English
چهارشنبه، ۲ بهمن ۱۳۹۸, ۱۶:۰۰
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

انتقاد سازمان بهینه سازی مصرف سوخت از مدیریت انرژی در کشور

انتقاد سازمان بهینه سازی مصرف سوخت از مدیریت انرژی در کشور
مدیرعامل سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت کشور گفت : نظارت شهرداری ها و وزارت مسکن بر عملکرد تولید کنندگان در کاهش مصرف انرژی کشور بسیار ضعیف است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از شبکه خبر ،عباس کاظمی  گفت : میزان مصرف و اتلاف انرژی در کشور بسیار بالاست و ایران از این لحاظ مقام دوم را در دنیا دارد. 

وی گفت: میزان مصرف انرژی در ایران 900 است که عدد بسیار بالایی است، یعنی پنج برابر متوسط جهانی و در مقایسه با ژاپن نیز، 15 برابر کارایی انرژی کشورمان پائین است.

کاظمی درباره منابعی که موجب هدر رفتن بیشترین انرژی در کشور می شود توضیح داد : 40 درصد از انرژی در مسکن و ساخت و ساز تجاری، 33 درصد از انرژی در حمل و نقل و 27 درصد از انرژی کشور نیز در صنایع هدر می رود.

کاظمی نظارت بر تولید و ساخت و ساز را در کاهش مصرف انرژی بسیار مهم دانست و تاکید کرد: مدیریت ضعیف ، قیمت پائین و استاندارد نبودن تولید و مصرف انرژی از علل مصرف بی رویه و اتلاف انرژی در کشور است.

وی با اشاره به ساخت و ساز سالیانه یک میلیون مسکن در کشور افزود: اگر در موضوع مسکن ، شاخص ها ی استاندارد به طور کامل اجرا شود با کاهش 50 درصدی انرژی روبرو خواهیم شد .
مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت با بیان این که شهرداری تهران تنها در 12 درصد از ساختمان‌ها معیارهای مصوبات مجلس را اجرا کرده است اظهار داشت: شهرداری با این سهل انگاری خود، خسارت بزرگی را به کشور زده است و باید پاسخگوی هدر رفتن انرژی باشد.

مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت تصریح کرد: متاسفانه عملکرد مجریان و ناظران در بخش مسکن، بسیار ضعیف است به همین دلیل در کشور ، بیشترین اتلاف انرژی ، در بخش مسکن و ساخت و ساز رخ می دهد.

وی با اشاره به عقب ماندن از برنامه توسعه چهارم افزود: ما سالیانه با مصرف 90 میلیارد دلار انرژی ، فقط 50 میلیارد دلار انرژی صادراتی داریم، و این فاصله در حال افزایش نیز هست، یعنی هرچه می گذرد مصرف داخلی افزایش و صادرات انرژی کاهش می یابد.

کاظمی با اشاره به داشتن حکم، معیار و مشخص بودن مجری ، درخصوص نظارت بر تولیدکنندگان گفت: قانون گذار باید با نظارت دقیق بر تولیدکننده و مجریان، موانع بهینه سازی مصرف انرژی را مرتفع کند.
کاظمی در ادامه به نظارت بسیار ضعیف موسسه استاندارد اشاره و تاکید کرد: موسسه استاندارد به جزء ساختمان، باید بر همه تولیدکنندگان نظارت دقیق داشته باشد و مجریانی که الگوهای تدوین شده را رعایت نمی کنند جریمه کند.

مدیرعامل سازمان بهینه سازی مصرف سوخت در ادامه این گفتگو مشکلات حمل و نقل کشور را برشمرد و گفت : برای ایمنی بالا ، کاهش مصرف انرژی و آلودگی محیط زیست ، حمل و نقل باید بر اساس ریل برقی باشد، به طوری که در شهرها، مترو و بین شهرها راه آهن برقی راه اندازی و استفاده شود.
وی افزود: متاسفانه در این بخش بجای اینکه برای توسعه بیشتر روی مترو و راه آهن هزینه و فعالیت شود، به اتوبوس و تاکسی پرداخته می شود.

کاظمی افزود: خودرو سازان هم با تولید خودروهای کم مصرف و استاندارد می توانند موجب کاهش مصرف انرژی شوند .
کاظمی تصریح کرد: با ادامه این روند دیگر نمی توان قدرت اول منطقه بود، چون دیگر مزایای فروش انرژی را نخواهیم داشت، حتی ممکن است در سال 1403 واردکننده انرژی شویم.
وی در پاسخ به اینکه با چه طرح هایی میتوان به معیارهای تعریف شده در برنامه توسعه چهارم دست یافت، گفت: نظام مدیریتی باید اصلاح و تقویت شود، در برنامه چهارم ، شاخص ها تدوین شده، ولی مصرف کننده مدیریت نشده است، این بدان معنا نیست که متقاضی مصرف زیادی دارد، بلکه مصرف کننده در انتخاب انرژی ، قدرت و آگاهی کافی ندارد. به طور مثال فقط با ساختمان ساخته شده و خودروی تولید شده روبرو می شود.مصرف کننده دیگر نمی تواند برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی ، در باطن یک خودروی تولید شده دخل و تصرف کند. در هر حال تولیدکنندگان ، قانون گذاران و ناظران ، نقش بسیار مهمی در کاهش مصرف انرژی دارند، که هم اکنون اقدام های ضروری در هر سه بخش بسیار ضعیف انجام می شود.

وی با اشاره به اهمیت مدیریت و آگاهی دادن درست به مصرف کننده ، تاکید کرد: برای کاهش مصرف انرژی ، باید عرضه سوخت و تقاضا ، در کنار هم مدیریت شوند.
وی در پایان گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر گفت: امیدواریم با عنایت به فرمان مقام معظم رهبری در سال جاری، هم در قوه مقننه و هم در قوه مجریه ، اصلاح الگوی مصرف تحقق یابد و شاهد کارآیی و کاهش انرژی باشیم.
شبکه خبر
۲۹ فروردین ۱۳۸۸ ۱۴:۲۴

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.