English
پنج شنبه، ۱۲ تیر ۱۳۹۹, ۲۳:۵۲
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

حل تورم، بیکاری و مشکلات فرهنگی نیازمند تغییر الگوی مدیریتی است

حل تورم، بیکاری و مشکلات فرهنگی نیازمند تغییر الگوی مدیریتی است
امروز جامعه ما نیازمند تغییر الگوی مدیریتی است که اگر این تغییر صورت نگیرد، هر عزیزی که در أس قوه مجریه قرار گیرد، این مشکلات و مسائل حل نخواهد شد... مسأله فرهنگ با برقراری گشت ارشاد و یا برداشتن آن حل نمی‌شود

محسن رضایی صبح امروز در نخستین کنگره حزب توسعه و عدالت ایران اسلامی گفت: مسأله فرهنگ با برقراری گشت ارشاد و حذف آن حل نمی‌شود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در این کنگره خاطر نشان کرد،‌ آینده حکمرانی و سیاسی جمهوری اسلامی‌ به طور جدی بستگی به نهادهای سیاسی بالنده‌ای دارد که توسط نخبگان ایران،‌ جوانان برومند و ملت بزرگوار ما تشکیل شده و می‌شود.

وی نهادهای سیاسی در ایران را از مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی‌ دانست و اظهار کرد: چه نهادهایی که بیانگر ارزش‌های سیاسی هستند مثل ‌آزادی، استقلال و مردمسالاری و چه نهادهایی که بیانگر سازمان یافتگی مردم ما هستند همچون احزاب و مطبوعات هر چه قدر تقویت شوند، در واقع حکمرانی و اداره کشور قوی‌تر خواهد شد. این در حالی است که اگر این نهاد‌ها ضعیف باشند، اداره کشور نیز ضعیف خواهد بود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: در این راه، کوشش نخبگان و حمایت دولتمردان ایران زمین از این نهادها در راستای قوی‌تر شدن آن‌ها ضروری است، چرا که این نهادها می‌توانند با وجود استحکام بیشتر نظام سیاسی ایران را تحت تأثیر خود قرار دهند.
رضایی در ادامه با بیان این که پیام هر انتخاباتی، باید متناسب با پرسش‌ها و مشکلات اساسی ملت ایران باشد، گفت:‌ در غیر این صورت، پیام‌هایی که از سوی نامزدها و احزاب ارایه می‌شود با مشکلات ملموس ملت ایران ارتباط برقرار نخواهد کرد و نمی‌تواند در این راستا راهگشا باشد، به همین دلیل، کارآمدی انتخاباتی را کاهش خواهد داد.

رضایی اظهار کرد: اگر امروز صرفا به دلیل یک مشکل انتخاباتمان سر و سامان دهیم، معلوم نیست کار عاقلانه‌ای باشد و اگر تنها بر پایه احساسات و عواطف به یک تصمیم‌گیری برسیم، معلوم نیست که این انتخابات، بهترین انتخابات مردم ایران باشد؛ بنابراین، باید تلاش کنیم پیام‌های انتخابات را عقلانی کنیم و در کنار احساسات و عواطف برای برون رفت از مشکلات پیام‌هایی را ارایه دهیم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر این که نامزدهای انتخاباتی باید برای حل مشکلات سیاست خارجی ما برنامه داشته باشند،‌ گفت: مردم ایران می‌خواهند بدانند که رویارویی ایران و آمریکا در چهار سال آینده چگونه خواهد بود. این در حالی است که ما نمی‌توانیم با کلی گویی، بگوییم چنین مسأله جدی را که رو به روی ملت ایران است، پشت سر بگذاریم.

رضایی تصریح کرد: در این راستا، نه احساسات و عواطف و نه در رفتن و ملاحظات سیاسی، نمی‌تواند یک انتخابات پرشور و کارآمد را برای ما رقم زند، چرا که در آن سو، سناریوی سی سال گذشته با ما کاملا عوض شده است و آنان بازی را به میدان دیگری برده و می‌خواهند ایران را در یک انفعالات جدی در سیاست خارجی قرار دهند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، در همین راستا با بیان این که حضور رهبر فرزانه انقلاب در کلیات همیشه برای ما مفید بوده و ما همیشه راهنمایی‌هایی را از ایشان گرفته‌ایم و هیچ گاه در هیچ مقطعی نمانده‌ایم، اظهار کرد: در این راه، اما دولت‌ها باید ببیند که چگونه می‌شود که از فرصت‌ها استفاده و از تهدید‌ها گذر کرد.

وی در ادامه با مورد توجه قرار دادن مشکلات اقتصادی کشور،‌ گفت: در جامعه با یکسری مشکلات اقتصادی مانند تورم و بیکاری روبه‌رو هستیم که سابقه چهل، پنجاه ساله دارند و این یعنی در این بحث وضعیت نامطلوب اقتصادی وجود دارد.

رضایی افزود: در کشور ما میزان اسرافی که در دستگاه‌های دولتی می‌شود، بیست برابر فساد اقتصادی است و نزدیک به پنجاه میلیارد دلار اسراف و تبذیر در کشور صورت می‌گیرد که اگر این مقدار صرفه‌جویی شود،‌ به سرمایه‌گذاری‌های بزرگی خواهد انجامید.

رضایی گفت: نامزدهای انتخاباتی احزاب و گروه‌های سیاسی چه پاسخی برای این گونه پرسش‌‌ها در این بحث دارند و می‌خواهند چه کار متفاوتی با گذشته انجام دهند؟

به گزارش ایسنا دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه با تاکید بر این که مسأله فرهنگ با برقراری گشت ارشاد و یا حذف آن حل نمی‌شود،‌ گفت: در جامعه ما نسبت به مسأله فرهنگ سوالات جدی وجود دارد. ما باید ببینیم که احزاب و نامزدهای انتخاباتی برای حل مسائل فرهنگی و اجتماعی چه راهکارهایی را پیشنهاد می‌کنند.

رضایی مسأله آرامش و امنیت را یکی دیگر از موارد مهم در این راستا قلمداد کرد و اظهار کرد: بیش از 4 میلیون نفر آلوده به مواد مخدر در کشور وجود دارد که اگر هر کدام از این‌ها باعث ناراحت شدن سه نفر در اطراف خود شوند،‌ در واقع 15 میلیون نفر از افراد ایرانی به صورت مستقیم و غیرمستقیم با چنین پدیده‌ای مواجه هستند.

وی گفت: میزان تصادفات و حوادثی که آرامش را از جامعه و خانواده‌های ما برداشته است مساله‌ای جدی و مورد توجه است.

رضایی تاکید کرد: این طور نمی‌شود که ما در انتخاباتی که برگزار می‌کنیم همه به دنبال این باشیم رای‌های منفی را جمع کنیم؛ چرا به رای‌های مثبت توجهی نمی‌شود؟

وی افزود: بنا به گفته مسوولان کشور 46 میلیون نفر و بنا به گفته نخبگان 52 میلیون نفر واجد شرایط  رای در کشور وجود دارد اما چرا باید تنها 25 میلیون نفر در انتخابات شرکت کنند. من می‌توانم بگویم که این روند بیانگر یک سکوت ملی است که باید شکسته شود، همان طور که در جنگ و انقلاب شکسته شد.

رضایی با تاکید بر این که این سکوت را باید در اثبات خود و نه نفی دیگران بشکنیم افزود: نامزدهای انتخاباتی چگونه می‌توانند برای پاسخ دادن به مهم‌ترین مسائل کشور جنبش تحرک و فعالیت جدی و اساسی داشته باشند؟

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه گفت: بعد از 30 سال اداره اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی کشورمان نیاز به یک تغییر الگوی مدیریتی دارد و اگر این تغییر صورت نگیرد هر فرد عزیز دیگری نیز به قوه مجریه بیاید این مشکلات و مسائل بصورت اساسی حل نخواهند شد.


وی با بیان این که بخشی از این الگوی مدیریتی باید از همه نخبگان ایجاد شود افزود: متاسفانه در مقاطعی می‌بینیم که الگوی مدیریتی به شکلی است که بخش‌هایی در جامعه ما حذف می‌شوند.

وی در ادامه با بیان این که هزینه‌های ناشی از ناکارآمدی و اسراف فساد اقتصادی در هر سال 100 میلیارد دلار است افزود: بهره‌بری اداری در ادارات حدود 45 درصد است یعنی اگر بودجه سالانه دولت 120 هزار میلیارد تومان باشد از 45 درصد به درستی استفاده شده و 55 درصد نیز حیف و میل شده است.

رضایی یکی از الزامات درست رسیدن به اصلاح الگوی مصرف را اصلاح الگوی مدیریتی دانست.

وی در ادامه با تاکید بر این که همه بحث‌ها از دولت آغاز می‌شود خاطر نشان کرد: ما انواع تجهیزات مصرف کننده انرژی به صورت غیر استاندارد را تولید می‌کنیم و بعد می‌گوییم مردم صرفه جویی کنند.

وی با بیان این که ملتی که صرفه جویی نداشته باشد هیچ گاه به تولید ثروت نخواهد رسید اظهار کرد: چرا در راستای این مشکلات یقه اشخاص محترم و این دولت و آن دولت را می‌گیریم و می‌گوییم آن‌ها مقصر بودند؟ مسأله فراتر از این‌هاست و الگوی مدیریتی کشور اشکالات اساسی دارد.

وی افزود: چرا ما این قدر حیف و میل داریم و برخی باید گرسنه بخوابند و یا این قدر جوان بیکار در شهر وجود داشته باشد؟

رضایی با بیان این که الگوی مدیریتی باید در حکمرانی پیاده شود و حکمرانی نتیجه انتخابات است اظهار کرد: این انتخابات است که حکمرانان را بر می‌گزیند و اگر می‌خواهیم به تغییر الگوی مدیریتی برسیم باید انتخابات را از  اشخاص به سمت و سوی نظریات و برنامه‌هایی ببریم که بتوانند این الگوی مدیریتی را تغییر دهند

۲۷ فروردین ۱۳۸۸ ۲۲:۰۰

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.