English
چهارشنبه، ۹ بهمن ۱۳۹۸, ۱۶:۴۸
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

پرداخت نقدی بهترین روش بازتوزیع اصلاح یارانه‌هاست

پرداخت نقدی بهترین روش بازتوزیع اصلاح یارانه‌هاست
سخنگوی کارگروه تحول اقتصادی درباره انتقاد یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری از راهکارهای اجرایی هدفمندکردن یارانه‌ها تاکید کرد: پرداخت نقدی یارانه‌ها بر اساس مطالعات و بررسیهای کارشناسی بهترین روش جبران و بازتوزیع منابع حاصل از اصلاح قیمت حاملهای انرژی است.

محمدرضا فرزین در سوال خبرنگاری که گفت به تازگی یکی از کاندیداهای مطرح ریاست جمهوری نقدهایی را به طرح هدفمند کردن یارانه‌ها وارد کرده، آیا احتمال عدم اجرای طرح در صورت تغییر دولت وجود دارد؟ اظهار داشت: لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها حاصل ماهها کار کارشناسی دولت و تعامل با مجلس بوده و از پشتوانه کارشناسی لازم برخوردار است.
وی افزود: تا کنون دهها گزارش درباره لایحه تهیه و منتشر شده، نمایندگان وزراء به همراه رئیس جمهور در جلسات کارگروه تحول اقتصادی شرکت کرده و صدها ساعت وقت صرف بررسی سیاست‌های تکمیلی در تک تک بخشها شده است.
وی با اشاره به بررسی ابعاد طرح تحول اقتصادی توسط مجموعه کارشناسان دولت و ارائه گزارشهای کار در حضور رئیس جمهوری افزود: بنابراین هرگونه اظهار نظری درباره طرح تحول نیاز به ورود دقیقتر در تمامی اجزاء آن دارد.
فرزین خاطر نشان کرد: طرح تحول اقتصادی یکی از منسجم‌ترین برنامه‌ها در زمینه اصلاح الگوی مصرف و دارای اهداف مشخصی چون اصلاح الگوی مصرف، کاهش بی‌عدالتی موجود در پرداخت یارانه‌ها، تقویت بخش خصوصی در بخش انرژی و افزایش کارایی در این بخش است.
سخنگوی کار گروه تحول اقتصادی ادامه داد: برای تحقق این اهداف لایحه پیشنهادی دولت دارای دو رکن اساسی یعنی اصلاح قیمت و اتخاذ روشهای جبرانی و بازتوزیع است.
وی گفت: معتقدیم اصلاح قیمتهای نسبی به خصوص در مورد حاملهای انرژی یکی از راهکارهایی است که در کنار روشهای جبرانی خواهد توانست این اهداف را محقق کند.
فرزین با اشاره به اینکه تجربه کشورهای مختلف دنیا در تدوین لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها بررسی و مورد توجه قرار گرفته است، افزود: هنگامی که بحث هدفمند کردن یارانه‌ها مطرح شد، عده‌ای با کلیات آن نیز مخالف بودند، اما خوشبختانه اکنون درباره کلیات بحث، اجماع نظر وجود دارد و در عین حال درباره روش اجرا دیدگاه‌های مختلفی مطرح است.
سخنگوی کارگروه تحول اقتصادی خاطر نشان کرد: سال گذشته نهادها، سازمان‌ها، اتاقهای بازرگانی، محافل دانشگاهی و صاحبنظران در جلسات مختلف کار گروه تحول اقتصادی دیدگاه‌هایشان را ارائه کردند و حتی این جلسات در نشستهای مجلس نیز برگزار شده است.
وی ادامه داد: کارشناسان و اساتید حاضر در جلسات عموما با دو رکن اصلاح قیمت و اتخاذ روشهای جبرانی و بازتوزیع موافق بودند، ولی بخشی از پیشنهاداتشان درباره دوره زمانی اصلاح قیمت، نحوه بازتوزیع و اینکه به یارانه به شکل کالایی، ارائه خدمات یا نقدی باشد و چه دهکهایی را تحت پوشش قرار دهد، بوده است.
سخنگوی کار گروه تحول اقتصادی با اشاره به برگزاری جلسات تعاملی درباره نقدهای مطرح به طرح تحول و لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها در سال گذشته،مثال زد: اتاق بازرگانی تهران در این باره نظراتی داشت که با برگزاری نشست و تعامل ابهامات آنان برطرف شد.
وی افزود: لایحه هدفمند کردن یارانه‌‌ها همچنان در دستور کار کمیسیون ویژه مجلس قرار دارد و دولت و مجلس آماده گفت و گو در خصوص تمامی پیشنهادات جدید هستند.
وی تاکید کرد: قطعا می‌توان از این فرصت استفاده کرده و اگر دیگران نیز نظراتی درباره نحوه اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها دارند، بررسی و و مورد توجه قرار داد.
خبرنگار فارس گفت: کاندیدای ریاست جمهوری اعلام کرده است روشهای پرداخت نقدی یارانه‌ سبب آشفتگی اقتصادی دانسته است؟
فرزین تاکید کرد: پرداخت نقدی یارانه‌ها به عنوان روش بازتوزیع دارای استدلالهای کارشناسی است، اگر به روشی فکر می‌کنیم باید به روشهای جایگزین آن نیز فکر کنیم. آیا با نظام شناسایی موجود در کشور روش جایگزین بهتری در حال حاضر وجود دارد که بتوانیم آن را اجرایی کنیم؟
وی ادامه داد: مطالعات ما نشان می‌‌دهد روشهای جایگزین می‌تواند پرداخت کالایی و یا لحاظ کردن وجوه حاصل از هدفمند کردن یارانه‌ها در بودجه دولت باشد.
سخنگوی کار گروه تحول اقتصادی ادامه داد: معتقدیم تبعات این روشها بیشتر از پرداخت نقدی یارانه‌هاست.
فززین افزود: ما پذیرای نقدهای مطرح به صورت جزیی‌تر هستیم و علاقمندیم همه نظرات و پیشنهادات را به صورت دقیقتر داشته باشیم.
بر اساس این گزارش یکی از کاندیداهای مطرح ریاست جمهودری اخیرا اظهار نظر کرده است " در خصوص ‏هدفمند‌کردن یارانه باید سیاست‌گذاری درستی صورت گیرد تا ‏یارانه به بخش‌هایی تعلق ‏گیرد تا به اقتصاد کشور لطمه نزند....وی با بیان اینکه من با نفس هدفمند‌کردن یارانه‌ها مخالفتی ندارم، اضافه می‌کند: راه حل ‏مطرح شده در این زمینه تاکنون جز آشفتگی اقتصادی ‏و ضرر رساندن به اقشار ضعفیف ‏کارآیی نداشته است. ‏

فارس
۲۳ فروردین ۱۳۸۸ ۲۳:۰۹

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.