English
چهارشنبه، ۲ بهمن ۱۳۹۸, ۱۶:۰۱
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

تدوین برنامه پنج ساله اصلاح الگوی مصرف در وزارت نیرو

تدوین برنامه پنج ساله اصلاح الگوی مصرف در وزارت نیرو
مدیرعامل شرکت توانیر از تدوین برنامه پنج ساله اصلاح الگوی مصرف در وزارت نیرو خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از جمهوری اسلامی ایران  ،"محمد بهزاد‌" روز سه شنبه در جمع خبرنگاران، افزود: این برنامه در راستای سال الگوی مصرف برای بخش انرژی کشور تدوین شده و پس از تصویب هیات دولت اجرایی خواهد شد.
وی تصریح کرد: با توجه به اینکه دولت برای اصلاح الگوی مصرف بر بخش های نان،‌ آب و انرژی اولویت هایی را در نظر گرفته است، پیش بینی می شود دولت این برنامه را تصویب کند
و البته شرکت توانیر به دلیل اهمیت موضوع در زمان حاضر فعالیت های مربوط به این برنامه را آغاز کرده است.
وی، تولید، انتقال و مصرف را موارد در نظر گرفته شده در برنامه پنج ساله وزارت نیرو عنوان کرد و افزود:‌ کاهش راندمان و افت، اصلاح شبکه های برقی و نزدیک شدن به استانداردهای جهانی را بر موارد در نظر گرفته شده در این برنامه است.
بهزاد، تولید انرژی را گران دانست و ادامه داد: هزینه تولید یک کیلووات برق یک میلیون و چهار صد هزار تومان است که از این میزان 45 درصد مربوط به بخش تولید،‌ 30 درصد انتقال و توزیع و 25 درصد نیز مربوط به بخش توزیع است.
مدیرعامل شرکت توانیر با مقایسه تولید انرژی و مصرف سوخت نیروگاه ها در سال های 86 و 87 نیز اظها رداشت: مصرف گاز در سال 86،‌ معادل 36 هزار و 975 میلیون مترمکعب بوده که
این رقم در سال 87 با 6/11 درصد رشد به 41 هزار و 258 میلیون مترمکعب رسیده است.
وی، ‌مصرف مازوت در سال 86 را هشت هزار و 435 میلیون لیتر عنوان کرد و اظهار داشت: این رقم در سال 87 به هشت هزار و 888 رسید که این میزان نسبت به دوره یاد شده حدود
5/4 درصد درصد افزایش داشته است.
بهزاد تصریح کرد: مصرف گازوییل در سال های 86 و 87 به ترتیب چهار هزار و 557 و چهار هزار و 272 میلیون لیتر بوده است.
وی ادامه داد: کل تولید انرژی در سال 86 ، 204 هزار گیگاوات ساعت بوده که این رقم با 8/5درصد رشد به 215 هزار و 760 گیگاوات ساعت رسیده است .
مدیرعامل شرکت توانیر، تولید انرژی برق آبی در سال 86 را 17 هزار و 977 گیگاوات ساعت و در سال 87 را چهار هزار و 966 گیگاوات ساعت عنوان کرد و گفت: میزان تولید در این بخش 4/72 درصد کاهش داشته است.
وی افزود: تولید انرژی حرارتی نیز در سال 86 حدود 186 هزار و 13 گیگاوات ساعت و در سال گذشته 210 هزار و 794 گیگاوات ساعت بوده که 3/13 درصد افزایش داشته است.
به گفته بهزاد، نسبت انرژی حرارتی به سوخت نیز در سال 86،‌ 723/3 و در سال 87، 874/3بوده که حدود 1/4 درصد افزایش داشته است.
مدیرعامل شرکت توانیر گفت: با وجود کاهش 72 درصدی تولید انرژی برق - آبی نسبت به 86 و لزوم تولید بیشتر نیروگاه های کم راندمان جهت جبران این کمبود، راه اندازی واحدهای سیکل ترکیبی و بهره برداری منقطع از این نیروگاه ها در فصل زمستان موجب بهبود راندمان حرارتی شبکه شده است.
وی گفت: راندمان نیروگاه ها در زمان حاضر 6/36 درصد است که این میزان از راندمان بسیاری از کشورهای پیشرفته بالاتر است و براساس برنامه ریزی های انجام شده قرار است
این رقم به 40 درصد افزایش یابد.
مدیرعامل شرکت توانیر با بیان آنکه میزان الگوی مصرف برق خانگی در کشور سه برابر مصرف استاندارد جهانی است، گفت: در اقداماتی که در صنعت برق طی ماه های گذشته انجام شده و پیش بینی ورود واحدهای تولید برق به مدار در پیک مصرف، وضعیت کشور به لحاظ تامین برق در شرایط خوبی قرار گرفته است و با احتساب ورود 3 هزار و 500 مگاوات برق
از نیروگاههای برقابی و صرفه جویی مردم، می توان تابستان امسال را بدون خاموشی سپری کرد.
مدیرعامل توانیر افزود: نداشتن خاموشی در تابستان به عوامل مختلفی بستگی دارد. تنها یکی از این فاکتورها تولید برق است که خوشبختانه وزارت نیرو با تمام تلاش سعی داشته که
این بخش را به خوبی هدایت کند، اما بخش دیگر مربوط به نیروگاه های برقابی و صرفه جویی توسط مردم است که تامین 5 هزار مگاوات برق را به عهده دارد و اگر این بخش محقق شود، قطعا خاموشی نخواهیم داشت.
بهزاد گفت: در اسفند ماه سال گذشته 5 واحد نیروگاهی وارد مدار شده و به این ترتیب، ظرفیت 2 هزار و 865 مگاواتی که قرار بود توسط بخش های مختلف صنعت برق وارد مدار شود
، به صورت 100 درصد تحقق یافته و به رقم 2 هزار و 871 مگاوات رسیده است.
وی تصریح کرد: در سال اصلاح الگوی مصرف، برنامه هایی تدوین شده است که براساس آن، پیش بینی هایی برای گذر بدون خاموشی از پیک مصرف صورت گرفته است، این درحالی است که تعمیرات اساسی واحدهای موجود نیروگاهی در سطح مطلوبی انجام شده است و اکثر نیروگاه ها در شرایط بسیار خوبی برای تولید برق در پیک مصرف قرار دارند.
بهزاد گفت: پیش بینی شده بود که از پیک سال 87 تا پیک سال جاری، 3838 مگاوات وارد مدار شود که تا پایان سال 87 معادل 2000 مگاوات وارد مدار شده است و بقیه ظرفیت مورد نظر نیز تا پیک مصرف امسال وارد مدار می شود.
به گفته وی، استفاده از واحدهای تولید پراکنده برق در پیک مصرف نیز طراحی شده است که وزارت نیرو با در نظر گرفتن شرایط مطلوب برای خرید برق آنها، تلاش دارد که ساخت این واحدها را به لحاظ اقتصادی جذاب کند.
وی با بیان اینکه هم اکنون ایران با تمام کشورهای همسایه خود به جز عراق و افغانستان تبادل برق دارد، گفت: ایران در فصلی از سال صادرکننده و در فصل دیگری از سال واردکننده است، اما در مورد دو کشور مذکور، واردات برق عملیاتی نیست و ایران تنها صادرکننده برق به آنها است.
بهزاد ادامه داد: اما صادرات برق به کشورهای همسایه تنها در شرایطی صورت می گیرد که ایران در داخل کشور نیاز به برق نداشته باشد.

جمهوری اسلامی ایران
۲۶ فروردین ۱۳۸۸ ۱۲:۱۲

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.