English
دوشنبه، ۱۶ تیر ۱۳۹۹, ۱۲:۴۰
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

صداقت آمار منتشره در زمینه اتلاف برق در ابهام!

صداقت آمار منتشره در زمینه اتلاف برق در ابهام!
یکی از بزرگترین مسائلی که در طول سال های گذشته توجه کارشناسان، متخصصان، مسئولان و مردم را به خود جلب کرده میزان اتلاف برق در کشور است.

این تلفات که ناشی از عوامل متعددی مانند فرسودگی شبکه توزیع، کاهش سرمایه گذاری در صنعت برق، انشعابات غیرمجاز و ... است تاتثر نامطلوبی بر تامین برق کشور و همچنین میزان ذخیره برق دارد و این امر موجب بروز مشکلاتی در زمان کاهش میزان تولید می شود.
تهیه آمار صحیحی از میزان این تلفات و قراردادن آن در اختیار مردم علاوه برآن که جزء یکی از حقوق آن ها می باشد می تواند در چاره اندیشی و ارائه راهکار مناسب برای کاهش هدررفت انرژی موثر باشد اما متاسفانه این آمار در هیچ سالی به درستی استخراج نشده و هر سازمان و نهاد مسئول و هر مدیر و معاون، آمار متفاوت و متعددی را ارائه می کند.

زیان هزار میلیارد تومانی از 18 درصد اتلاف انرژی برق در سال 85
سازمان بازرسی کل کشور در گزارشی که در اواخر سال 85 ارائه کردزیان ناشی از اتلاف انرژی برق در کشور را 30941 گیگاوات ساعت در سال معادل بیش از هزار میلیارد تومان اعلام کرده بود.
این سازمان جبران این میزان اتلاف برق در عوامل فنی و غیرفنی جریان انتقال و توزیع برق را مستلزم بیش از 5 میلیارد دلار سرمایه گذاری جدید دانسته است.

ارائه رقم 7/19 درصدی اتلاف برق توسط مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه
مسعود حجت مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق کشور در اواسط سال 87 میزان اتلاف برق در مرحله انتقال و توزیع را رقمی معادل 7/19 درصد اعلام کرد.
وی با بیان این که تلفات در شبکه برق یک موضوع اجباری است گفت: با توجه به قیمت برق باید بررسی شود که آیا سرمایه‌گذاری در راستای کاهش این تلفات برای ما مقرون‌به‌صرفه هست یا خیر؟ ‌
وی با بیان این‌که این موضوع تابع قیمت برق و تاسیسات آن است، بیان کرد: به طور مثال اگر قیمت برق ارزان باشد، سرمایه‌گذاری روی کاهش تلفات صرفه اقتصادی ندارد.
مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق در پاسخ به این سوال که دلایل اختلاف آمارهای ارایه شده در مورد اتلاف برق و این‌که مثلا مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی این مقدار را 5/23درصد بیان کرده چیست؟ تشریح کرد: مجلس نیز این مقدار را درست عنوان کرده ؛ با این توضیح که در این آمار، تلفات مصرف داخلی نیروگاه‌ها نیز محاسبه شده است.
‌ وی درخصوص علت این تلفات وسیع توضیح داد: بخشی از ایرادی که از صنعت برق گرفته می‌شود، درست است و ما نیز قبول داریم، ولی بخشی از تلفات مربوط به انشعابات غیر مجاز و محل نصب کنتورهاست.
‌وی تصریح کرد: روی بخشی از تلفات مثل ترکیب شبکه‌ فشار متوسط و فشار ضعیف، قطر سیم‌ها و تعادل فازها باید کار شود، ولی در آمار بسیاری از کشورهای دنیا بخش‌هایی است که، تلفات به حساب مشترک گذاشته می‌شود.

اتلاف برق کشور70درصد است، نه 18درصد
دقیقاً در زمانی که مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق کشور آمار اتلاف برق در کشور را 7/19 درصد اعلام کرد اسماعیل ساعی ور مدیر گروه انرژی مرکز بررسی استراتژیک ریاست جمهوری در خصوص میزان هدرروی برق تولیدی کشورگفت: سه‌چهارم از برق تولیدی تا به دست مردم برسد هدر می‌رود.
وی با اعلام این که از مرحله اولیه تولید برق تا توزیع آن شاهد هدرروی سه‌چهارمی این انرژی مهم هستیم، تلفات و هدرروی برق در شبکه‌های تولید، توزیع و انتقال را بالا خواند و گفت: به دلیل بالا بودن این آمار، اعداد و ارقام مختلفی از سوی مسوولان ذکر می‌شود.
مدیر گروه انرژی مرکز بررسی استراتژیک ریاست‌جمهوری، رقم 18درصدی هدرروی برق را رد کرد و آن را سه‌چهارم خواند. ساعی‌ور خواستار کاهش هدرروی برق با استفاده از طرح‌های فوری شد.
سیدعماد حسینی، عضو کمیسیون انرژی مجلس هشتم نیز، میزان هدرروی برق را بین 30تا 40درصد ذکر کرد و این وضعیت را غیرقابل قبول خواند.

صداقت در آمار، بهترین راه حل
شاید اگر صداقت بیشتری در آمار ارائه شده از سوی سازمان های مرتبط وجود داشت و یا مسئولین به دلایل مختلف دست به کوچک یا بزرگ نمایی ارقام موجود نمی زدند می توانستیم با خیالی آسوده تر قدم در راه صنعتی کردن کشور که یکی از نیازهای اصلی آن تامین انرژی به خصوص برق است برداریم.
قرار گرفتن در جایگاه اول اقتصاد خاورمیانه تا سال 1404 علاوه تامین منابع مالی در زمینه های مختلف و ایجاد زیرساخت های لازم، نیازمند نگاهی صحیح و منطقی به گذشته است و ارائه آمار منطبق با واقعیت ما را در این سلامت این نگاه سالم یاری خواهد کرد.

موج
۲۰ فروردین ۱۳۸۸ ۰۲:۵۱

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.