English
سه شنبه، ۲۴ تیر ۱۳۹۹, ۲۰:۳۴
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

مجلس هفتم موجب تغییر الگوی مصرف شد

مجلس هفتم موجب تغییر الگوی مصرف شد
نمایندگانی که در مجلس هفتم موجب تثبیت قیمت ها شده اند باید در لبیک به مقام معظم رهبری در خصوص اصلاح الگوی مصرف، استغفار کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از موج ، شمس اردکانی، کارشناس اقتصادی با مورد توجه قراردادن نامگذاری سال 88 به عنوان سال اصلاح الگوی مصرف گفت: نحوه تاثیرگذاری نام انتخاب شده از سوی مقام معظم رهبری بر اصلاح الگوی مصرف به خصوص در زمینه انرژی به سیاست های اجرایی و درجه آگاهی دهی به مردم وابسته است.
وی افزود: در مثال هایی که مقام معظم رهبری در زمینه اصلاح الگوی مصرف بیان فرمودند، بحث انرژی را ارزشی ترین و نقش آفرین ترین بخش در اقتصاد ملی دانستند و از ضریب شدت مصرف انرژی اظهار نگرانی کردند.
وی تصریح کرد: سیاست های غلط قیمت گذاری در گذشته و عمل تعدادی از نمایندگان مجلس هفتم در این زمینه منجر شد تا مصرف انرژی در کشور شدت بسیار زیادی داشته باشد و اکنون همان افراد به گونه ای در این مورد مدعی هستند.
اردکانی با مورد توجه قراردادن نقش دولت در این خصوص اذعان داشت: از طرف دیگر دولت به جای این که شجاعت داشته باشد و قیمت ها را در شرایطی مناسب به قیمت تمام شده برساند این کار را برعهده مجلس گذاشته و مجلسی ها نیز سعی می کنند که این مسئولیت را بردوش دولت بگذارند که نتیجه این کار ادامه وضعیت نگران کننده موجود است.
وی در توضیح این مطلب خاطرنشان کرد: به عنوان مثال دولت گازوئیل وارداتی را لیتری 40 سنت خریداری می کند اما آن را لیتری 2 سنت به فروش می رساند علاوه برآن برای هرلیتر حدود 8 تومان هزینه توزیع می پردازد. حال باید این سوال را مطرح کرد که این وضع تا چه زمانی باید ادامه داشته باشد؟
وی افزود: هیچ انسان عاقلی در طول تاریخ بشر این کار را انجام نداده اما متاسفانه این عمل سال هاست که در کشور ما روی داده است مگر آن که این توجیه وجود داشته باشد که افراد فعال این بخش اسیر دلالان واردات سوخت هستند.

واردات از شرکت های درجه چندم خارجی با عزت ملی مغایر است
این کارشناس اقتصادی با اشاره به ذخایر ارزی کشور، گفت: متاسفانه به جای این که ذخایر ارزی کشور صرف توسعه و بهینه سازی شیوه های تولید شود صرف مصارفی مانند واردات میوه شب عید مردم شده و نام تامین رفاه مردم براین کار نهاده می شود.
وی افزود: این پول های می باید به ایجاد اشتغال اختصاص داده شود اما سیاست هایی که در کشور ما پیش گرفته می شود سیاست های «کشورفقیرکن» است و این روش ها ما را از برنامه چشم انداز بیست ساله و رسیدن به اقتصاد اول منطقه در سال 1404 دور می سازد.
اردکانی گفت: بهترین راه برای بهبود وضع موجود اصلاح ساختار قیمت گذاری و ساختار تصمیم گیری دولتی به خصوص در زمینه انرژی به صورت همزمان است.
وی افزود: درحال حاضر به این دلیل که برق به وسیله دولت تولید می شود قیمت تمام شده آن بسیار گران بوده همچنین هدردهی در آن بسیار زیاد است اما اگر این سیستم دولتی نبود شاهد این مسائل در حوزه برق نبودیم.
وی با مورد توجه قراردادن شیوه عمل بروکرات ها اظهار داشت: بروکرات ها نباید اجازه دهند که کشوری که توانایی پرورش سالانه 2 میلیون دانشجو را دارد نفت، برق و سایر بخش های انرژی را این گونه هدر دهند و در تولید نیز به کشورهای خارجی وابسته باشند.
این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: وابستگی به کشورهای درجه چندم چینی و مالزیایی به عزت ملی ما مغایرت دارد و با توجه به منابع عظیم موجود درکشورمان نباید اجازه گسترش این وابستگی را بدهیم.

نیاز به اصلاح ساختار قیمت گذاری و تصمیم گیری دولتی
اردکانی درخصوص اقداماتی که در راه اصلاح الگوی مصرف باید صورت گیرد گفت: در این راستا باید ساختار قیمت گذاری تا رسیدن به قیمت تمام شده اصلاح شود همچنین تصمیم گیری دولتی در این زمینه نیز نیاز به تغییر و اصلاح دارد.
وی افزود: لذا پیشنهاد می شود که اصلاح ساختار در بخش تولید و توزیع در مدت زمان حداکثر یک سال در دستور کار قرار گیرد.
وی تصریح کرد: رکن بعدی در این راه افزایش آگاهی مردم است زیرا بسیاری از مردم تصور می کنند که منابع انرژی پایان ناپذیر است و بنابراین بدون ملاحظه اقدام به مصرف می کنند.
این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: قوانین موجود نیز به اصلاح نیاز دارند زیرا به کارگیری این قوانین موجب روبه رویی ما با این مشکلات شده اند بنابراین می توان به عنوان اولین برنامه های در نظر گرفته شده در برنامه پنجم توسعه به اصلاح این قوانین توجه کرد.

رسانه ملی اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفته است
این فعال اقتصادی در خصوص فرهنگ سازی در زمینه اصلاح الگوی مصرف میان مردم گفت: این امر باید از رسانه ها آغاز شود و خبرنگاران و مسئولان حوزه اطلاع رسانی با افزایش مطالعه و تخصص، به فرهنگ سازی بپردازند.
وی افزود: متاسفانه رسانه ملی این مسئله راجدی نگرفته است و به جای توجه به مسئله سرنوشت ساز اصلاح الگوی مصرف انرژی که می تواند سرمایه لازم برای اشتغال یک میلیون نفر را در سال ایجاد کند، سرگرم مسائل جانبی است.
وی خاطرنشان کرد: اگر بتوانیم افکار عمومی را اصلاح کنیم در آن صورت دولت و مجلس نیز تابع این افکار می شوند در غیراین صورت به اقدامات غلط خود در این زمینه ادامه خواهند داد.
تولید بهره وری را افزایش دهیم.

موج
۲۰ فروردین ۱۳۸۸ ۰۲:۵۱

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.