English
سه شنبه، ۸ بهمن ۱۳۹۸, ۱۸:۱۱
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

معاون اول رییس جمهوری: مشکل آمریکا و ایران، موضوع هسته ای نیست

معاون اول رییس جمهوری: مشکل آمریکا و ایران، موضوع هسته ای نیست
دکتر " پرویز داوودی " معاون اول رییس جمهوری اسلامی ایران گفت : " مشکل اصلی آمریکا با ایران بر سر موضوع هسته ای نیست بلکه قطع منافع آمریکا در ایران پس از انقلاب است."

به گزارش پاشگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از  ایرنا ؛ داوودی که برای شرکت در اجلاس آسیایی " بوآئو " در جنوب چین بسر می برد در مصاحبه با شبکه خبری فونیکس هنگ کنگ تصریح کرد : قبل از انقلاب اسلامی ، آمریکا منافع فراوانی برای خود در ایران تعریف کرده بود که با پیروزی انقلاب این منافع قطع شد .
معاون اول رییس جمهوری خاطر نشان کرد : آمریکا به جای برخورد عاقلانه با این موضوع رفتاری کودکانه در پیش گرفته و به دشمنی با ایران پرداخته است.
وی یادآور شد که یکی از عرصه های دشمنی آمریکا با ملت ایران این بود که می خواست اجازه ندهد این ملت به فناوری های نوین دست یابد.
دکتر داوودی با بیان اینکه کشورهای غربی و بخصوص آمریکا می دانند که فناوری هسته ای ایران صلح آمیز است ، تاکید کرد : این موضوع بارها ثابت شده است ولی آمریکا آن را بهانه کرده است تا ایران را از دسترسی به فناوریهای بالاتر بازدارد.
وی گفت: با مقاومت ملت ایران پروسه هسته ای جمهوری اسلامی ایران کامل شده است و جشن هسته ای اخیر ایران خود گواهی بر این مساله بود که تهران مراحل هسته ای را پشت سرگذاشته و به این توانایی دست یافته است که بسته های سوخت را برای نیروگاه تولید کند.
معاون اول رییس جمهوری تصریح کرد : با کامل شدن این پروسه، بحث هسته ای برای ما تمام شده و اکنون زمان آن فرارسیده است که در قالب گروه هفت ( ایران و 1+5 ) در مورد مسایل مهم دنیا بحث و گفت و گوکنیم.
داوودی بحث در مورد خلع سلاح هسته ای را از جمله موضوعاتی دانست که گروه هفت می تواند به آن بپردازد.
به گفته معاون اول رییس جمهوری اسلامی ایران ، بررسی و حل مسایل بین المللی به نفع کشورهای فقیر نیز از دیگر موضوعاتی است که می تواند در دستور کار گروه هفت قرار گیرد.
داوودی گفت: من تصور می کنم که آمریکا این موضوع را پذیرفته و از مساله برنامه هسته ای ایران عبور کرده است .
وی افزود: چین به عنوان یک عضو گروه هفت می تواند نقش تعیین کننده ای در این زمینه داشته باشد.

* ایران اهل گفت و گو است
معاون اول رییس جمهوری در پاسخ به پرسشی درباره تغییر رویکرد آمریکا در قبال ایران پس از روی کار آمدن باراک اوباما گفت : ایران کشوری اهل گفت و گو و تعامل و به دنبال صلح و دوستی است .
وی یادآور شد: مرور تاریخ ملت ایران نشان می دهد که این ملت هیچگاه به کشورهای دیگر تجاوز نکرده و تنها در مقابل تهاجم کشورهای دیگر به دفاع از خود پرداخته است .
داوودی آنگاه به سابقه منفی آمریکا نزد ملت ایران اشاره کرد و اظهارداشت: وقتی آقای اوباما انتخاب شد آقای احمدی نژاد برای او نامه ای نوشت و رییس جمهوری آمریکا را به صلح جهانی دعوت کرد ولی تاکنون پاسخی به این نامه داده نشده است.
معاون اول رییس جمهوری درخصوص تغییر رویکرد اوباما در قبال ایران اظهار داشت : ما تغییر را فقط در الفاظ نمی دانیم . تغییر را باید به صورت واقعی ببینیم . اگر تغییر واقعی دیده شود قطعا تهران عکس العمل لازم را نشان خواهد داد.
داوودی گفت : اگر ما بر مبنای تعامل ، عدالت و تغییر واقعی ارتباط برقرار کنیم ، شاید بهتر بتوانیم مسایل خود را پیش ببریم.
معاون اول رییس جمهوری گفت : شاید ما باید منتظر باشیم تا این تغییر واقعی را شاهد باشیم.
وی همچنین در پاسخ به این سئوال که آیا تغییر واقعی این است که آمریکا نام ایران را از محور شرارت حذف کند؟، اظهارداشت: ما تغییر واقعی را در چند فاکتور می بینیم . هنوز دارایی های بی شمار ایران به صورت پول و کالا بدون هیچ منطق حقوقی در آمریکا و غرب بلوکه شده است .
وی ادامه داد : هنوز شاهد حمایت های بی قید و شرط آمریکا از رژیم صهیونیستی هستیم که بدون محدودیت دست به کشتار می زند.
داوودی افزود : همچنین شاهد آن هستیم که اوباما در پیام تبریک خود ، تهران را متهم به تروریست یا جنگ طلب بودن می کند در حالیکه ایران بزرگترین قربانی تروریسم و جنگ است و این موضوع در مجامع جهانی تایید شده است.
معاون اول رییس جمهوری خاطر نشان کرد : بنابراین، باید منتظر تغییر واقعی باشیم و براساس آن عکس العمل لازم را نشان دهیم.

ایرنا
۲۹ فروردین ۱۳۸۸ ۰۹:۱۶

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.