English
دوشنبه، ۱۶ تیر ۱۳۹۹, ۰۵:۵۰
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

برای تولید هزار دلار کالا 7 برابر دنیا انرژی مصرف می‌کنیم

برای تولید هزار دلار کالا 7 برابر دنیا انرژی مصرف می‌کنیم
معاون برنامه‌ریزی وزارت نفت از سوزاندن گاز همراه نفت بیش از مصرف روزانه ترکیه ، مصرف2 برابری سوخت خانگی نسبت به روسیه و سوئد، مصرف 6 برابری خودروهای ایرانی نسبت به اروپاییها و نسبت 5 برابری سوخت به خوراک پالایشگاه‌های کشور در مقایسه با جهان خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از فارس ،اکبر ترکان اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین دلایل مصرف غیربهینه و اسراف گونه کالاهای مختلف اعم از انرژی و غیره در کشور بی‌توجهی به ارزش واقعی کالاها در کنار ارزان‌بودن آنان است.
وی افزود: به عنوان مثال نمک و زعفران در منازل به دو شیوه کاملا متفاوت مصرف می شوند. اگر پاکت حاوی نمک بر روی زمین ریخته شود، محتویات آن جارو شده و به سطح زباله ریخته می‌شود. جالب آنکه هیچ افسوس و ناراحتی نیز ایجاد نمی‌شود.
به گفته وی، ولی در مورد زعفران کاملا برعکس است و خانواده‌ها سعی می‌کنند تا آخرین ذرات و اجزای آن را استفاده کنند. این نگرش به مصرف ناشی از ارزش و قیمت کالاهای مصرفی است.

* راندمان نیروگاه‌های گازی کمتر از 30 درصد

معاون وزیر نفت در ادامه یادآور شد: عین این اتفاق در مورد انرژی رخ می‌دهد که به دلیل ارزانی آن رفتار اسراف گونه ای در همه ابعاد دولتی، خصوصی، صنایع، خانگی و غیره صورت می‌گیرد. به عنوان مثال در وزارت نیرو که باید از انرژی، برق تولید نماید راندمان نیرگاه‌ها حدود 35 درصد است در حالی که این رقم در بسیاری از کشورهای صنعتی تا 54 درصد به صورت سیکل ترکیبی می‌رسد.
ترکان افزود: علت آن است که وزارت نیرو می‌بیند با 300 میلیون دلار می‌تواند یک نیروگاه هزار مگاواتی گازی احداث کند. اما اگر بخواهد این نیروگاه را به صورت سیکل ترکیبی بسازد باید 750 میلیون دلار سرمایه گذاری کند. به همین دلیل ترجیح می‌دهد 300 میلیون دلار سرمایه گذاری کند که ارزانتر است و در عوض سالی 400 میلیون دلار گاز با راندمان کمتر از 30 درصد در نیروگاه‌های گازی مصرف کند.
این مقام مسئول وزارت نفت گفت: جالب است که این اسراف در هیچ جا دیده نمی شود چرا که گاز با قیمت بسیار پایین در اختیار آنها قرار می‌گیرد و آنها اصلا احساسی نسبت به پرداخت پول گاز ندارند.

* نسبت سوخت به خوراک پالایشگاه‌های کشور 5 برابر متوسط جهانی

وی با اشاره به مصرف غیربهینه انرژی در پالایشگاه‌های کشور افزود: نسبت سوخت به خوراک در پالایشگاه‌های کشور 5 درصد است؛ یعنی از خوراک تحویلی به پالایشگاه 5 درصد آن به مصرف سوخت خود پالایشگاه می رسد. در حالی که این نسبت در دنیا بین یک تا دو درصد است. معاون برنامه ریزی وزیر نفت یادآور شد: در صنعت نیز وضع به همین شکل است تقریبا تمامی صنایع کشور به طور متوسط 2 برابر نرم‌های جهانی انرژی مصرف می‌کنند.
وی تصریح کرد: علت اصلی این امر نیز ارزان بودن قیمت انرژی است و به همین دلیل سرمایه گذار صنعتی برای صرفه‌جوی در مصرف انرژی اقدام به خرید تجهیزات و فناوری‌های با قیمت بالاتر که راندمان بیشتری دارند نمی‌کند.
به گفته ترکان، برای این سرمایه گذار صرفه‌جویی در مصرف انرژی اهمیت چندانی ندارد و او تنها به منافع اقتصادی خود فکر می‌کند.

* متوسط مصرف بنزین هر خودرو در ایران 6 برابر اروپا

ترکان در مورد مصرف اسراف گونه انرژی در بخش حمل و نقل کشور نیز گفت: اگر مصرف سوخت کل کشورهای صنعتی را بر تعداد اتومبیل‌های آنها تقسیم کنیم به هر اتومبیل در اروپا روزانه 2 لیتر و در آ‌مریکا 4 لیتر بنزین می‌‌رسد.
به گفته وی، این رقم در ایران به ازای هر اتومبیل، 11 لیتر است.

* 2 برابر روسیه و سوئد در بخش خانگی سوخت مصرف می کنیم

معاون وزیر نفت افزود: در بخش خانگی نیز مصرف انرژی ارقام بسیار بالایی را نشان می‌دهد. ما دو برابر کشور سردسیری ‌مانند سوئد در هر متر مربع ساختمان انرژی مصرف می‌کنیم.
وی گفت: 2 برابر روسیه که از ایران بسیار سردتر است، نیز به ازای هر مترمربع ساختمان انرژی مصرف می‌شود که در واقع استفاده اسراف گونه و نابجا از نعمت‌های خدادادی است. از نفت و گاز باید برای آبادانی و ساختن کشور ایجاد اشتغال و بهبود رفاه عمومی استفاده کرد که کفران نعمت و اسراف در نهایت منجر به از بین رفتن برکت از خانواده‌ها و جامعه می‌شود.

* به ازای تولید هزار دلار کالا 7 برابر متوسط جهانی انرژی صرف می‌کنیم

ترکان با اشاره به موضوع شدت انرژی در ایران و دیگر کشورها دنیا گفت: منظور از شدت انرژی مقدار انرژی است که به ازای آن هزار دلار تولید صورت گیرد که این شاخص در کشورهای مختلف محاسبه و اندازه‌گیری شده است.
وی افزود: برخی کشورهای دنیا بین یک تا 2 بشکه نفت مصرف می‌کنند تا معادل هزار دلار تولید صورت گیرد. این رقم در برخی کشورها 3 بشکه نفت است که رقم بالا و بدی محسوب می‌شود. حال آنکه در ایران به ازای تولید هزار دلار کالا یا خدمات معادل 13.6 بشکه نفت مصرف می‌شود که حکایت از رفتار غیرمنطقی و عادات غلط مصرفی دارد.

* بیش از مصرف روزانه ترکیه، گاز همراه نفت می‌سوزانیم

معاون وزیر نفت تصریح کرد: روزانه 43 میلیون متر مکعب گاز همراه نفت در کشور به جای جمع آوری سوزانده می شود که این رقم بیش از کل مصرف روزانه کشور ترکیه با 34 میلیون مترمکعب است.

* تبدیل شدن رفتارهای غلط مصرفی به عادت و فراموشی حرمت اسراف

ترکان تصریح کرد: متأسفانه بسیاری از رفتارهای غلط مصرفی تبدیل به عادت برای ما شده که باید به اصلاح این عادات غلط پرداخت. از همه مهم‌تر آنکه حرمت و حرام بودن پدیده اسراف نباید از نظر دور بماند و فراموش شود.
این مقام مسئول وزارت نفت با اشاره به تفاوت ماهوی فرهنگ ما با فرهنگ غرب گفت: در فرهنگ ما اسراف بسیار مذموم شمرده شده و از آن نهی شده است که این مسئله در اقتصاد و الگوی مصرف غربی دیده نمی‌شود. حال آنکه اصلا فقیر و یا غنی بودن افراد جدای از این موضوع است و فرهنگ اسلامی ما اجازه اسراف راحتی به اغنیاء نمی‌دهد و آن را حرام می‌داند.
ترکان در ادامه تصریح کرد: متأسفانه حکم فقهی اسراف به دلیل عادات غلط مصرفی به فراموشی سپرده شده و از آن غفلت شده است. ما ملتی هستیم که اگر یک تکه نان را روی زمین ببینیم. آن را با احترام برداشته در جایی می‌گذاریم که زیر پا نیفتد؛ حال چرا این ملت وارد مرحله‌ای شده که میلیاردها دلار انرژی را سالانه می‌سوزاند و به آن اهمیت نمی‌دهد.
به گفته وی اگر انرژی مصرف شود و در ازای مصرف صحیح آن تولید یا ایجاد رفاه صورت گیرد، مشکلی نیست اما ایراد آنجا است که هدر سوزی می‌شود.

فارس
۲۳ فروردین ۱۳۸۸ ۲۳:۱۲

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.