English
یکشنبه، ۱۵ تیر ۱۳۹۹, ۲۲:۱۳
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

متولیان اصلاح الگوی مصرف از خرج سفرهای خارجی و همایشهای متعدد بکاهند

متولیان اصلاح الگوی مصرف از خرج سفرهای خارجی و همایشهای متعدد بکاهند
یک استاد دانشگاه گفت: برای اصلاح الگوی مصرف نباید به جای اتخاذ راه‌های عملی، تنها کارگروه‌هایی تشکیل شود که با صرف هزینه‌های هنگفت به کشورهای خارجی سفر کرده و به بررسی تجربه‌های آنها بپردازند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از  فارس ، یک استاد دانشگاه بیان داشت: اصلاح الگوی مصرف یکی از راهبردهایی است که دولت در اجرای آن نقش بسیار موثری را ایفا می کند.
وی با اشاره به احتمال انحراف از فرمان اصلاح الگوی مصرف در جامعه، افزود: یک نگرانی که در این زمینه وجود دارد این است که اصلاح الگوی مصرف نیز مانند فرمان اجرای اصل 44 به انحراف کشیده شود و به بیراهه رود.
این استاد دانشگاه با تأکید بر لزوم اصلاح الگوی مصرف در خانواده، گفت:اکنون در کشور حدود 17 میلیون خانواده وجود دارد که اگر این 17 میلیون خانواده در یک بخش تصمیم بگیرند که الگوی مصرف خود را اصلاح کنند در واقع مقدار بسیار زیادی از هزینه های دولت کاهش خواهد یافت.
وی افزود:اگر 10 میلیون خانواده تصمیمی بگیرند که 10 گرم از برنج مصرفی خود را کاهش دهند و این کار را در سال به طور مستمر انجام دهند چیزی حدود 70 میلیون دلار صرفه جویی ارزی خواهیم داشت.
اسلامی با تاکید بر اصلاح الگوی مصرف در بنگاههای تولیدی اظهار داشت: اصلاح الگوی مصرف در بنگاه های تولیدی می تواند نقش موثری در بهره وری کالاها داشته باشند.
وی افزود: به عنوان مثال استفاده از نیروی انسانی در تولید باید به گونه ای باشد که این نیروی انسانی به صورت کارا در تمام بخش های تولیدی استفاده بهینه شود.
وی با اشاره به این که اصلاح الگوی مصرف نیازمند یک متولی است بیان کرد: در زمینه اصلاح الگوی مصرف نباید هرکس متولی قرار گیرد زیرا اشکال کار ما در این است که هرموقع یک فرمان و یا تصمیم خوبی گرفته می شود ابتدا تعداد زیادی کارگروه درست می کنیم و هزینه هنگفتی صرف می شود تا این کارگروهها به تمام نقاط دنیا رفته و تجربه دیگر کشورها را ببینند.
وی خاطر نشان کرد: این کار خود نوعی اتلاف منابع است که در این زمینه باید به شدت با آن مقابله کرد.
این استاد دانشگاه با اشاره به فرمان مقام معظم رهبری در خصوص اصلاح الگوی مصرف، گفت: منظور از اصلاح الگوی مصرف خست به خرج دادن در مصرف نیست بلکه در این راستا هزینه ها باید به صورت اثربخش و موثر خرج شوند.
وی بااشاره به فرهنگ سازی در بحث اصلاح الگوی مصرف، اظهار داشت: در حقیقت اصلاح الگوی مصرف از سالیان گذشته مطرح شده بود اما هیچ کار جدی در این زمینه انجام داده نشد.
اسلامی گفت : باید در بخش تبلیغاتی یک تجدید نظر شود زیرا اکنون تبلیغاتی که از صدا وسیما پخش می‌شود به شدت مصرف کالاهای لوکس را تبلیغ می‌کنند که این کار به زیان مردم جامعه است.

فارس
۲۹ فروردین ۱۳۸۸ ۱۰:۴۰

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.