English
چهارشنبه، ۹ بهمن ۱۳۹۸, ۱۶:۵۲
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

معاون وزیر نیرو : ایران و ترکمنستان کنسرسیوم مشترک آب تشکیل می دهند

معاون وزیر نیرو : ایران و ترکمنستان کنسرسیوم مشترک آب تشکیل می دهند
معاون وزیر نیرو در امور آب و "آبفا" گفت:جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان با توجه برخورداری از یک هزار و 200 کیلومتر مرز ، کنسرسیوم مشترک فعالیت های آبی تشکیل می دهند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایرنا،"محمدرضا عطارزاده" قبل از ترک ترکمنستان در عشق آباد گفت:رییسان جمهوری دو کشور در حاشیه نشست سران اکو در تهران مذاکراتی در زمینه همکاری های آبی داشتند و به همین منظور هیاتی از مدیران و کارشناسان شرکت های توانمند ایرانی به عشق آباد سفر کردند.
معاون وزیر نیرو افزود: در دیدار هیات ایرانی با مقامات ترکمنستان مذاکرات مفصلی در زمینه فعالیت های مشترک آبی انجام شد که مهم ترین موضوع آن تشکیل کنسرسیوم مشترک آبی بود.
عطارزاده گفت: برای تحقق تشکیل کنسرسیوم مشترک آبی مقرر شد تا کمیته کاری ایجاد شود تااین کمیته مطالعات لازم را برای توسعه مناسبات برای اجرای طرح های مشترک آبی و همچنین شناسایی استعدادها و توانمندی های شرکت های ایرانی انجام دهد.
وی استعدادهای شرکت های ایرانی در اجرای طرح هایی نظیر آبیاری قطره ای ، تحت فشار، کانال کشی و ساخت لوله های آبیاری تحت فشار را بسیار بالا توصیف و تاکید کرد که با توجه به کانال "قره قوم" ترکمنستان امکان فعالیت های مشترک آبی بین دو کشور زیاد است.
معاون وزیر نیرو گفت که در چارچوب ایجاد کنسرسیوم مشترک فعالیت های آبی بین ایران و ترکمنستان ، مجتمع های کشت و صنعت مشترک نیز در دو سوی مرزهای دو کشور برای استفاده بهینه از رودخانه های مرزی ایجاد می شود.
عطارزاده افزود: هم اکنون هیچ مشکلی در زمینه استفاده از آب رودخانه های مرزی بین دو کشور وجود ندارد و به همین منظور دو کشور قصد دارند تا همکاری های خود را در این زمینه گسترش دهند.
معاون وزیر نیرو همچنین گفت: از این پس دانشگاه صنعت آب و برق جمهوری اسلامی ایران برای آموزش کارشناسان ترکمن در بخش آب و انرژی همکاری تنگاتنگی با مراکز آموزش عالی این کشور خواهد داشت.
وی افزود: در سفر به ترکمنستان با وزیر انرژی و صنایع ترکمنستان نیز در باره توسعه روابط در بخش انرژی مذاکره و قرار شد تا کارشناسان ایرانی برای افزایش تولید برق در ترکمنستان همکاری لازم را با نیروگاه های این کشور داشته باشند.
عطار زاده گفت : کشور ترکمنستان به عنوان پل ارتباطی انرژی برق بین کشورهای آسیای مرکزی و جمهوری اسلامی ایران است و به همین علت دو طرف قصد دارند تا فعالیت های خود را در این زمینه گسترش دهند.
وی افزود: با توجه به ارتباط شبکه برق دو کشور مذاکراتی انجام شد تا این شبکه گسترش بیشتری با دیگر کشورهای آسیای مرکزی داشته باشد.
معاون وزیر نیرو همچنین گفت که با طرف های ترکمنی در زمینه مطالبات جمهوری اسلامی ایران در زمینه ساخت سد دوستی نیز مذاکره شده است .
در سفر معاون وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران به ترکمنستان جمعی از مدیران و کارشناسان شرکت های خصوصی وی را همراهی می کردند.

ایرنا
۲۲ فروردین ۱۳۸۸ ۲۲:۱۸

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.