English
یکشنبه، ۲۲ تیر ۱۳۹۹, ۱۴:۴۴
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

کمیته 5نفره اصلاح الگوی مصرف به ریاست معاون اول رییس جمهور تشکیل شد

کمیته 5نفره اصلاح الگوی مصرف به ریاست معاون اول رییس جمهور تشکیل شد
وزیر نیرو از تشکیل کمیته 5 نفره اصلاح الگوی مصرف با ریاست معاون اول رییس جمهوری و عضویت وزیران نیرو، بازرگانی و رفاه و نیز معاون اجرایی رییس جمهوری خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایرنا، "سیدپرویز فتاح" در گفت و گو با خبرنگاران با بیان آنکه هیات وزیران سه محور اصلی آب، نان و انرژی را به عنوان اولویت های نخست اصلاح الگوی مصرف انتخاب کرده است، افزود: برنامه ها در این خصوص توسط وزارتخانه های ذیربط تهیه و ارایه شده و دولت اختیار خود را برای تصمیم گیری به کمیته 5 نفره واگذار کرده است.
به گفته فتاح، مصوبات این کمیته در حکم مصوبه هیات وزیران تلقی خواهد شد و این کمیته ظرف مدت یک هفته برنامه ها را بررسی و تصمیم گیری خواهد کرد.
فتاح درخصوص پیشنهادهای ارایه شده توسط وزارت نیرو برای اصلاح الگوی مصرف، گفت: در این پیشنهادها شرایط محدودکننده و سختگیرانه ای برای دستگاه های دولتی در نظر گرفته شده و بخشی از پیشنهادها نیز به افزایش تعرفه های پلکانی و منظور کردن جرایمی برای مشترکان پرمصرف مربوط می شود تا این مشترکان بهایی نزدیک به قیمت تمام شده آب و برق را پرداخت کنند.
وزیر نیرو با بیان آنکه در صورت تایید کمیته 5 نفره، موارد مصوب قابل اجرا خواهد بود، اظهار داشت: تصمیم گیری ها مراحل طبیعی خود را طی می کند و پس از نهایی شدن مصوبات، موارد به اطلاع عموم خواهد رسید.

** بارش های 20 روز گذشته در 40 سال اخیر بی سابقه بوده است
وزیر نیرو در ادامه گفت و گو با خبرنگاران، بارش های 20 روز اخیر در کشور را نسبت به زمان مشابه 40 سال اخیر، بی سابقه دانست و گفت: میزان بارش ها حتی فراتر از پیش بینی های وزارت نیرو و سازمان هواشناسی بوده است.
به گفته فتاح، مجموع بارش ها در کشور در 20 روز گذشته 50 میلی متر و معادل 20 درصد بارندگی متوسط سالانه بوده است که به این ترتیب کل بارش های کشور از ابتدای سال آبی جاری تاکنون به 170 میلی متر رسیده است.
وزیر نیرو افزود: اگرچه این میزان در مقایسه با مجموع 138 میلی متر بارندگی سال آبی گذشته از وضعیت مناسبی برخوردار است اما با این وجود، در مقایسه با میانگین درازمدت، بارش ها تاکنون 16 درصد کاهش نشان می دهد.
فتاح بهبود وضعیت بارندگی ها در 20 روز گذشته را موجب برطرف شدن نگرانی ها در برخی استان های کشور دانست و اظهار داشت: با وجود بارندگی های مناسب، برخی استان ها ازجمله 6 استان خوزستان، تهران، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، ایلام و بوشهر همچنان با محدودیت منابع آبی مواجه هستند.
وزیر نیرو ابراز امیدواری کرد: با تحقق پیش بینی سازمان هواشناسی درخصوص تداوم بارش های 20 روز گذشته در 2 هفته آینده، محدودیت منابع آبی و نگرانی های موجود در استان های یادشده نیز برطرف شود.
فتاح حوزه کارون بزرگ را در زمان حاضر کم آب خواند و گفت: مخازن بزرگی مثل کرخه، دز و شهید عباسپور به دلیل خشکسالی پارسال وضعیت مطلوبی ندارند و برای تامین آب و برق در خوزستان به روان آب ها بویژه در حوزه کارون بزرگ نیاز داریم.
وزیر نیرو بزرگترین دغدغه وزارت نیرو را تامین آب شهرهای جنوبی استان خوزستان ازجمله خرمشهر، آبادان، شادگان، هندیجان و ماهشهر دانست که در منتهی الیه رودخانه هایی نظیر زهره، جراحی و کارون قرار گرفته اند.
به گفته فتاح، این مناطق هم اکنون به دلیل پیشروی آب دریا به سمت اروندرود و بالا رفتن درجه شوری آب از آب کیفی مناسبی برخوردار نیستند اما تمام همکاران وزارت نیرو در این مناطق، برای تامین آب باکیفیت و کمیت مناسب بسیج شده اند و امکاناتی نظیر آب شیرین کن ها برای تحقق این امر فعال شده است.
وزیر نیرو با ابراز امیدواری نسبت به بهبود کیفیت آب این مناطق در 2 هفته آینده، موثرترین اقدام برای رفع دایمی مشکل آب این مناطق را اجرای طرح غدیر و انتقال آب کرخه به خرمشهر و آبادان و شادگان دانست و گفت: عملیات اجرای این طرح سال گذشته با حضور رییس جمهوری آغاز شده و با سرعت در حال اجرا است.
فتاح ابراز امیدواری کرد: این خواسته تاریخی و منطقی مردم منطقه امسال با تامین مطمئن مالی برآورده شده و این پروژه عظیم به نتیجه برسد تا مشکل بزرگ این منطقه به کلی برطرف شود.
وزیر نیرو در ادامه با بیان آنکه به جز 6 استان یادشده، سایر استان های کشور به لحاظ منابع آبی بویژه تامین آب شرب وضعیت مناسبی دارند، افزود: وزارت نیرو امسال برای جیره بندی آب در استان هرمزگان و بویژه بندرعباس برنامه ریزی کرده بود که با توجه به بارش های اخیر و وضعیت مناسب سد میناب، موضوع جیره بندی در این منطقه نه تنها برای امسال بلکه برای سال آینده نیز منتفی شده است.
فتاح همچنین از تامین آب شرب در استان های سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی بویژه مشهد مقدس، خراسان شمالی و خراسان جنوبی، اصفهان، یزد، فارس و بویژه شیراز خبر داد هرچند که به محدودیت در تامین آب کشاورزی برخی از مناطق یادشده نیز اشاره کرد.
به گفته وزیر نیرو، در تهران بزرگ نیز مشکلی از نظر تامین آب در حوزه غرب وجود ندارد اما نگرانی هایی برای تامین آب شرق، جنوب شرقی و بخشی از جنوب تهران وجود دارد که امید است با تداوم بارش ها و ایجاد روان آب ها در حوزه لار، نیازی به جیره بندی آب در تهران نیز نباشد

ایرنا
۲۶ فروردین ۱۳۸۸ ۱۲:۰۶

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.