English
پنج شنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۹, ۰۳:۵۱
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

وزیرامور اقتصاد و دارایی:ایران در نقطه عطف علمی و فنی قرار گرفته است

وزیرامور اقتصاد و دارایی:ایران در نقطه عطف علمی و فنی قرار گرفته است
وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: جمهوری اسلامی ایران امروز در یک نقطه عطف علمی و فنی قرار گرفته که اگر موفق شویم که می شویم این دستاوردها را تجاری کنیم قطعا به اهداف سند چشم انداز بیست ساله نظام دست می یابیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از   ایرنا  ،سید شمس الدین حسینی عصر امروز در همایش بزرگ ایرانیان مقیم خارج از کشور در سالن اجلاس سران افزود: ما در کنار سند چشم انداز سند دیگری که در اقتصاد ایران مبنای کار قرار گرفته (سیاست های کلی اصل 44) را داریم که بر اساس آن اقتصاد کشور به سه بخش دولتی، تعاونی و خصوصی تقسیم شده است.
وی تصریح کرد: بخش دولتی امروز بر اساس این قانون اختیار اقتصاد دولتی بویژه در بانک ها و نیروگاهها و دیگر موارد را برعهده دارد، بخش تعاونی، تامین ابزار و سرمایه کار برای کسانی که توان فنی و مهارتی دارند ولی ابزار و سرمایه ندارند را برعهده دارد و بخش خصوصی نیز مکمل آن است.
حسینی افزود: سیاست های کشور توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام بازبینی شده و بر اساس اصل 110 قانون اساسی مقام معظم رهبری سیاست های کلی اصل 44 را ابلاغ کرده اند، بر این اساس محدودیت ها و ممنوعیت ها برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه بانک ها، نیروگاهها، پالایشگاهها، بنادر و کشتیرانی و غیره برداشته شده است.
وزیر امور اقتصاد و دارایی خاطر نشان کرد: بخش خصوصی مجاز است در این بخش ها سرمایه گذاری کند و دولت باید از سرمایه گذاری در این عرصه خارج شود.
وی تاکید کرد دولت دیگر اجازه ندارد در این عرصه ها سرمایه گذاری کند، بلکه باید به عنوان اهرم نظارتی زمینه را برای جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی فراهم کرده تا این بخش از این فرصت مناسب برای سرمایه گذاری استفاده کند.
حسینی یادآور شد: قبل از واگذاری سهام بانک ملت در بورس، 25 درصد سهم بانکی کشور در اختیار بخش خصوصی بود.
به گفته وی بر اساس برآوردهای اولیه انجام شده کشور نیازمند یکصد میلیارد دلار سرمایه گذاری است که ما تاکنون توانسته ایم زمینه سرمایه گذاری 40 میلیارد دلار را از طریق واگذاری شرکت ها و سازمان های دولتی فراهم کنیم.
وزیر اقتصاد گفت: برنامه برای عرضه سهام سایر بانک ها، نیروگاهها، پالایشگاهها و شرکتهای بیمه دولتی را در دستور کار داریم.
وی با اشاره به این که امروز از میان 20 شرکت بیمه، 16 شرکت بیمه در اختیار بخش خصوصی است گفت: استقبال بخش خصوصی از تاسیس بانک و شرکت بیمه در کشور بسیار چشمگیر است.
وی افزود: امروز فرصت مناسبی برای سرمایه گذاری در کشور فراهم شده و از همن جا از همه هموطنان داخل و خارج از کشور دعوت می کنم با توجه به حوزه های تخصصی، علاقه مندی، دانش و توان مدیریتی خود، در برنامه های سازندگی کشور مشارکت کنند.
حسینی یادآور شد: تضمین کافی از سوی دولت و بانک مرکزی از سرمایه گذاری بخش خصوصی انجام می شود و ما برای بهره مندی از خلاقیت، ابتکار و مدیریت ایرانیان خارج از کشور استقبال می کنیم، چون امروز فضای اقتصاد ایران بر روی شما باز است.
وی اظهار داشت: برای در اختیار گذاشتن هر گونه اطلاعات در خصوص طرحها و پروژه های کشور به علاقه مندان و سرمایه گذاران ایرانی خارج از کشور در بخش سازمان خصوصی سازی و سازمان سرمایه گذاری زیر مجموعه وزارت اقتصاد آمادگی کامل داریم.
وزیر اقتصاد گفت: نه تنها در حوزه اقتصاد بلکه در همه عرصه های مشارکتی آمادگی داریم از مشارکت شما استقبال کنیم چون ایران متعلق به همه ما و شماست، هر چند امروز به دلیل اقامت در ایران ما نقش بیشتری داریم ولی بی تردید نقش شما هم در کشور بی تاثیر نیست.

ایرنا
۲۶ فروردین ۱۳۸۸ ۱۱:۴۳

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.