English
جمعه، ۶ خرداد ۱۴۰۱, ۰۴:۱۴
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

اصلاح الگوی مصرف برق و دستیابی به توسعه اقتصادی

براساس گزارش منتشرشده از سوی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در خصوص بررسی وضعیت مصرف برق در جهان طی سال 2007 میلادی، ایران با مصرف بیش از 145 میلیارد کیلووات ساعت به عنوان بیست و یکمین کشور در میان 211 کشور شناخته شده است

با توجه به تعداد جمعیت ایران و مهمتر از آن میزان صنعتی بودن کشور، این مقدار مصرف رقم بسیار نگران کننده ای است و عدم توجه به وسعت این مسئله می تواند لطمات جبران ناپذیری را به بدنه اقتصاد کشور وارد آورد.

رشد غیرطبیعی و نگران کننده مصرف برق
تابستان سال 87 و قطعی های مکرر برق را شاید بتوان اتفاق خوبی دانست زیرا نشان دهنده مشکلات حاد صنعت برق کشور بود. اما با این وجود پس از چند ماه ازگذشت این بحران و اقداماتی که در این زمینه انجام شد بازهم شاهد رشد غیرطبیعی ونگران کننده مصرف برق بوده ایم به گونه ای که عباس علی آبادی معاون برق وزارت نیرو در خصوص میزان مصرف برق در کشور گفت: وضعیت کنونی مصرف برق در شبکه سراسری کاملاغیرمنطقی، غیرطبیعی و نگران کننده است.
وی افزود: موضوعی که روی آن تاکید داریم آن است که مصرف برق باید کنترل شود؛ چرا که میزان مصرف انرژی در کشور بیش از اندازه و استانداردهای جهانی است.
علی آبادی گفت: انرژی موجود در کشور به طور قابل توجهی در حال اسراف است و تحمل آن برای کشور مشکل خواهد بود.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی افزود: درک اسراف انرژی و برق در کشور برای آیندگان سخت خواهد بود؛ چرا که آنها در آینده همواره این سوال را مطرح خواهند کرد که این نسل کنونی چرا انرژی را بیش از حد مصرف کرده است.
وی اظهار کرد: منابع کشور در درازمدت با روند کنونی مصرف انرژی نمی تواند پاسخگوی این هزینه بالاباشد، یعنی اگر رشد مصرف انرژی این گونه ادامه یابد، چند سال دیگر با مشکل مواجه خواهیم شد.
وی افزود: مصرف انرژی و به خصوص برق به معنای توسعه هر کشور محسوب می شود؛ اما در ایران مصرف انرژی تنها به معنای توسعه نیست و اسراف هم در کنار آن مطرح است.
وی خاطرنشان کرد: ایران در مقایسه با کشورهای توسعه یافته، انرژی بیشتری مصرف می کند؛ اما در رقابت با توسعه یافتگی بازنده خواهد شد.
معاون وزیر نیرو در امور انرژی و برق با بیان این که در حال حاضر استفاده از ذخایر سوخت نیروگاهی افزایش یافته، گفت: قیمت تولید برق به وسیله سوخت مایع 6 برابر قیمت تولید برق از نیروگاه های برق آبی است.

هدررفت برق عامل دیگر رشد مصرف
یکی ازمهمترین عواملی که میزان رشد مصرف را درکشور افزایش داده، اتلاف بیش از حد انرژی و به خصوص برق در شبکه های توزیع است. این تلفات که ناشی از عوامل متعددی مانند فرسودگی شبکه توزیع، کاهش سرمایه گذاری در صنعت برق، انشعابات غیرمجاز و ... است تاتثر نامطلوبی بر تامین برق کشور و همچنین میزان ذخیره برق دارد و این امر موجب بروز مشکلاتی در زمان کاهش میزان تولید می شود.
البته آمار صحیحی از میزان هدررفت برق در کشور در دست نیست و بر اساس آمارهای رسمی و غیررسمی میزان اتلاف برق در کشور از 18 تا 70 درصد در نوسان است.

سوء مدیریت و افزایش مصرف برق
بر اساس آمار رسمی کشور میزان قدرت نصب شده در شبکه نیروگاهی کشور تا پایان سال 1386، 49299 مگاوات بوده و از این میزان 7400 مگاوات اختصاص به ظرفیت تولید نیروگاه‌های برق آبی کشور دارد. اساساً طبق پیش‌بینی‌ها و برنامه‌‌ریزی‌ها ظرفیت نیروگاه‌های برق آبی صرفاً جهت پوشش مصرف در ساعات پیک به کار گرفته می‌شود.
با فرض خروج تمام 7400 مگاوات ظرفیت نیروگاه‌های برق‌ آبی به دلیل خشکسالی و کاهش ذخیره آب پشت سدها میزان ظرفیت تولید کشور 41899 مگاوات خواهد بود.
طبق استانداردهای روز دنیا حداکثر 15% از ظرفیت نیروگاهی کشور می تواند در دست تعمیر و اورهال باشد که با توجه به ظرفیت موجود فسیلی و گازی کشور این میزان حداکثر 6248 مگاوات خواهد بود.به این ترتیب ظرفیت فعال در شبکه کشور 34651 مگاوات باید باشد. و هر میزان کاهش در این رقم به معنای افزایش ظرفیت غیرفعال و در دست تعمیر و خارج از شبکه است که ارتباط مستقیم به مدیریت و کارآمدی اداره نیروگاه‌های کشور دارد.
بر اساس آمار موجود بالاترین میزان مصرف در روز‌های سال جاری مربوط به ساعت 21 و نه دقیقه روز 31 اردیبهشت‌ماه بوده است که در این لحظه میزان 32138 مگاوات به عنوان پیک مصرف ثبت شده است.
به این ترتیب در اوج مصرف در سال جدید بالغ بر 2513 مگاوات اضافه تولید می توانست وجود داشته باشد و این حاکی از آن است که کمبود‌های جاری در تولید برق تنها به خشکسالی و میزان مصرف شهروندان وابسته نیست.

نیاز به اصلاح الگوی مصرف برق در کشور
با توجه به عوامل و مسائل ذکر شده و همچنین نیاز کشور برای پیش رفتن به سوی توسعه، مسئله اصلاح الگوی مصرف به ویژه در حوزه برق بیش از هرزمان دیگری احساس می شود.در این راستا وزارت نیرو برنامه هایی را برای اصلاح الگوی مصرف برق درنظر گرفته است.
قاسمی مدیر روابط عمومی شرکت توانیر با بیان جزئیات برنامه وزارت نیرو در راستای اصلاح الگوی مصرف برق گفت:اولین اقدام برای کاهش مصرف برق و نهادینه کردن فرهنگ صرفه جویی بین مشترکان، توزیع لامپ های کم مصرف توسط وزارت نیرو است که در سال جاری ٥٠ میلیون لامپ کم مصرف بین مشترکان توزیع می شود.
وی افزود: بر این اساس طبق برنامه زمان بندی شده قرار است ٣٠ میلیون لامپ کم مصرف تا قبل از فرارسیدن پیک مصرف که اوایل تابستان است بین مصرف کنندگان خانگی و اداری توزیع شود که با این اقدام به میزان قابل توجهی به هدف صرفه جویی در مصرف برق دست پیدا خواهیم کرد.قاسمی هم چنین گفت:در سال گذشته نیز ٥٠ میلیون لامپ کم مصرف میان مشترکان توسط وزارت نیرو توزیع شد.این مسئول در شرکت توانیر هم چنین گفت: کاهش روشنایی معابر نیز ازجمله برنامه هایی است که از سال گذشته برای کاهش مصرف برق اتخاذ شد و در سال جاری این برنامه تشدید می شود.
وی افزود: در این برنامه روشنایی معابر در حد منطقی و تا اندازه ای که تردد مردم با مشکل مواجه نشود کاهش می یابد.مدیر روابط عمومی شرکت توانیر همچنین گفت: یکی از مواردی که به افزایش مصرف برق در بین مشترکان منجر شده است یخچال ها و کولرهایی است که فاقد استاندارد مصرف برق اند یا به عبارتی کالاهایی است که برند انرژی ندارند.به گفته وی برخی کولرها و یخچال فریزرهای وارداتی ازجمله کالاهای پرمصرف اند.قاسمی هم چنین گفت: در همین راستا وزارت نیرو در حال مذاکره با دستگاه های ذی ربط ازجمله وزارت بازرگانی است تا از ورود این کالاها به کشور جلوگیری شود.
قاسمی مدیر روابط عمومی شرکت توانیر هم چنین در تشریح فعالیت ها و برنامه های وزارت نیرو در سال جاری برای اصلاح الگوی مصرف گفت: آموزش و اطلاع رسانی از جمله دیگر برنامه ها در سال جاری است. برنامه های آموزشی با محتوای صرفه جویی در مصرف برق و انرژی و ارائه راهکارها با رویکرد جدید در صدا و سیما در دست تولید است که این برنامه ها در گروه های خانواده، کودک و بزرگسال در حال تهیه است و به زودی پخش آن ها آغاز می شود.
وی افزود: امید است که با برنامه هایی که وزارت نیرو دارد و همچنین همکاری مردم در کاهش مصرف و صرفه جویی، بتوانیم سالی بدون کمبود را پشت سر بگذاریم.
قاسمی همچنین با اشاره به این که در سال گذشته برنامه ها و همکاری مردم به بار نشست گفت: در سال گذشته سرانه برق در کشور کاهش یافت اما آن چه در صنعت برق در کشور شاهدیم این است که برنده مسابقه بین تولید و مصرف، مصرف است و این مشکلی است که باید در سالی که به اصلاح الگوی مصرف نام گذاری شده است، برای رفع آن چاره اندیشی شود.

موج
۲۴ فروردین ۱۳۸۸ ۱۲:۴۳

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)

  • ناشناس
  • ۱۵ آبان ۱۳۹۰ ۱۹:۳۱
  • 0
    0

مقاله خوب بود ولی بشرطی که عملی کنن


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.