English
چهارشنبه، ۲ بهمن ۱۳۹۸, ۱۶:۰۴
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

ایران به زودی به کشورهای تولیدکننده برق هسته‌ای می‌پیوندد.

ایران به زودی به کشورهای تولیدکننده برق هسته‌ای می‌پیوندد.
مشاور وزیر خارجه در امور هسته‌ای و عضو تیم هسته‌ای مذاکره کننده گفت: جمهوری اسلامی ایران به زودی به جمع کشورهای تولیدکننده برق هسته‌ای می‌پیوندد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل ازفارس، کاظم غریب‌آبادی دوشنبه شب در جشن هسته‌ای که با حضور شمار زیادی از مردم، کارشناسان و مسئولان استان سمنان در سالن هلال احمر سمنان برگزار شد، اظهار داشت: به زودی و برای نخستین بار، یک هزار مگاوات برق هسته‌ای در کشور وارد مدار می‌شود.
وی گفت: با توجه به اینکه نیروگاه اتمی بوشهر مرحله آزمایشات پیش از راه‌اندازی را در اسفند ماه سال گذشته انجام داده است، در چند ماه آینده این نیروگاه به صورت آزمایشی راه‌اندازی می‌شود و یک هزار مگاوات برق هسته‌ای وارد مدار می‌شود.
مشاور وزیر خارجه در امور هسته‌ای با بیان اینکه با تحقق این امر ایران در ردیف معدود کشورهای تولید کننده برق هسته‌ای قرار می‌گیرد، گفت: یک نیروگاه 360 مگاواتی هسته‌ای جدید نیز با توان دانشمندان بومی در حال ساخت است.
عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه با رشد جمعیت نیاز به انرژی برق افزایش پیدا می‌کند، گفت: انرژی هسته‌ای علاوه بر اینکه برق مورد نیاز کشور را تأمین می‌کند با طبیعت و محیط زیست نیز سازگار است و موجب حفظ سوخت‌های فسیلی می‌شود.
وی با اشاره به اینکه نیاز انرژی در ایران سالانه هشت درصد رشد دارد، گفت: معادل 300 میلیون بشکه نفت خام به طور سالانه از سوخت‌های فسیلی برای تولید برق در کشور استفاده می‌شود.
غریب‌آبادی افزود: این درحالی است که تولید یک مگاوات برق هسته‌ای ارزان‌تر از تولید همین میزان برق از سوخت‌های فسیلی است.
وی با اشاره به کاربردهای مختلف و مهم انرژی هسته‌ای در بخش‌های مختلف صنعت، کشاورزی، مصارف پزشکی، شیرین کردن آب دریاها، کشف مین‌های ضد نفر در عمق آب‌ها و . . . گفت: رادیوداروهای تولیدی سازمان انرژی اتمی ایران در بیش از 120 بیمارستان کشور در تشخیص و مداوای بیماری‌های سخت از جمله سرطان استفاده می‌شود.
مشاور وزیر خارجه در امور هسته‌ای با بیان اینکه ایران به جمع کشورهای توسعه یافته هسته‌ای راه یافته است، گفت: خوشبختانه با بهره‌گیری از دانش بومی چرخه سوخت هسته‌ای در ایران کامل شد.
وی از راه‌اندازی رآکتور تحقیقاتی تمام بومی 40 مگاواتی آب سنگین اراک با کاربردهای پزشکی، صنعتی و کشاورزی خبر داد و افزود: در حالی که انحصارطلبان، ایران هسته‌ای را پذیرفتند، موضوع هسته‌ای ایران نباید تعلیق شود.
مشاور وزیر خارجه در امور هسته‌ای همچنین با بیان اینکه نخستین موافقتنامه برنامه‌های هسته‌ای ایران در سال 1336 با آمریکا بسته شد، ادامه داد: برنامه هسته‌ای ایران از قبل انقلاب آغاز شد و برخی از کشورهای عضو نیز با ایران موافقتنامه امضا کردند که بدون هیچ دلیلی این موافقتنامه‌ها لغو شد.
غریب‌آبادی با بیان اینکه این واکنش نشان دهنده تبعیض آمیز بودن رفتار استکبار است، افزود: تا قبل از انقلاب، تمام فعالیت‌هایی که در بخش هسته‌ای انجام شده بود، شامل یک رآکتور وارداتی و یک ساختمان نیمه تمام در بوشهر می‌شد.
وی گفت: پس از انقلاب اسلامی، هدف‌گذاری بر پایه خودکفایی و ساخت صنعت کشور استوار شد و از زمان آغاز نیز با پایبندی به تعهدات بین‌المللی قصد ساختن هیچگونه سلاح هسته‌ای ایرانی را نداشت، امروز شاهد پیروزی ایران در ایران مقوله بدون کوچک‌ترین وابستگی به استکبار هستیم.
مشاور وزیر خارجه در امور هسته‌ای با اشاره به اینکه در حال حاضر ایران در بعد سخت‌افزاری و نرم‌افزاری دانش هسته‌ای به هیچ کشوری محتاج نیست، اضافه کرد: دستاوردهای هسته‌ای ایران در سه حوزه پیشرفت‌های زیادی را حاصل کرده است.
غریب‌آبادی فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی، چرخه سوخت هسته‌ای و تولید برق و رآکتورها را از مهم‌ترین این بخش‌ها عنوان کرد و افزود: تنها پنج تا شش کشور دارای چرخه کامل سوخت هسته‌ای و فقط 12 کشور دارای فناوری غنی‌سازی اورانیوم هستند و جمهوری اسلامی ایران ظرف چند ماه آینده یکی از 31 کشور جهان در تولید برق هسته‌ای است.
وی با بیان اینکه با دستیابی به دانش هسته‌ای اقتدار ایران نیز در جهان افزایش قابل توجهی یافته است، ادامه داد: چند سال پیش که کشورهای عضو شورای امنیت در این مسئله دخالت داشتند، مذاکرات به پلمپ شدن و تعلیق فعالیت‌های هسته‌ای ایران و بیکاری دانشمندان هسته‌ای به مدت 5/2 سال انجامید اما با روی کارآمدن دولت نهم این معادلات ظالمانه و یک سویه تغییر کرد.
مشاور وزیر خارجه در امور هسته‌ای افزود: همچنانکه نقش این کشورها در زمان هشت سال دفاع مقدس سودی برای ایران نداشت و همان‌ها امروز هیچگونه کمکی به فلسطین نمی‌کنند در بحث هسته‌ای نیز این نقش بی‌فایده است.
غریب آبادی افزود: این کشورها با صدور قطعنامه‌ها، انواع تحریم‌ها، تهدید به حمله نظامی و دخالت دادن شورای امنیت و حکام موضوع را پیچیده‌تر کردند و همان کشورها امروز قطعنامه‌های خود را نقض می‌کنند.
وی با بیان اینکه طرح ساخت سلاح هسته‌ای تنها یک بهانه برای متهم ساختن ایران است، گفت: با توجه به اینکه برخی‌ها معتقدند در دولت جدید هم تعلیق به مدت کوتاهی باید صورت بگیرد تا بهانه‌ها بخوابد، ما باید بدانیم امروز حتی لحظه‌ای عقب نشینی و تعلیق جایز نیست.
وی تصریح کرد: اگر در این مسئله عقب‌نشینی کنیم، غربی‌ها سراغ دستاوردهای دفاعی، موشکی و مناسبات ایران با کشورهای مسلمان می‌روند و زیاده‌طلبی آنها بیشتر می‌شود.

فارس
۲۵ فروردین ۱۳۸۸ ۱۲:۲۶

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.