English
پنج شنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۹, ۲۰:۰۸
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

اصلاح الگوی مصرف را از نظام و دولت شروع کنیم

اصلاح الگوی مصرف را از نظام و دولت شروع کنیم
رییس اتاق بازرگانی تهران: قبل از اجرای طرح الگوی مصرف لازم است ،حوزه جغرافیایی آن در دولت، فرد، اجتماع،خانواده و بنگاه های اقتصادی تعریف شود و بدانیم نگرش فکری تمامی حوزه ها نسبت به مقوله مصرف چیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از موج، یحیی آل اسحاق رییس اتاق بازرگانی تهران با اعلام این مطلب در بیست و چهارمین جلسه هیات نمایندگان اتاق تهران اظهار داشت: قبل از اجرای طرح الگوی مصرف لازم است ،حوزه جغرافیایی آن در دولت، فرد، اجتماع،خانواده و بنگاه های اقتصادی تعریف شود و بدانیم نگرش فکری تمامی حوزه ها نسبت به مقوله مصرف چیست.
وی افزود:تعیین عادات، اعمال و آبشخور فکری ما در بخش مصرف نشان می دهد که برای اصلاح الگوی مصرف باید چه نسخه ای بپیچیم.
رییس اتاق بازرگانی تهران با بیان این مطلب که نگرش جوامع مختلف نسبت به مصرف متفاوت است، اذعان داشت: در برخی از جوامع پس انداز به عنوان ارزش و در برخی جوامع دیگر مصرف نشانه تشخص محسوب می شود. بنابراین لازم است ابتدا این نگرش را در اقتصاد کشور تعریف کرده و سپس نسبت به اصلاح الگوی مصرف گام برداریم.
آل اسحق با اشاره به تفاوت در تعریف شاخص های خوب و بد تصریح کرد: این تفاوت ها موجب می شود تا مصرف در جوامع مختلف خوب یا بد شناخته شود.
رییس اتاق بازرگانی تهران با تاکید بر آغاز اصلاح الگوی مصرف در حوزه نظام و دولت خاطر نشان کرد: برای تبیین مصرف باید ابتدا اسراف را تعریف کنیم. و سپس برای مصرف صحیح چاره اندیشی نماییم.
رییس اتاق بازرگانی ایران تبیین نوع مصرف و منابع در اختیار جهت مصرف را بهترین راهکار برای رسیدن به اصلاح الگوی مصرف دانست.
آل اسحق با تاکید بر اینکه نباید اسراف را مختص به خانواده ها کرد، متذکر شد: اگر اسراف را تنها مربوط به خانواده ها بدانیم در تعریف این واژه ساده انگاری کرده ایم.
این فعال اقتصادی در خصوص میزان مصرف در حوزه نظام و دولت و اصلاح الگوی مصرف در این بخش ها گفت: منابع در اختیار دولت، میزان دارایی، عمر و فرصت ملت ها، روابط خارجی، فضای کسب وکار، قیمت تمام شده خدمات از جمله منابع در اختیار دولت هستند که باید در مصرف آنها دقت شده و اصلاح الگوی مصرف در قبال این منابع تعریف شود.
وی با انتقاد از وضعیت نظام اداری کشور اذعان داشت: در ایران هر پنج خانوار باید هزینه یک کارمند دولت را تامین کنند و این در حالی است که این شاخص در کشور ما با شاخص های استاندارد در دنیا همخوانی ندارد.
رییس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به نسبت میان سرمایه گذاری، تولید ناخالص داخلی و ارزش افزوده تصریح کرد: 40 درصد از سرمایه های کشور برای پس انداز، 40 درصد برای مصرف بخش خصوصی و 20 درصد برای بخش دولتی هزینه می شود اما باید مشخص شود که پس اندازها در کدام بخش هزینه می شوند.
آل اسحق با ابراز تاسف از اینکه منابع کشور هزینه انبار داری می شوند، متذکر شد: در دنیا کالاها بین چند روز یا یک هفته در انبارها می مانند و این در حالی است که پول بانکی ایران صرف هزینه انبارداری می شود و کالاها بین چهار تا شش ماه در انبارها باقی می مانند.
این کارشناس اقتصادی با انتقاد از فضای کسب و کار گفت: فضای کسب و کار یک منبع محسوب می شود اما به دلیل نامناسب بودن فضای کسب و کار قیمت تمام شده کالا در ایران 5/1 برابر بیشتر از سایر کشورها است.
آل اسحق با تاکید بر اسراف منابع در بخش سرمایه گذاری، صنعت، نیروی انسانی، تولید، بنگاه های اقتصادی و منابع بانکی گفت: متاسفانه برای تربیت نیروی انسانی ماهر هزینه های بسیار بالایی پراخت می کنیم اما از این نیروی انسانی در جاهای مرتبت استفاده نمی کنیم تا جایی که یک مهندس عمران به عنوان بازاریاب مشغول به کار می شود که تمامی اینها نشانه اسراف و تبذیر می باشد.
رییس اتاق بازرگانی تهران به مساله اسراف آب اشاره کرد و گفت: 92 درصد از آب شرب در بخش کشاورزی، 2 درصد در بخش صنعت و 6 درصد در بخش خانواده ها مورد استفاده قرار می گیرد اما هنگامی که بحث از اصلاح الگوی مصرف پیش می آید تمامی فشارها به خانواده ها منتقل می شود. و این در حالی است که بیشترین اسراف به دلیل نامناسب بودن نظام آبیاری در بخش کشاورزی صورت می گیرد.
وی با اشاره به هدفمند کردن یارانه ها متذکر شد: همه افراد به اجرای این طرح معتقدند اما به دلیل جهت گیری های غلط با این طرح برخورد ناصحیح انجام می شود بنابراین لازم است برای اجرای طرح اصلاح الگوی مصرف به این مساله نگرش عمیقی داشته و به جای برخورد احساسی به صورت عقلانی با آن مواجه شویم.
اصلاح الگوی مصرف را بهترین راهکار برای تحقق شعار پیشرفت و عدالت دانست و گفت: با اجرای طرح الگوی مصرف می توانیم شعار دهه چهارم کشور که پیشرفت و عدالت است را محقق کنیم.
رییس اتاق بازرگانی تهران در خصوص نظام تثبیت قیمت گفت: به جای تعیین قیمت و حمله برای کم یا زیاد کردن نرخ می توان از ابزار عرضه و تقاضا استفاده کرد زیرا این امر بهترین راهکار برای کنترل قیمت ها محسوب می شود.
وی در پایان، با ابراز امیدواری جهت اجرای صحیح طرح اصلاح الگوی مصرف تصریح کرد:امیدوارم این طرح به برگزاری چند جلسه، سمینار و تشکیل چند کمیته محدود نشود.

موج
۲۶ فروردین ۱۳۸۸ ۱۱:۳۴

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.