English
پنج شنبه، ۱۲ تیر ۱۳۹۹, ۲۳:۱۶
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

«اتحادیه‌های کشوری» تداخلی با شورای اصناف ندارد

«اتحادیه‌های کشوری» تداخلی با شورای اصناف ندارد
مدیر امور اصناف و بازرگانان وزارت بازرگانی گفت: اتحادیه های کشوری تداخلی با شورای اصناف ندارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از فارس ،حسین فرجی در خصوص اهداف تشکیل اتحادیه‌های کشوری اظهار داشت: یکی از سیاستهایی که وزارت بازرگانی در سالهای اخیر اتخاذ کرده و مورد اجرا گذاشته است واگذاری امور اجرایی اصناف به تشکلهایی است که صنوف دارند. در این رابطه اقداماتی انجام شده است که تشکیل اتحادیه‌های کشوری هم در جهت همین هدف است چرا که ما معتقدیم کل امور مربوط صنف می‌تواند توسط اتحادیه هر صنفی انجام شود.
وی افزود: در بعد شهرستانی که در جهت ساماندهی صنوف نظیر صدور و تمدید پروانه کسب و جلوگیری در فعالیت واحدهای بدون پروانه است صنوف شهرستانی اقدام می‌کنند و مسائل کلان‌تر که در خصوص صادرات و واردات است در قالب اتحادیه‌های کشوری صورت می‌گیرد.

* پوشش صادرات و واردات اصناف در قالب اتحادیه های کشوری

مدیر امور اصناف و بازرگانان وزارت بازرگانی گفت: تشکیل اتحادیه‌های کشوری شاید در برخی صنوف به شکل صادرات و واردات خود را نشان دهد ولی در برخی صنوف دیگر به شکل سیاستهای کلان تنظیم بازار خودنمایی می‌کند پس می‌توان بطور کلی گفت هدف از تشکیل اتحادیه‌های کشوری تولید کالاهای صادراتی صنوف است که ایجاد اشتغال و ارزش افزوده در کشور می‌کند.

* تنظیم بازار با اتحادیه های کشوری

وی افزود: هدف دوم استفاده از ظرفیت و توان صنوف کشور در امر تنظیم بازار است که در مقاطع خاصی می‌تواند برای ما مؤثر باشد و در نهایت نتیجه این دو هدف سبب رونق کسب و کار در کشور می‌شود.
اتحادیه‌ طلا و جواهر اولین اتحادیه‌ای است که تشکیل شده است و متعاقب آن تعدادی اتحادیه کشوری دیگر در سایر صنوف تشکیل می‌شود.

* تشکیل 14 اتحادیه کشوری در سال 88

فرجی گفت: در سال 88 انتخابات اتحادیه کشوری در 14 صنف برگزار می‌شود که می‌توان به رایانه، هتلداران، گل‌فروشان و تولیدکنندگان گل و گیاه، سوپر مارکت‌ داران، پوشاک، کیف و کفش و کلیه صنوفی که در تنظیم بازار و توسعه صادرات نقش برجسته‌ای دارند اشاره کرد.

* اتحادیه های کشوری تداخلی با شورای اصناف ندارد

مدیر امور اصناف و بازرگانان در خصوص موازی کاری اتحادیه های کشوری با شورای اصناف گفت:شورای اصناف کشور تشکلی است که از هماهنگی مجامع امور صنفی تشکیل شده است و مربوط به بدنه اصناف است.
وی افزود: مسائلی که در شورای اصناف کشور مطرح می‌شود مسائل کلی و کلان است که مربوط به امور اجرایی و مشورتی اصناف است اما اتحادیه‌های کشوری مربوط به امور تخصصی صنوف است بطور مثال برای حال مشکلات صنعت طلا و جواهر در قالب کمیسیون در شورای اصناف نمی‌توان انتظار کارایی بالایی داشت اما به عنوان یک کار فرعی در شورای اصناف مطرح است که اگر شورای اصناف بخواهد برای تمام صنوف این کار را انجام دهد باید 40 کمیسیون تخصصی داشته باشد که باعث می‌شود به آن نتیجه مطلوب نرسیم.
فرجی گفت: اما اگر برای هر صنف یک تشکل تخصصی جداگانه‌ای داشته باشیم می‌توان در جهت آئین‌نامه‌های صادرات واردات و حل مشکلات تخصصی صنف از آن استفاده کرد.ما سعی می‌کنیم در تعریف ساختار طوری حرکت کنیم تا در وظایف شورای اصناف کشور تداخلی ایجاد نشود.

* متولی اتحادیه های کشوری مشخص نشده است

وی در پاسخ به فارس در خصوص متولی اتحادیه‌های کشوری تصریح کرد:هنوز تصمیم قطعی اخذ نشده است که متولی این اتحادیه چه ارگانی باشد که می‌تواند به دو شکل اداره شود یکی به عنوان یک معاونت در شورای اصناف کشور و دیگر اینکه با توجه به مشغله زیاد شورای اصناف کشور این اتحادیه‌ها به طور مستقل عمل کنند و مسائل خود را از طریق وزارت بازرگانی با سایر سازمانها حل‌وفصل کنند.
وی افزود: شورای اصناف کشور مجری قانون نظام صنفی است در صورتیکه مسائلی که در اتحادیه‌های کشوری مطرح می‌شود فراتر از ‌مسائل صنفی است.
فرجی در پاسخ به این سوال که به نظر می‌رسد این اتحادیه‌ها باید زیر نظر شورای اصناف باشند چرا که در غیر این صورت عملاً کارایی شورای اصناف کشور ضعیف می‌شود به فارس گفت: تشکیل‌دهنده شورای اصناف کشور وزارت بازرگانی است و تقویت آن و واگذاری بازرسی‌ها به آن توسط وزارت بازرگانی انجام شده است منتهی مسائل اتحادیه‌های کشور با سایر اتحادیه‌ها متفاوت است چرا که در کنار اتحادیه‌های کشور باید شرکت تعاونی ایجاد شود تا امور مربوط به واردات در آن انجام شود و این امور از وظایف شورای اصناف و یا سایر اتحادیه ها خارج است

فارس
۲۳ فروردین ۱۳۸۸ ۰۹:۲۸

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.