English
پنج شنبه، ۲۶ تیر ۱۳۹۹, ۲۱:۲۱
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

معاون وزیر صنایع تشریح کرد: تازه‌ترین تدابیر وزارت صنایع برای صرفه‌جویی 20درصدی مصرف انرژی

معاون وزیر صنایع تشریح کرد:
تازه‌ترین تدابیر وزارت صنایع برای صرفه‌جویی 20درصدی مصرف انرژی
معاون برنامه‌ریزی وزیر صنایع و معادن با تأکید بر لزوم افزایش بهره‌وری تولید و کاهش مصرف انرژی در واحدهای تولیدی تصریح کرد: کارگروه اصلاح الگوی مصرف در وزارت صنایع تشکیل شده که تمام عوامل مؤثر بر حوزه اصلاح الگوی مصرف را در بخش صنعت و معدن مورد بررسی قرار خواهد داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از فارس ، محسن حاتم  اظهار داشت: سند کارگروه اصلاح الگوی مصرف در حال تدوین است و توسط وزیر صنایع مورد بررسی قرار دارد که در این راستا تاکنون دستورالعمل‌های مربوط به حوزه کالاهای مصرفی خانوار نیز تدوین شده است.
معاون وزیر صنایع ادامه داد: کارگروه اصلاح الگوی مصرف در وزارت صنایع را تعدادی از معاونین وزیر صنایع که با حوزه تولید و برنامه‌ریزی و همچنین استانداردسازی مرتبط هستند، شامل می‌شود که هرکدام از آنها برنامه‌های مربوط به حوزه کاری خود را تدوین می‌کنند و در شورای معاونین مورد بررسی و تصویب قرار خواهد گرفت.
به گفته وی اقداماتی توسط وزارت صنایع انجام شده تا مشخص شود که کدام کالاها مشمول استانداردند و در زمینه نصب برچسب انرژی بر روی محصولات داخلی نیز اقداماتی صورت گرفته که ادامه خواهد یافت.
وی نامگذاری سال جاری به نام اصلاح الگوی مصرف رافرصتی برای وزارت صنایع عنوان کرد که از این طریق امکان افزایش بهره‌وری در واحدهای تولیدی بیش از پیش فراهم خواهد شد.
حاتم ادامه داد: اصلاح الگوی مصرف در صنعت و معدن در سه بخش قابل اجراست که یکی به واحدهای موجود صنعتی و معدنی اختصاص دارد، دیگری به سرمایه گذاری در جهت ایجاد واحدهای جدید مربوط می‌شود و بخش سوم شامل تقویت تولید کالاهایی است که می تواند به اصلاح الگوی مصرف در کشور کمک کند.
وی ادامه داد: مهمترین مسئله در ارتباط با واحدهای موجود صنعتی، بحث مصرف انرژی است که وزارت صنایع در جهت کنترل آن اقدامات مشخصی را انجام داده و بحث هدفمند کردن یارانه‌ها نیز نقش مهمی در این زمینه دارد.

* ابلاغ دستورالعمل جدید صدور جواز تاسیس واحدهای صنعتی

حاتم در ادامه با تشریح نقش اصلاح الگوی مصرف در سرمایه‌گذاری‌های جدید بخش صنعت گفت: دستورالعمل مربوط به هدفمندکردن سرمایه‌گذاریها در کشور تدوین و به سازمان‌های زیرمجموعه وزارت صنایع ابلاغ شده تا با اجرای آن منابع مالی و نهاده های تولید از جمله انرژی بیشتر به سمت فعالیت هایی سوق داده شود که بازده اقتصادی بالایی را دارا هستند و در حوزه صنایع اشباع قرار ندارند.
وی ادامه داد: به این ترتیب دستورالعمل جدید صدور جواز تأسیس واحدهای صنعتی و معدنی تدوین شده و در آن اولویتها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در کشور مورد بررسی قرار گرفته است.
معاون وزیر صنایع تصریح کرد: این دستورالعمل در پی محدودیت‌های موجود در زمینه منابع انرژی کشور طی سال‌های اخیر تدوین شده و با اجرای آن سرمایه‌گذاریها به سمت صنایع اولویت دار هدایت می‌شود.
وی تأکید کرد: طرح مذکور بر طرح‌های در دست اجرا و پروژه‌هایی که قبلا جواز تأسیس گرفته‌اند، تأثیری ندارد ولی بر طرح‌هایی که در گذشته جواز تأسیس دریافت کرده‌اند و هم اکنون فعال نیستند مؤثر خواهد بود.
حاتم افزود: علاوه بر این در گذشته اگر مدت اعتبار جواز یک طرح تمام شده بود با آن برخورد می‌شد که بر اساس طرح جدید این مسئله نیز با جدیت بیشتری پیگیری می‌شود.

*کاهش 20 درصدی مصرف انرژی صنایع با اصلاح الگوی مصرف

حاتم در ادامه با تشریح سهم انرژی در تولیدات صنعتی کشور گفت: سهم انرژی در قیمت تمام شده صنایع مختلف، متفاوت است ولی این رقم در اکثر صنایع حدود چهار درصد است که با اصلاح الگوی مصرف میتوان این سهم را حدود 20 درصد کاهش داد.
وی با اشاره به مصرف بالای انرژی در صنایع کاشی و سرامیک و شیشه سازی در مقایسه با استانداردهای جهانی گفت: سهم مصرف انرژی در صنعت کاشی و سرامیک به حدود 25 درصد و در صنایع آلومینیوم به حدود 20 درصد می‌رسد.
وی همچنین با تأکید بر لزوم افزایش بهره‌وری و ضریب استحصال در معادن کشور خاطرنشان کرد: حدود 16 درصد انرژی مصرفی کشور به بخش صنعت اختصاص دارد که استانداردهای مصرف انرژی برای اکثر صنایع مشخص شده و جهت اجرا به مرور زمان به بخش‌های مربوطه ابلاغ خواهد شد.
حاتم با بیان اینکه صنایع موظف به رعایت استانداردهای مشخص شده مصرف انرژی خواهندبود، اظهار داشت: استانداردهای مصرف انرژی محصولات وارداتی نیز مشخص شده و سعی می‌شود کالاهایی به کشور وارد شود که از نظر مصرف انرژی در حد قابل قبولی قرار داشته باشند.
وی در مورد نحوه تأمین مالی اجرای این طرح نیز گفت: در گذشته طرحی وجود داشت که بر اساس آن تسهیلاتی به واحدهای صنعتی جهت اصلاح میزان مصرف انرژی اختصاص می‌یافت ولی اجرای این طرح به وازرت نفت موکول شد و هم اکنون ابزار مستقیمی در این زمینه در دست وزارت صنایع نیست.
معاون وزیر صنایع با بیان اینکه اصلاح الگوی مصرف به معنی کاهش قیمت تمام شده تولیدات داخلی است افزود: در طرح هدفمند کردن یارانه‌ها بخشی از منابع حاصل از اجرای طرح جهت اصلاح ساختار صنایع در نظر گرفته شده است و ساز و کارهای لازم برای تشویق تولیدکنندگان به اصلاح الگوی مصرف خود تدوین خواهد شد.
وی اصلاح مصرف انرژی را اولین گام در جهت اصلاح الگوی مصرف صنایع دانست و ادامه داد: انتخاب تکنولوژی تولید در میزان مصرف انرژی واحدهای تولیدی از نقش مهمی برخوردار است و در این زمینه می توان به صنعت فولاد اشار کرد که باتوجه به اینکه اکثر واحدهای فولادی طی سال‌های اخیر احداث شده‌اند از تکنولوژی جدید و میزان مصرف انرژی مطابق با استانداردهای جهانی برخوردارند.
وی استقرار صنایع نیروگاهی در شهرک‌های صنعتی را عاملی برای افزایش راندمان صنایع تا حدود 40 درصد ارزیابی کرد و گفت: با استفاده از انرژی های نوین می‌توان سهم مصرف انرژی را در واحدهای تولیدی مدیریت کرد.

فارس
۲۲ فروردین ۱۳۸۸ ۲۲:۲۲

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.