English
چهارشنبه، ۲۵ تیر ۱۳۹۹, ۰۶:۵۰
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

استاندار: طرح های تامین آب درگیلان 400 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد

استاندار: طرح های تامین آب درگیلان 400 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد
استاندار گیلان گفت: اجرای طرح های تامین آب به منظور مقابله با خسارت های احتمالی ناشی از خشکسالی در این استان به 400 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایرنا ،"روح الله قهرمانی چابک" روز یکشنبه افزود: از این میزان اعتبار مورد نیاز 200 میلیارد ریال برای اجرای طرح های آبرسانی در استان درنظر گرفته شده است که انتظار داریم مابقی آن از تهران تامین شود.
وی با اشاره به ضرورت اجرایی کردن طرح های در نظرگرفته شده برای تامین آب در استان، اختصاص این میزان اعتبار را ضروری برشمرد.
وی گفت: به منظور کاهش خسارت های ناشی از خشکسالی، پروژه های مختلفی را از سال گذشته در استان اجرا کردیم که این کار امسال نیز ادامه خواهد داشت.
"قهرمانی" با اشاره به برخی از پروژه های اجرا شده و دردست اجرا افزود:حفر چاه، لایروبی، تعمیق و بازسازی انهار و آب بندانها، خرید پمپ و تقویت ایستگاه های پمپاژ آب، شیب معکوس در تالاب و برگشت آب آن به مزارع، از جمله پروژه های مختلف آبرسانی در استان است.
وی ادامه داد: این اقدامات می تواند بخش زیادی از مشکلات تامین آب درسال زراعی جاری را همانند گذشته مرتفع کند.
وی خاطرنشان کرد: اجرای این طرح ها سبب شده است تا امسال با آمادگی بیشتری نسبت به پارسال، برای کشاورزی و کشت برنج اقدام کنیم.
استاندار گیلان اظهارداشت: تمام تلاش ما این است که با بهره گیری از راهکارهای هوشمندانه، مشکلات ناشی از خشکسالی را تا حد ممکن کاهش دهیم.
وی یکی از اولویت های کاری در استان را جلوگیری از هدررفت آبهای هرز، جمع آوری و برگشت آن به مزارع کشاورزی اعلام کرد.
" قهرمانی" تصریح کرد: علاوه بر آنکه طرح باروری ابرها را همانند سال گذشته در گیلان پیگیری خواهیم کرد، سعی می کنیم تا به منظور تامین آب در پشت سد سفیدرود این کار در استانهای کردستان، آذربایجان و زنجان نیز اجرا شود.
استاندار گیلان در ادامه این گفت و گو، وضعیت تامین آب از حوضه های آبریز گیلان را نامناسب خواند و گفت: این مساله پشتیبانی و تامین آب در استان را با لحاظ کردن کاهش میزان بارندگی ها، سخت تر می کند.
وی در مورد میزان ذخیره آب سد سفیدرود هم گفت: درحالی میزان ذخیره آب سد سفیدرود به 515 میلیون مترمکعب رسیده است که این میزان در مدت مشابه پارسال،780 میلیون مترمکعب بوده است.
"قهرمانی" ادامه داد: میزان ورودی آب سد سفیدرود، هم با کاهش 46 مترمکعبی در ثانیه نسبت به پارسال، به 42 مترمکعبی در ثانیه در سال جاری رسیده است.
وی با بیان اینکه امسال سال سختی را از نظر تامین آب درپیش روی داریم به کشاورزان توصیه کرد تا با استفاده از بارندگی های اخیر برای شخم زنی استفاده و رعایت صرفه جویی در مصرف آب، همکاری لازم در نوبت بندی آن را داشته باشند.
گیلان دارای 230 هزارهکتار اراضی شالیزاری است که سالانه افزون بر یک میلیون تن شلتوک و حدود 600 هزار تن برنج از آن برداشت می شود.
آب مورد نیاز 170 هزار هکتار اراضی شالیکاری گیلان، از طریق سد سفیدرود تنها سد مخزنی این استان تامین می شود

ایرنا
۲۳ فروردین ۱۳۸۸ ۲۳:۱۱

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.