English
شنبه، ۲۱ تیر ۱۳۹۹, ۰۸:۵۲
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

سهم نیروی انسانی در تولید ثروت در ایران 50 درصد کمتر از میانگین جهانی است

سهم نیروی انسانی در تولید ثروت در ایران 50 درصد کمتر از میانگین جهانی است
رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: سهم نیروی انسانی در تولید ثروت جهان 78 درصد است که این آمار در ایران تنها معادل 27 درصد برآورد می‌شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از فارس  ،یحیی آل‌اسحاق در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس‌ «توانا» اظهار داشت: سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در کشور، ارزش افزوده‌ای در حدود 40 تا 44 درصد برای اقتصاد ایران دربر دارد که از این میزان سود 20 درصد در فعالیت‌های دولتی و 40 درصد توسط بخش خصوصی سرمایه‌گذاری می‌‌شود.

* حجم انبارداری در ایران 3 برابر میانگین جهانی است

وی ادامه داد:‌ از 40 درصد مابقی که به عنوان پس‌انداز محسوب می‌شود 26 تا 32 درصد برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفته می‌شود و از8 تا 14 درصد باقیمانده به طور میانگین 12 درصد به عنوان مواد اولیه در انبارها نگهداری می‌شود، این در حالیست که کشورهای صنعتی یک سوم این میزان را در انبارها نگهداری می‌کنند.
وی در خصوص مواد اولیه انبار شده در کشور گفت: اعتباری که صرف خرید این مواد در زمان بالا بودن تورم شده است در قیاس با زمان عرضه مواد بعد از تبدیل به کالا، به دلیل رکود و بحران های اقتصادی بسیار پایین تر است.
وی خاطر نشان کرد: زیان دهی در این ابعاد ضمن لطمه زدن به تولید داخلی و اقتصاد کشور می تواند تبعات سنگین تری نیز داشته باشد که جبران ان بسیار دشوار خواهد بود.

* فرهنگ‌سازی، اقدامی ریشه‌ای در راستای اصلاح الگوی مصرف

رییس اتاق تهران در رابطه با نوع سرمایه گذاری گفت: سرمایه گذاری هایی برای کشور بازدهی خواهد داشت که با توجه به تمامی ابعاد تولید تا مصرف صورت پذیرد و تقاضای اجتماعی را در بر بگیرد.
وی استفاده از الگوی صحیح مصرف در راستای بهره‌برداری از منابع مورد نیاز را یکی از راهکارهای تعیین کننده در اقتصاد دانست، افزود:‌ پایین بودن فرهنگ بهره‌وری در کشور، انضباط کاری و توزیع منابع، صدمه مهلکی بر پیکره اقتصاد خواهد زد؛ لذا اصلاح الگوی مصرف شاید تنها راهکار برای برون‌رفت از مشکلات پیش‌آمده اقتصادی است.
آل‌اسحاق علل پایین بودن بهره‌وری در کشور را تابع فرهنگ، انضباط کاری، توزیع منابع دانست و گفت: الگوی صحیح مصرف عبارت از بهینه و به موقع مصرف کردن منابع به منظور بدست آوردن بهترین نتیجه ممکن است.

* قیمت تمام شده در کشور 5/1 برابر کشورهای دیگر است

آل‌اسحاق ادامه داد: در ایران به ازای هر 5 خانواده یک نفر کارمند دولت است که در مقایسه با کشورهای دیگر رقم بسیار بالایی است.
رئیس اتاق تهران به سرمایه‌گذاری در بنگاه‌ها اشاره کرد و گفت: شاخص سرمایه‌گذاری و بهره‌وری در بنگاه‌های کشور نسبت به دنیا فاصله بسیار زیادی دارد به‌طوری که قیمت تمام شده در کشور 5/1 برابر کشورهای دیگر است.
وی ادامه داد: ضایعات، عدم تدارک به موقع، انبارداری، بازار هدف و نوع تکنولوژی که انتخاب می‌شود با زمان به نتیجه رسیدن طرح تناسب اقتصادی ندارد و به همین علت نتیجه مطلوب حاصل نمی‌شود.

* تجمل‌گرایی به یک ارزش برای خانواده‌ها تبدیل شده است

آل‌اسحاق با اشاره به هزینه‌های موجود در حوزه خانواده گفت: بسیاری از این هزینه‌ها طبق فرمول بهینه، به موقع نتیجه نهایی نمی‌دهد و فایده اقتصادی ندارد چون برای مصارف اعیانی و چشم‌ و هم‌چشمی است.
وی افزود: این امر در شهرها و خانواده‌های مختلف متفاوت است مثلا در اصفهان، یزد و تبریز به دلیل فرهنگ و ارزش‌هایی که وجود دارد بهینه مصرف می‌کنند و پس‌انداز یک ارزش محسوب می‌شود.
رئیس اتاق تهران ادامه داد: اما در تهران و بعضی شهرهای دیگر ارزش در مصرف و اعیانی بودن خلاصه می‌شود که در نهایت به تفکر افراد و خانواده‌ها برمی‌گردد.

* تفاوت 50 درصدی اقتصاد ایران با جهان در سهم منابع انسانی در تولید ثروت

آل‌اسحاق در خصوص مقایسه منشاء قدرت در جهان و ایران گفت: ثروت جهان به‌طور متوسط 4 درصد منشاء طبیعی، 18درصد تولیدی و 78 درصد منشاء نامحسوس اعم از سرمایه‌های انسانی و اجتماعی دارد.
وی افزود: در ایران منشاء طبیعی ثروت 59 درصد است که عمده آن از منابع نفتی و مواد معدنی تامین می‌شود، 14 درصد ثروت منشاء تولیدی و 27 درصد مابقی منشاء نامحسوس دارد که این موضوع در مقایسه با میانگین جهانی تفاوت‌های زیادی دارد که به خاطر کمبودها و نقص در جاهای دیگر است.
وی ادامه داد: با توجه به استفاده 78 درصدی دنیا از منابع انسانی در قیاس با منابع انسانی 27 درصدی کشور مشاهده می‌شود که تمرکز حرکت باید بر روی این موضوع مهم باشد.

* 900 هزار بیکار تحصیل‌کرده در کشور وجود دارد

رئیس اتاق بازرگانی تهران درباره نرخ بیکاری اظهار داشت: اکنون 5 میلیون تحصیل کرده دانشگاهی داریم که با این 5 میلیون مجموعا 20 میلیون نفر نیروی کار وجود دارد که رقم قابل ملاحظه‌ای است.
وی افزود: آیا استفاده درست از این سرمایه انسانی می‌شود؟ اکنون نرخ بیکاری جوانان تحصیل کرده 18درصد است.

* سهم 6 درصدی خانوارها از منابع آبی کشور

رئیس اتاق تهران به اسراف آب در بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: 92 درصد آب در کشور صرف امور کشاورزی می‌شود و سهم 8 درصد مابقی در بخش صنعت و خانواده به ترتیب 2 و 6 درصد است.
وی افزود: با اصلاح سیستم زراعت و آبیاری و کاهش درصدی این منبع عظیم در بخش کشاورزی به اندازه کل مصرف مردم و صنعت جبران خواهد شد.

* فقدان نظام جامع حمل و نقل، اصلی‌ترین دلیل هدررفت سوخت در ایران

آل‌اسحاق تصریح کرد: دولت و مجلس باید در بودجه و سرمایه‌‌‌‌گذاری‌ها و تخصیص منابع در پروژه‌های عمرانی و جاری خود به دنبال اهداف برنامه‌ریزی شده با نگاه کارشناسی داشته باشد.
رئیس اتاق تهران نظام حمل و نقل عمومی در تهران را متناسب با جمعیت این شهر ندانست و گفت: نحوه مصرف انرژی در کشور به گونه‌ای است که شدت مصرف در ایران 3 تا 4 برابر میانگین جهانی برآورد می‌شود.
وی افزود: یکی از علل اصلی این موضوع را باید در مصرف سوخت خودروهای داخلی و فقدان نظام حمل و نقل عمومی رفت.

فارس
۲۹ فروردین ۱۳۸۸ ۱۰:۳۹

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.