English
دوشنبه، ۱۶ تیر ۱۳۹۹, ۰۷:۳۰
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

شدت مصرف انرژی در ایران 17 برابر کشورهای توسعه یافته است

شدت مصرف انرژی در ایران 17 برابر کشورهای توسعه یافته است
عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: در ایران برای تولید یک واحد کالا 17 برابر بسیاری از کشورهای توسعه یافته مانند ژاپن انرژی مصرف می‌شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از فارس،حسین امیری‌خامکانی شاخص شدت مصرف انرژی را میزان انرژی مصرف شده برای تولید یک واحد کالا عنوان کرد و اظهار داشت: این شاخص در بسیاری از کشورهای توسعه یافته معادل 0.1 است و در ایران حدود 1.7 برآورد می‌شود که این مقدار معادل 17 برابر کشوری مانند ژاپن است.
وی افزود:‌ از آنجا که کمیسیون انرژی به تنهایی نمی‌تواند در مسیر اصلاح الگوی مصرف موفق ظاهر شود لذا پیشنهاداتی به منظور تشکیل کمیسیون ویژه‌ای برای تبیین راهکارهای مؤثر در اصلاح الگوی مصرف به مجلس ارائه شده که در صورت تشکیل این کمیسیون هدفگذاری برای تحقق مباحث عنوان شده از سوی مقام معظم رهبری بسیار بهتر صورت خواهد گرفت.
عضو کمیسیون انرژی ادامه داد: کمیسیون انرژی و دیگر کمیسیون‌ها از این نظر حائز اهمیت هستند که قدرت کنترل انرژی در تولید و صنعت را دارند و می‌توانند مبحث استاندارد سازی را از تولید تا مصرف کنترل و بازسازی کنند.
وی خاطرنشان کرد:‌ در بخش برق بازدهی نیروگاه‌های کشور در سطوح پایینی قرار دارد که نیاز به افزایش بازدهی این نیروگاه‌های از دیرباز احساس می‌شد و به نظر می‌رسد که باید انرژی مصرفی برای تولید برق را به شیوه‌های مختلف، اقتصادی کنیم.
وی تاکید کرد‌: به اعتقاد من در خصوص مصرف چه در بخش خانگی و چه در بخش صنعتی باید راهکارهای مناسبی را برای کنترل انرژی اندیشید و به کار بست.
وی متذکر شد: در حال حاضر سالانه حدود 80 میلیون متر مربع ساختمان در کشور احداث می‌شود که به ازاء هر متر مربع 320 کیلو وات ساعت برق مصرف می‌شود. این در حالی است که در کشورهای اروپایی این نرخ 120 کیلو وات یعنی یک سوم میزان مصرفی در ایران است.
وی اظهار داشت: اگر الگوی ساخت و ساز را بر اساس استاندارد جهانی اصلاح کنیم و ساختمان‌های خود را بر این اساس احداث کنیم و مصرف خود را به 120 کیلو وات ساعت در هر متر مربع تقلیل دهیم، قادر خواهیم بود ظرف 10 سال 50 هزار مگاوات انرژی را ذخیره و صرفه‌جویی کنیم که این مقدار برابر 95 نیروگاه هزار مگاواتی است.
امیری خامکانی گفت:‌ سرانه مصرف انرژی در ایران از نرخ بالایی برخوردار نیست اما شدت انرژی به دلیل اتخاذ مدیریت نادرست نسبت به کشورهای اروپایی بالاتر است، لذا از سال 88 بهتر است به عنوان سال آغازین در مسیر اصلاح الگوی مصرف نام برد زیرا تحقق این امر در یک سال مقدور نخواهد بود.
وی در خصوص سرانه تولید در کشور گفت: ایران از سرانه تولید بالایی نسبت به بسیاری از کشورهای جهان برخوردار است ضمن آنکه سرانه مصرف ایران در صورت اتخاذ مدیریت صحیح قابل کنترل است و به اعتقاد من باید به اصلاح نحوه مدیریت توجه داشته باشیم.

فارس
۳۰ فروردین ۱۳۸۸ ۰۹:۲۶

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.