English
شنبه، ۲۵ مرداد ۱۳۹۹, ۲۰:۵۸
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

مصرف انرژی در ایران سه برابر متوسط جهانی است

مصرف انرژی در ایران سه برابر متوسط جهانی است
عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: میزان انرژی مصرفی در ایران معادل 2 تا 3 برابر متوسط جهانی است و دولت و کارخانه‌ها بیشترین سهم در مصرف انرژی در کشور را به خود اختصاص داده‌اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از فارس ،مجید ناصری‌نژاد، با اشاره به بالا بودن میزان اتلاف منابع در کشور ما به عنوان کشوری اسلامی، تصریح کرد: انرژی در کشور ایران در حوزه تولید و مصرف نه تنها به طور مطلوب استفاده نمی‌شود بلکه از متوسط مصرف جهانی نیز بسیار بیشتر است.
وی با اشاره به پیش‌بینی‌های صورت گرفته توسط کارشناسان مبنی بر اتمام منابع نفتی کشور در آینده نزدیک، گفت: اصلاح الگوی مصرف به این معنا نیست که قیمت‌ها را بالا ببریم بلکه باید به نحوی فرهنگ‌سازی شود که مردم احساس کنند که انرژی هم برای خودشان و هم برای فرزندان و آیندگان است و در استفاده از آن نهایت دقت را بعمل آورند.
این عضو کمیسیون انرژی در پاسخ به این سوال که اصلاح الگوی مصرف از کجا باید شروع شود، گفت: فرایند اصلاح الگوی مصرف باید در ابتدا از دولت و ارکان نظام شروع شود و مردم با صرفه‌جویی، از هزینه‌ها بکاهند.
وی با بیان اینکه انرژی مصرفی در کارخانه‌های صنعتی، تولیدی و در کشاورزی 2 تا 3 برابر مصرف متوسط جهانی است، گفت: در حال حاضر منابع اختصاص یافته به مصرف خانوارها بسیار پایین است و بخش‌های مصرفی در دولت و کارخانه‌ها هستند که آمار مصرف در کشور را بالا برده‌اند.
ناصری‌نژاد علت بالا بودن مصرف در قسمت‌های مذکور را تکنولوژی قدیمی دانست و گفت: دولت درصدد تحول در نحوه کار نیست.
وی با اشاره به شرکت‌های خودروسازی در ایران، گفت: دولت در این زمینه انحصاری عمل کرده و در کشور رقیبی ندارد لذا در نحوه تولید نیازی به تغییر نمی‌بیند.
ناصری‌نژاد در پایان با اشاره به ارزان بودن انرژی در ایران، گفت: دولت باید محدودیت‌های قانونی در مصرف بوجود آورده و کارخانجات صنعتی و کشاورزان نیز باید به سمت تکنولوژی پیشرفته و کم هزینه پیش بروند.

فارس
۱ اردیبهشت ۱۳۸۸ ۱۰:۰۷

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.