English
چهارشنبه، ۹ بهمن ۱۳۹۸, ۱۶:۵۱
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

اصلاح الگوی مصرف، عامل رقابت پذیری تولیدات داخلی است

اصلاح الگوی مصرف، عامل رقابت پذیری تولیدات داخلی است
وزیر صنایع، رعایت الگوی مصرف را بهترین روش برای افزایش قدرت رقابت تولیدات داخلی در بازارهای جهانی دانست و گفت: در شرایط مقابله با بحران اقتصادی، عرضه محصول با قیمت کمتر و عدم کاهش تولید، موجب موفقیت تولیدکنندگان است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از موج ،علی اکبر محرابیان وزیر صنایع و معادن، اصلاح الگوی مصرف در شرایط کنونی را از دو زاویه بیان کرد و گفت: اصلاح الگوی مصرف از یک زاویه به معنای کاهش مصرف و تلاش برای جلوگیری از هدر رفت منابع و از زاویه دیگر، به معنی کاهش مصرف به عنوان گنجینه و منبعی جدید در عرصه تولید و صنعت می‏باشد. با کاهش مصرف، قیمت تمام شده محصولات کاهش و میزان و قدرت و رقابت پذیری تولید داخلی افزایش می‏یابد.
محرابیان، سفرهای استانی هیأت دولت به سراسر کشور را فرصت مؤثری برای دولتمردان دانست تا با مسائل و مشکلات استان‏ها از نزدیک آشنا شده و با بررسی نیازهای هر بخش، تصمیماتی صحیح اتخاذ نمایند و ابراز امیدواری کرد در پایان این سفر با بهره گیری از نظرات فعالان اقتصادی استان اصفهان، با دستی پر بازگردد.
وزیر صنایع با اشاره به ظهور بحران اقتصادی جهان در سال گذشته اظهار داشت: این بحران با واخواست شدن بخشی از اوراق قرضه وام در بانک‏های مسکن که حفره عظیمی در اقتصاد آمریکا ایجاد کرد، شروع شد و تلاش دولتمردان آمریکا برای جلوگیری از پیامدهای آن و کنترل وضعیت اقتصادی تاکنون ناکارآمد بوده است.
وی عمق بحران اقتصادی جهان را بسیار وسیع و دامنه آن را فراگیر بیان و خاطرنشان کرد: هر اقتصادی که به اقتصاد آمریکا نزدیکتر باشد، تأثیرپذیری و زیان بیشتری از این بحران خواهد دید. در عین حال می‏بایست هر کشوری از زاویه اقتصادی خود به این مسأله توجه و راهکارهای درست برای عبور از آن را در پیش گیرد.
محرابیان با اشاره به گستردگی حجم صنعت در اصفهان از صنعت فولاد به عنوان گل سرسبد صنایع اصفهان یاد کرد و افزود: در حال حاضر، تعرفه فولاد در کشور صفر است. از ابتدای سال 2009 میلادی تا ماه گذشته، به طور متوسط حدود 33 درصد کاهش تولید فولاد در جهان به وجود آمده است، در حالی که طی همین مدت، کارخانجات فولاد کشور رکورد تولید خود را شکستند و با رشد 20 درصدی تولید فولاد به نسبت مدت مشابه قبل، تولید فولاد با تعرفه صفر در کشور با تولید جهانی 50 درصد فاصله گرفت.
وی با تأکید بر این که صنعتگر داخلی در شرایط کنونی با انگیزه بالایی تلاش می‏کند و در سال گذشته بیشتر صنایع رکورد تولید خود را بهبود بخشیدند، تصریح کرد: با توجه به این که مهم‏ترین شاخصه صنعت کشور، رشد سرمایه گذاری است، در سال گذشته مجموع سرمایه گذاری منجر به صدور پروانه بهره برداری در بخش صنعت به 4 هزار و 600 میلیارد تومان با رشدی 90 درصدی دست یافت که این موفقیت در تاریخ صنعت کشور بی نظیر بوده است.
وزیر صنایع در ادامه یادآور شد: استان اصفهان در سال گذشته با رشد 30 تا 40 درصدی سرمایه گذاری در بخش صنعت، مقام نخست کشور را از آن خود کرد. در شرایط کنونی، تولید و صنعت کشور در حال حرکت است، اما در همین حال با چند معضل مهم مواجه است که باید برای آن تدبیری اندیشید.
وی با جدی قلمداد کردن بحران اقتصادی جهان و تأثیرات انکارناپذیر آن بر اقتصاد کشور، از بحران اقتصادی به عنوان یکی از معضلات پیش روی تولید و صنعت یاد کرد و گفت: پیامدهای کنونی این بحران تاکنون در برخی بخش‏ها نمایان و در پاره‏ای از بخش4ها با فاصله زمانی اندک نمایان می‏شود. از این رو، در هیأت دولت و کمیسیون‏های مربوطه به صورت کارشناسی مطرح و این نتیجه حاصل شد که برای این مهم نمی‏توان تصمیم گیری معمول نمود و این کار نباید به معنی از دست دادن زمان باشد، برخی تصمیمات باید در لحظه اتخاذ شوند.
محرابیان با اشاره به تشکیل کارگروه ویژه‏ای در هیأت دولت به منظور پایش و به دست گرفتن اختیار کنترل بحران اقتصادی عنوان کرد: دولت پذیرفت که این کارگروه برای ارائه عملکردی مطلوب، نیازمند اختیارات دولتی در تمام موضوعات است و اختیارات مورد نظر را برای کارگروه تصویب و ابلاغ نمود.
وی با اشاره به ابلاغ نخستین بسته پیشنهادی کارگروه ویژه هیأت دولت برای پایش و به دست گرفتن اختیار بحران اقتصادی با 20 بند و پیش بینی مسائل مختلف در هفته آینده ابراز امیدواری کرد: با توجه به اختیارات کارگروه و اتکا به ظرفیت‏های بالای کشور، از امواج بحران اقتصاد جهانی کمترین آسیب را ببینیم.
محرابیان ابلاغ این بسته پیشنهادی را گامی در حمایت و پشتیبانی دولت از بخش‏های اقتصادی کشور بیان کرد و افزود: اساس تدبیر اندیشی برای نجات واحدهای تولیدی و صنعتی در شرایط بحران، به عهده صنعتگران و تولیدکنندگان است. برخی صنعتگران توانستند با تدبیر و اشراف به همه امور و رخدادها، تهدیدهای موجود را به فرصت تبدیل کنند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود، نقدینگی را یکی دیگر از معضلات کنونی صنعت و تولید مطرح کرد و ادامه داد: در بسته پیشنهادی کارگروه ویژه، برخی راهکارها در خصوص مشکل نقدینگی واحدهای اقتصادی پیش بینی شده که به فراهم بودن ظرفیت و منابع مالی در بانک‏ها وابسته است. امیدواریم با اجرایی شدن این بسته پیشنهادی و افزودن یک خط اعتباری جدید علاوه بر منبع بانک مرکزی، برخی مشکلات این بخش کاسته شود.
وی در پایان نوید داد به زودی طرح‏های صنعتی عظیمی در استان اصفهان افتتاح شود که ازجمله مهم‏ترین این طرح‏ها، طرح توسعه فولاد مبارکه، افتتاح کوره بلند شماره 3 ذوب آهن و کارخانجاتی که در سطح ملی جایگاه ویژه‏ای خواهند داشت، می‏باشد.

موج
۲۱ فروردین ۱۳۸۸ ۱۰:۱۴

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.