English
پنج شنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۹, ۱۱:۲۹
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

راندمان نیروگاههای کشور 15درصد کمتر از کشورهای توسعه یافته است

راندمان نیروگاههای کشور 15درصد کمتر از کشورهای توسعه یافته است
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: راندمان انرژی در نیروگاه‌های کشور بین 31 تا 33 درصد است در حالی که این میزان در کشورهای توسعه یافته یا بعضی کشورهای در حال توسعه مانند ترکیه نزدیک به 48 درصد است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از فارس،عباسعلی نورا با بیان اینکه سه بخش دولت،‌بنگاه‌های اقتصادی و خانوارها در اصلاح الگوی مصرف باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: آمار دقیقی از سهم هر یک از این بخش‌ها در تولید ناخالص داخلی وجود ندارد اما مطمئنا در این میان دولت نقش و سهم بسیار بیشتری دارد.
وی افزود: مشکل مصرف ناصحیح بنگاه‌ها و خانوارها بیشتر به ناتوانی دولت از ارائه یک الگوی مصرف مناسب بازمی‌گردد و علاوه بر آن خود بنگاه‌ها و خانوارها نیز به این نوع مصرف نادرست کمک کرده‌اند.
نورا دلیل اصلی مصرف غیر بهینه در کشور را عدم رقابت پذیری در اقتصاد کشور دانست و اضافه کرد: یکی از عوامل اصلی این مساله که اکثر کارشناسان بر روی آن اجماع دارند دولتی بودن و پیاده نشدن کامل سیاست‌های کلی اصل 44 در کشور است.
وی افزود: در عین حال حجم دولت نیز به جای کاهش، افزایش یافته است به این معنی که سهم استفاده دولت از GDP به جای کاهش، رشد یافته و به دلیل تغییر نکردن ضریب جینی و ثابت ماندن آن، در کم کردن شکاف طبقاتی نیز توفیق چندانی حاصل نشده است.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه در ادامه گفت: سهم خانوارها در استفاده از انرژی تولید شده در کشور در حدود 30 درصد است که سهم بالایی محسوب می‌شود.
وی با بیان اینکه بیش از 25 درصد انرژی برق تولید شده در روند انتقال از مبادی تولید به مبادی مصرف تلف می‌شود، تصریح کرد: اگر این کار در اختیار بخش خصوصی قرار می‌گرفت از میزان این تلفات بسیار کاسته می‌شد.
وی تصریح کرد: جمع این دو مشکل هزینه‌های زیادی را به جهت استفاده ناصحیح از انرژی بر مصرف‌کننده تحمیل می‌کند.
وی با بیان اینکه اصلاح الگوی مصرف در واقع استفاده صحیح از منابع است، تاکید کرد: به دلیل اینکه اکثر منابع در انحصار دولت است و نسبت به آن احساس مسئولیت کمتری وجود دارد از بسیاری از منابع به درستی استفاده نمی‌شود.
نورا رقابتی کردن اقتصاد و کاهش تصدی‌گری دولت و اجرایی شدن اصل 44 تحت نظارت دولت را بهترین راهکار برای اصلاح الگوی مصرف دانست.
وی افزود: چراغ راهنمای چنین کاری نیز استاندارد سازی است که با وجود اینکه چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرد می‌تواند با اصلاح و معرفی شاخص‌ها هدایت‌گر بحث تولید و مصرف باشد.
نماینده ذابل و زهک افزود: برای اینکار راهکارهای قیمتی در کنار راهکارهای مقرراتی باید مورد توجه قرار بگیرند چرا که در یک ساختار غلط نمی‌تواند رقابت‌پذیری سالمی شکل بگیرد و یک ساختار صحیح نیز بدون رقابت کار‌ایی لازم را ندارد.
وی الگوی مصرف کشورهای مسلمان به خصوص اعراب ، ترکیه،‌اکثر اعضای ‍CIS یا شمال آفریقا را برگرفته از خارج از الگوهای اسلامی دانست و گفت: در کشورهای مسلمان جنوب شرق آسیا الگوی مصرف تلفیقی از دستاوردهای علمی و فرهنگ اسلامی و فرهنگی منطقه‌ای این کشورها است.

فارس
۳۰ فروردین ۱۳۸۸ ۰۹:۲۶

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.