English
پنج شنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۹, ۱۸:۵۲
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

مدیر تولید توانیر:روزانه سه‌هزار و500مگاوات ذخیره‌ برق داریم

مدیر تولید توانیر:روزانه سه‌هزار و500مگاوات ذخیره‌ برق داریم
در حال حاضر نیاز مصرف برق در کشور حدود 26 هزار و500 مگاوات است و چیزی نزدیک به سه هزار و 500 مگاوات نیز ذخیره‌ی برق داریم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایسنا ، همایون حائری - مدیر تولید توانیر ، با بیان این مطلب گفت: پیش‌بینی می‌کنیم که در تابستان پیش رو با کمبود تولید مواجه باشیم، ولی تمام سعی ما این است که خاموشی نداشته باشیم.

وی در پاسخ به این پرسش که این کمبود را چگونه جبران خواهید کرد؟ توضیح داد: این کمبود با آمادگی کامل واحدهای حرارتی و مدیریت مصرف صحیح رفع خواهد شد.

او همچنین با اشاره به نام‌گذاری امسال به اصلاح الگوی مصرف اظهار کرد: وزارت نیرو در حال حاضر تمرکز بیشتری روی بهینه کردن مصرف دارد. اگرچه از سال گذشته نیز کارهایی در این زمینه انجام شده بود، ولی شرکت توانیر خود را آماده کرده تا بتواند روی بحث مدیریت مصرف بسیار موثر ظاهر شود.

وی در پاسخ به این‌که در سال 1388 چقدر قادر خواهید بود اتلاف در شبکه ی برق را کاهش دهید؟ گفت: کاهش تلفات برق نیاز به برنامه‌ریزی دارد که این برنامه‌ریزی مستلزم زمان مناسب و سرمایه است. البته سرمایه را می‌توان به طرق مختلف تامین کرد، ولی اصلاح شبکه مستلزم زمان کافی است؛ اگر چه از قبل نیزشرکت‌های توزیع برنامه‌هایی را در این مورد انجام داده‌اند و حتما امسال نیز مقداری از تلفات ما کاهش پیدا خواهدکرد.

حائری همچنین از به پایان رسیدن تعمیرات نیروگاه‌های حرارتی تا اواخر اردیبهشت ماه خبر داد و گفت: تعمیرات این نیروگاه‌ها به خوبی انجام شد و با انجام تعمیرات با کمیت بالا کیفیت راهم حفظ کردیم که این یک رکورد جدید در اتمام تعمیرات است.

وی همچنین درباره‌ راه اندازی واحد‌های نیروگاهی CHP (تولید همزمان حرارت و برق) خاطرنشان کرد: در حال حاضر مساله‌ی این نیروگاه‌ها و استفاده از آن درکشور در حال نهادینه شدن است، ولی استفاده از این نیروگاه ها هنوز وسیع نیست.

او در مورد جذب سرمایه برای این نیروگاه ها گفت: فعلا زود است که درباره‌ی میزان جذب سرمایه در CHPها بحث شود، ولی تا 9 ماه آینده می توان در این باره صحبت‌هایی کرد.

مدیر تولید توانیر درباره‌ اظهار کارشناسانی که می‌گفتند طریقه‌ محاسبه‌ راندمان نیروگاه ها ایران با کشورهایی مانند آمریکا متفاوت است و درست نیست که این دو مقیاس متفاوت را با هم مقایسه کرد، گفت: طریقه‌ی محاسبه‌ی راندمان در همه جا یکسان است و روش محاسبه ما با آمریکا و یا هیچ کشور دیگری متفاوت نیست و راندمان نیروگاه‌های ما بیش از نیروگاه‌های آمریکاست، چرا که توانیر در حال تبدیل واحدهای نیروگاهی به سیکل ترکیبی تبدیل و بدیهی است که راندمان نیروگاه‌های ما بالا رود.

وی درباره‌ِ تبادل برق ایران با دیگر کشورها اظهار کرد: ما با کشورهای از جمله ترکمنستان،‌ ارمنستان، و آذربایجان تبادل برق داریم که در حال حاضر با توجه به خنکی هوا میزان صادرات مقداری بیش از واردات است.

ایسنا
۲۲ فروردین ۱۳۸۸ ۲۲:۱۹

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.