English
یکشنبه، ۱۵ تیر ۱۳۹۹, ۲۰:۵۰
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

بسته پیشنهادی گام تکمیلی ایران برای مذاکره‌ با 1+5 است

بسته پیشنهادی گام تکمیلی ایران برای مذاکره‌ با 1+5 است
رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه بسته پیشنهادی گام تکمیلی ایران برای مذاکره‌ با 1+5 است، گفت: مجموعه مسائل مربوط به امنیت منطقه، آینده انرژی در جهان و خلع سلاح هسته‌ای در این بسته قابل مذاکره است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از فارس ، علاء الدین بروجردی ،در مورد سخنان هیلاری کلینتون و درخواست وی برای مذاکره با ایران، با بیان اینکه آمریکایی‌ها تحت فشار صهیونیست‌ها این سخنان را بیان می‌کنند،‌ گفت: در صورتی که این سخنان، سیاست رسمی اوباما باشد به معنای کشیدن خط بطلان بر شعار تغییر اوباما است زیرا وی با شعار تغییر وانمود کرد که اشتباهات بوش را تکرار نمی‌کند و بنایی نو در سیاست‌های آمریکا، منطقه و جهان می‌گذارد.
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران قطعا تعلیق را نخواهد پذیرفت زیرا در گذشته به مدت 2/5 سال تعلیق را آزمود و مجموعه کشورهای طرف مذاکره به جای استفاده از این فرصت تاریخی به دنبال از بین بردن این فناوری در کشور ما بودند و به همین دلیل اقدام گذشته تکرار نخواهد شد.
عضو کمیسیون سیاست خارجی مجلس ادامه داد: از طرف دیگر بعد از پیشرفت اخیر هسته‌ای ایران و دستیابی به فناوری سوخت، سرنوشت اورانیوم غنی شده مشخص شده و آنچه این مجموعه تحت عنوان سرنوشت اورانیوم غنی شده در ایران مطرح می‌کردند، مردود است.
بروجردی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران ثابت کرد که فناوری غنی سازی اورانیوم را برای تولید سوخت می‌خواهد و به همین دلیل هم میله‌های سوخت و نیروگاه می‌سازد.
وی افزود: اگر آمریکایی‌ها در به رسمیت شناختن حق ایران در دستیابی به فناوری صلح آمیز هسته‌ای صداقت دارند باید به جای این سخنان، در مناقصه ساخت نیروگاه در ایران شرکت کنند و در تولید انرژی هسته‌ای در ایران سهم خود را ایفا کنند که هم به لحاظ اقتصادی به نفع آنهاست و هم از بهره برداری صلح آمیز از انرژی هسته‌ای اطمینان پیدا می‌کنند.
بروجردی در مورد بسته پیشنهادی جدید ایران به کشورهای 1+5 گفت: این بسته تکمیل بسته پیشنهادی قبلی جمهوری اسلامی ایران است که کشورهای غربی نتوانسته بودند در مورد آن به جمع بندی برسند و ما معتقدیم که که در این بسته، مجموعه مسائل مربوط به امنیت منطقه، آینده انرژی در جهان و خلع سلاح هسته‌ای قابل مذاکره است و این بسته یک گام تکمیلی برای انجام مذاکره‌ای مهم با مجموعه 1+5 است.
وی در مورد روند مذاکرات ایران با کشورهای 1+5 با توجه به تحولات اخیر نیز گفت: اگر طرف مقابل قواعد حاکم بر مذاکرات را مورد توجه و پذیرش قرار دهد، نتایج این مذاکرات می‌تواند رضایت طرفین را جلب کند.
عضو کمیسیون سیاست خارجی مجلس درباره عملکرد کمیسیون در مورد مذاکرات هسته‌ای اظهار داشت: کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با حساسیت تحولات را دنبال می‌کند و با توجه به حضور رئیس مجلس در شورایعالی امنیت ملی و حضور رئیس کمیسیون در کمیته هسته‌ای شورایعالی امنیت ملی، طبیعتاً از روند مذاکرات اطلاع گیری انجام خواهد شد.

فارس
۲۹ فروردین ۱۳۸۸ ۰۹:۱۵

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.