English
یکشنبه، ۶ بهمن ۱۳۹۸, ۰۷:۱۱
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

اصلاح الگوی مصرف در کالاهای مصرفی ضروری است

اصلاح الگوی مصرف در کالاهای مصرفی ضروری است
یک کارشناس مسایل اقتصادی گفت:‌ اصلاح الگوی مصرف باید ابتدا در کالاهای مصرفی انجام شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایرنا ، "ابوالقاسم حکیمی پور" افزود: برای اصلاح الگوی مصرف در کالاهای مصرفی علاوه بر فرهنگ سازی، باید کنترل و تعرفه های آن افزایش یابد.
وی با بیان آنکه زمین، ‌سرمایه، نیروی کار و فناوری از عوامل تولید و موثر در اقتصاد هستند،
‌اظهار داشت:‌ از آنجا که این عوامل دارای محدودیت است باید حداکثر استفاده را از آنها انجام داد.
وی تصریح کرد: با توجه به اینکه اقتصاد کشور وابسته به درآمدهای نفتی است با افزایش و یا کاهش قیمت آن میزان مصرف نیز تغییر می کند.
این کارشناس مسایل اقتصادی گفت: تجربه نشان داده با افزایش قیمت نفت در جهان میزان واردات در کشور رشد چشمگیری خواهد یافت و میزان صادرات غیرنفتی بدون تغییر و یا با کاهش همراه بوده است.
حکیمی پور با اشاره به بروز بحران مالی در جهان، اظهار داشت:‌ بسیاری از کشورها پس از مواجهه با بحران و نزول قیمت نفت تصمیم به صرفه جویی در بخش های مختلف اقتصادی گرفتند.
وی گفت:‌ از آنجا که 80 درصد درآمدهای ارزی کشور از طریق نفت تامین می شود، ایران نیز باید در سال 88 در بخش های مختلف صرفه جویی را مدنظر قرار دهد.
این کارشناس مسایل اقتصادی ادامه داد: ‌کاهش قیمت نفت در سال گذشته سبب شد تا بودجه سال جاری با نفت 5/37 دلار بسته شود، بنابر این امر سبب می شود تا درآمدهای ارزی سال جاری یک سوم درآمدهای ارزی سال گذشته باشد.
حکیمی پور همچنین با بیان آنکه باید حداکثر استفاده را از درآمدهای ارزی کشور انجام داد، ‌گفت: بودجه سال جاری باید با حساب و کتاب خرج شود تا کشور با مشکلی مواجه نشود.
وی ادامه داد:‌ دولت باید با توجه به شرایط کنونی سیاست مشخصی را برای واردات کالاها و خدمات تدوین و شورایی را برای رسیدگی به این امر ایجاد کند.
به گفته وی‌، "باید در سال جاری حداکثر استفاده از منابع کمیاب را از طریق اصلاح الگوی مصرف داشته باشیم".
حکیمی پور تصریح کرد: برداشت جامعه از اصلاح الگوی مصرف، صرفه جویی است در حالی
که معنای اصلی آن تعدیل و انجام اصلاحات است.
این کارشناس،‌ برنامه ریزی در تمام ابعاد را برای ایجاد الگوی مناسب مصرف ضروری دانست و افزود: بر اساس آمار میزان مصرف سوخت فسیلی در کشور هشت برابر استاندارد های جهانی است و این امر نشان از مصرف ناصحیح در این بخش دارد.
وی گفت: تجربه سال های گذشته نشان داده که میزان تقاضا با افزایش قیمت ها تغییر نمی کند و‌ دولت برای ایجاد الگوی مصرف صحیح در کشور نباید از این راهکار استفاده کند بلکه باید از طریق رسانه های جمعی فرهنگ درست مصرف کردن را در جامعه ترویج کند.
حکیمی پور با بیان آنکه بسیاری از کالاها نظیر کالاهای اساسی و درمانی غیرکشش است،‌ گفت: در صورت افزایش قیمت ها در این بخش ها میزان تقاضا تغییری نخواهد کرد.
وی در پایان وفاق میان مسئولان و سازماندهی در بخش های مختلف را برای اصلاح الگوی مصرف ضروری دانست.

ایرنا
۲۲ فروردین ۱۳۸۸ ۲۲:۲۰

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.