English
پنج شنبه، ۱۲ تیر ۱۳۹۹, ۱۵:۵۶
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

رسانه ملی مهمترین نقش را دارد

رسانه ملی مهمترین نقش را دارد
مهندس فرهاد ملک پور فرسادی؛ مدیر عامل شرکت مهندسی اندیشمند شمالغرب: بنده معتقدم صدا و سیما بایستی خیلی پیشتر از اینها نسبت به این موضوع اقدام می کرد
  
1- نقش فعالان صنعت برق در اصلاح الگوی مصرف چیست؟
با توجه به مشکلات فراروی صنعت برق در سال گذشته از جمله استفاده حداکثر از نیروگاه های موجود خصوصا پیک بار باید گذر از مشکلات اقدامات اساسی از سوی مسؤولان صنعت برق صورت گیرد. به نظر من، این اقدامات بایستی هم کوتاه مدت باشد و هم برنامه ریزی برای دراز مدت صورت پذیرد. اقداماتی که برای کوتاه مدت می تواند انجام شود بایستی در کاهش تلفات روزمره و اصلاحات ناشی از مدیریت در مصرف برق خود را نشان دهد ولی برای دراز مدت، دیگر این جوابگو نبوده و دولت بایستی خود را موظف به تأمین برق مطمئن و پایدار و کافی از طریق تمام منابع انرژی کند، ضمن این که از اقدامات کوتاه مدت بعنوان فرصتی برای دستیابی به نتایج حاصل از اقدامات بلند مدت استفاده کند. در خصوص دستیابی به اقدامات کوتاه مدت، مهمترین نقش را می توانند روابط عمومی های سازمان ها و صدا و سیما بعنوان رسانه ملی داشته باشند. هر چند که بنده معتقدم صدا و سیما بایستی خیلی پیشتر از اینها نسبت به این موضوع اقدام می کرد. همچنین با راهکارهایی مناسب بایستی بتوان مازاد ظرفیت موجود در صنایع را بگونه ای به جریان در آورد که هم برای صنایع سود آوری داشته باشد و هم برای جبران انرژی لازم استفاده شود.
استفاده از انرژی های نو بادی و خورشیدی و نیز انرژی هسته ای بایستی در دستور کار قرار گرفته و شتاب بیشتری بخود بگیرد. همچنین بایستی بخش خصوصی را با راهکارهای مطمئن بازگشت سرمایه به سرمایه گذاری در این صنعت ترغیب کرد.
 
 
2- هدفمند کردن یارانه هاچه تأثیری در کاهش تلفات انرژی و اصلاح الگوی مصرف دارد؟
لایحه هدفمند کردن یارانه ها نیز یک اقدام اساسی و ریشه ای است و اجرای صحیح آن می تواند در اصلاح الگوی مصرف مؤثر باشد، اگر الگوی مصرف به درستی اعمال نشود، سرمایه هایی نظیر انرژی که متعلق به نسل آینده نیز هست کم کم از بین خواهد رفت و شاهد بحران برای آیندگان خواهیم بود، اصلاح الگوی مصرف، بهره گیری هوشمندانه از منابع تولید است، در حالی که کاهش مصرف در سطح ملی را می توان یکی از دستاوردهای پیام نوروزی مقام معظم رهبری دانست.
اگر در سطح ملی موفق به مصرف کمتر شویم زمینه صادرات مازاد تولید فراهم و این اتفاق منجر به جهش صادراتی می شود. اما نباید اصلاح ساختار مصرف را تنها به حوزه خانه و خانواده محدود ساخت. کاهش واردات مواد اولیه سرمایه ای و مصرفی و ایجاد زمینه تولید آنها در داخل کشور یکی از راهکارهای اجرای طرح هدفمند شدن یارانه ها می تواند باشد.

بدون تردید ارزان بودن قیمت حامل های انرژ ی( نفت، گاز، بنزین، گازوییل، برق و آب) در سالیان گذشته باعث اسراف و رشد بی رویه مصرف شده و به هدر رفتن منابع ملی و نیز تشدید تخریب محیط زیست را در پی داشته است. اگر چه با عمومی شدن فرهنگ صرفه جویی و آموزش شیوه های درست مصرف کردن می توان تا حدودی امیدوار به کاهش هزینه های مصرف انرژی در کشور بود که البته این نمی تواند کافی باشد. با توجه به سهم بسیار زیاد یارانه های پرداختی توسط دولت برا ی حامل های انرژی در می یابیم که رقمی فوق العاده بالا و غیر قابل تصور برای اقتصاد ایران است و با آن می توان بسیاری از پروژه های عمرانی را به ثمر رساند. در چنین شرایطی اصلاح قیمت حامل های انرژی بهترین شیوه برای اصلاح الگوی مصرف و مقابله با اسراف و هدر رفتن منابع ملی می باشد و ارتقای بهره وری و رقابت پذیری در اقتصاد و گسترش زیر ساخت های اقتصادی را به دنبال خواهد داشت

۳۰ فروردین ۱۳۸۸ ۱۶:۱۸

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.