English
شنبه، ۲۱ تیر ۱۳۹۹, ۰۸:۵۵
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

اصلاح الگوی مصرف تنها در محدوده نظامات دولتی سیر نکند

اصلاح الگوی مصرف تنها در محدوده نظامات دولتی سیر نکند
معاون وزیر نفت با بیان اینکه مصرف انرژی در ایران بالاتر از سایر کشورهای نفت خیز جهان است ابراز امیدواری کرد: موضوع اصلاح الگوی مصرف تنها در محدوده نظامات دولتی سیر نکند و به بخش های واقعی اقتصاد کشور نیز منتهی شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا  به نقل از اتاق ایران ،"اکبر ترکان" در نشست تشکیل تجمع مدنی – اقتصادی "پویش توسعه سبز" با هدف ارایه راهکارهای مناسب اصلاح ساختار مصرف انرژی و دیگر منابع ملی گفت: آمار موجود از وضعیت شدت انرژی در کشورهای اروپایی، آمریکا و خاورمیانه حاکی از این است که در مقایسه با ایران که 6/13بشکه انرژی برای تولید یک هزار دلار تولید ناخالص داخلی مصرف انرژی دارد، خاورمیانه 5 بشکه و اروپا 2 بشکه مصرف می کند.

به گفته وی، کشور ما حتی نسبت به سایر کشورهای نفت خیز جهان، رقم مصرف بالایی دارد.
معاون وزیر نفت در امور برنامه ریزی و نظارت در منابع هیدروکربوری در ادامه افزود: طی سال های اخیر روند مصرف انرژی در ایران، روندی افزایشی بوده و این شرایط به طور دایم به سمت بدتر شدن رفته است.
ترکان همچنین به تشریح میزان مصارف انرژی در بخش های صنعتی، خودرو (ناوگان حمل و نقل) و نیز نیروگاه ها پرداخت و میزان مصرف در این بخش ها را نیز بیشتر از سایر کشورهای دنیا اعلام کرد.
وی با اشاره به پیامدهای ادامه روند موجود اظهار کرد: در صورت ادامه این روند در سال 1400 که قرار است ایران قدرت اول منطقه شود، چنانچه تمام تولید داخلی انرژی را نیز مصرف کنیم جوابگوی نیاز جامعه نخواهد بود و از این سال به بعد مجبور به وارد کردن انرژی از سایر کشورها می شویم.
اصلاح الگوی مصرف از قوه مجریه، وزارتخانه ها و شهرداری ها آغاز شود
" محمدرضا نعمت زاده" مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران نیز با تاکید بر ضرورت اجرایی شدن هرچه سریعتر مقوله اصلاح الگوی مصرف تصریح کرد: بسیاری از کارها را می توان با قوانین موجود، در کوتاه مدت آغاز کرد و پیگیری و اجرای موارد نباید به سال های بعد موکول و فراموش شود.
به گفته وی، اجرای اصلاح الگوی مصرف را باید از قوه مجریه، وزارتخانه ها و شهرداری ها آغاز کرده و در مرحله آخر مردم را برای صرفه جویی در مصرف آموزش دهیم.
وی تاکید کرد: تصویب درست لایحه هدفمند کردن یارانه ها و اجرای قوانین موجود در رابطه با انرژی توسط دولت از جمله مسایلی هستند که در اصلاح الگوی مصرف نقش مهمی داشته و باید پیگیری شوند.
به گفته نعمت زاده چنانچه قرار است کار گروهی در این خصوص تشکیل شود باید اولویت ها را مشخص کرده و برای اجرای این مراحل سقف زمانی هم در نظر گرفته شود.
"مهندس سید جعفر مرعشی" مشاور رییس اتاق ایران در امور مدیریت و عضو هیات مشاوران نیز گفت: در دنیا تجارب ارزشمندی در نظام مدیریت وجود دارد و ما نیز باید با استفاده از این تجارب، طرح اصلاح الگوی مصرف را به صورت یک پروژه ملی که تمام سطوح حکومت و سازمان های مردم نهاد در آن حضور داشته باشند، تعریف و اجرا کنیم.
وی با اشاره به نقش اساسی اتاق در این زمینه افزود: در ارتباط با حکومت باید نقش تصمیم ساز داشته باشیم و مسایل را آنقدر پیگیری کنیم تا دولت ضرورت اجرای آن را پذیرفته و اجرا کند ضمن اینکه توانمند سازی و بهینه سازی مواردی که تبدیل به قانون و آیین نامه می شوند نیز می تواند از سوی اتاق ایران مورد پیگیری قرار گیرد.
"حمیدرضا صالحی" دبیر سندیکای صنعت برق ایران هم یادآور شد: باید از مجلس و دولت بخواهیم که کشور را به سمت بنگاه محوری هدایت کنند.
وی با اشاره به مشکلات زیادی مثل نرخ ارز، نرخ بهره و ... و تلفات زیادی که در صنعت برق وجود دارد، رفع این مشکلات را مورد تاکید قرار داد.
"مسعود مروی" معاون انرژی دفتر همکاری های فناوری ریاست جمهوری نیز تاکید کرد: تشکیل کارگروهی برای بررسی ابعاد بحث الگوی مصرف ضرورت دارد.
به گفته وی تغییرات مدیریتی موجب عقب افتادن بهره برداری لازم در بخش های مرتبط با این مقوله می شود که این مهم نیز باید مورد توجه قرار گیرد.
وی با بیان اینکه "بحث انرژی در کشور بدون متولی مانده است"، گفت: بخشی نگری در مورد مباحث کلان کشور باعث بروز نتیجه عکس در تصمیم گیری ها شده است.
"احمد کفاشی" معاونت برنامه ریزی ریاست جمهوری هم پیگیری لایحه هدفمند کردن یارانه ها در مجلس را مورد تاکید جدی قرار داد.
وی بحث هدفمند کردن یارانه ها را در اصلاح الگوی مصرف موثر دانست و افزود: برای اصلاح الگوی مصرف، ابتدا ب-اید مساله هدفمند کردن یارانه ها مشخص شود.
اتاق ایران
۲۰ فروردین ۱۳۸۸ ۰۲:۴۱

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.