بخش صنعت برای اجرایی شدن شعار اصلاح الگوی مصرف اظهار داشت: مدیریت بر منابع موجود و استفاده منطقی از آن، کاهش ضایعات و استفاده بهینه از مواد اولیه مهمترین موارد در این زمینه است که در این جهت افزایش بهره‌وری و کارایی صنایع نیز از نقش مهمی برخوردار است.
عضو کمیسیون صنایع مجلس افزود: در این راستا باید برخی شیوه‌های تولید اصلاح و امکان استفاده مجدد از ضایعات نیز فراهم شود تا شاهد رشد کیفی کالاهای نیمه ساخته و محصولات نهایی باشیم.
وی تاکید کرد: اجرایی شدن این اهداف در طول یکسال امکان‌پذیر نیست و زمان‌بر است که باید در قوانین بودجه‌ای نیز به آن توجه شود.
یوسف‌نژاد مصرف بالای حاملهای انرژی در واحدهای صنعتی را مهمترین موضوع در بحث اصلاح الگوی مصرف عنوان کرد و گفت: در برخی واحدهای تولیدی نیز میزان ضایعات بسیار زیاد است که باید به این دو موضوع توجه کافی شود.
وی تصریح کرد: میزان مصرف انرژی در صنایع ایران از میزان متوسط جهانی بسیار بالاتر است که این موضوع در اغلب صنایع کشور دیده می‌شود.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه بخش عمده‌ای از فعالیتهای تولیدی و صنعتی به کمیسیون صنایع مربوط می‌شود، چگونگی اصلاح الگوی مصرف در بخش صنعت به طور تخصصی در جلسه آینده کمیسیون صنایع مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
یوسف نژاد با بیان اینکه مجلس بطور کلی حساسیت لازم را در زمینه اجرایی شدن شعار اصلاح الگوی مصرف نشان خواهد داد اظهار داشت: کمیسیونهای تخصصی مجلس نیز با توجه به گرایشهای فنی خود در خصوص اصلاح الگوی مصرف اقدام خواهند کرد.
وی تصریح کرد: مجلس می‌تواند در زمینه رعایت سیاستهای مربوط به اصلاح الگوی مصرف و همچنین تنظیم قوانین برای کمک به دولت جهت اجرای بهتر اصلاح الگوی مصرف نقش داشته باشد.
یوسف نژاد ادامه داد: به این ترتیب مجلس علاوه بر تصویب قوانین و بعد نرم‌افزاری این طرح می‌تواند در ابعاد نظارتی نیز نقش ایفا کند.
وی با تاکید بر لزوم افزایش بهره‌وری و کارایی صنایع مختلف، مصرف مناسب مواد اولیه و جلوگیری از دور ریز ضایعات در جهت اصلاح الگوی مصرف گفت: کمیسیون صنایع از نقش مهمی در این ازمینه برخوردار است و علاوه بر این نمایندگان مجلس نیز بطور تخصصی این موضوع را مد نظر قرار خواهند داد.
وی در پایان از تصویب لایحه صیانت از فیبرنوری در اولین جلسه کمیسیون صنایع خبر داد و گفت: با تصویب این لایحه شبکه فیبرنوری کشور تقویت و بسیاری از مشکلات موجود در این بخش برطرف می‌شود.

فارس
۱۹ فروردین ۱۳۸۸ ۱۶:۱۷

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.