English
یکشنبه، ۱۵ تیر ۱۳۹۹, ۰۷:۱۹
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

مشاورین میرحسین موسوی طرفدار اقتصاد خصوصی نیستند

مشاورین میرحسین موسوی طرفدار اقتصاد خصوصی نیستند
رئیس کمیسون اقتصادی مجلس گفت: مشاورین اقتصادی میرحسین موسوی از طیف نهاد گرا هستند که طرفدار اقتصاد خصوصی نیستند

گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از فارس، غلامرضا مصباحی مقدم در همایشی که با عنوان نقد وبررسی دیدگاههای اقتصادی میرحسین موسوی در دانشگاه امام صادق (ع) برگزارشد بیان کرد: در دوران جنگ تحمیلی‌و نخست وزیری میرحسین موسوی اسرار بر آن بود که نرخ ارز بالا نرود زیرا با افزایش نرخ ارز در کشور، قیمت دیگرکالاها به شدت بالا می رفت.
این استاد دانشگاه افزود: در دوران نخست وزیری میرحسین موسوی کوپن نقش موثری را در توزیع کالاهای اساسی بین خانوارها ایفا می کرد و به همین جهت این کار باعث شد که در آن زمان مشکل اساسی برای توزیع کالاهای اساسی پیش نیاید.
مصباحی مقدم با اشاره به خرید کالاهای اساسی وتوزیع آن توسط دولت گفت: در زمان جنگ تحمیلی دولت کالاهای اساسی را خریداری می کرد و براساس کوپن وسهمیه هر فرد به آنها تحویل می داد.
وی افزود: تاثیر منفی کوپنی شدن کالاها اگرچه در دوران نخست وزیری میرحسین موسوی نمود نداشت اما در زمان ریاست جمهوری آقای هاشمی به شدت آثار منفی خود را بروز داد.
رئیس کمیسون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در زمان نخست وزیری میرحسین موسوی تورم وجود نداشت ولی تورم نهفته به خاطر سیاستهای اقتصادی ایشان در زمان ریاست جمهوری آقای هاشمی به شدت بالارفت.
وی با اشاره به دولت سالاربودن نخست وزیری میرحسین افزود: دولت سالار یعنی متمرکز کردن کارها با رویکرد دولتی وهمین نگاه باعث شد که اقتصاد دولتی متوقف نشود.
وی گفت: بعد از انقلاب بانک ها و بیمه های غیر دولتی ملی شدند و سرمابه کسانی که از ایران به خاطر وقوع انقلاب اسلامی خارج شده بودند به حساب دولت واریز و این امر موجب بزرگ شدن دولت میرحسین موسوی شد.
وی بااشاره به نقش درآمد نفتی در واردات کالاهای اساسی از قبل از انقلاب اسلامی اظهار کرد: در سال 53 به علت افزایش ناگهانی قیمت نفت رژیم شاهنشاهی شروع به واردات کالاهی اساسی کرد و به همین جهت دولتهای بعد از انقلاب نیز مجبور بودند آن رویه را ادامه دهند.
مصباحی مقدم افزود: بخشی از اقداماتی که در زمان میرحسین موسوی انجام شد ایجاب می کرد که ایشان در زمان جنگ چنین تصمیماتی را اتخاذ نمایداما باید گفت که در بعضی از قسمتها میر حسین موسوی زیاده روی کرد.
وی بااشاره به فرمایش امام خمینی (ره) به میرحسین موسوی و دولت او اظهار کرد: امام خمینی(ره) به میر حسین موسوی فرمود: در بعضی از امور دولت باید کارها را به مردم واگذار کند و اجازه دهد تا مردم در مسائل اقتصادی وارد شوند زیرا که به تنهایی نمی تواند همه امور را انجام دهد.
وی با اشاره به بحث تجارت خارجی در زمان میرحسین موسوی افزود: دولت باید تنها ناظر تجارت خارجی باشد و اجازه دهد تا مردم خودشان در نظام واردات وصادرات کالاها وارد شوند، اما در زمان میر حسین موسوی دولت متصدی امور واردات وصاردات قرار گرفت.
وی با اشاره به اختلاف نظر بین مقام معظم رهبری ومیر حسین موسوی در زمان نخست وزیری او گفت: میر حسین از نظر مدیریت بسیار قوی عمل کرد اما ایشان نظرات مقام معظم رهبری را اجرا نمی کرد.
وی با اشاره به نظرات اقتصادی مقام معظم رهبری گفت: ایشان در این 20 سال رهبری خود دستورات زیادی را داده‌اند که نمونه بارز آن را می توان فرمان اجرایی شدن اصل 44 قانون اساسی نامبرد.
وی گفت از دیگر فرمایشات مقام معظم رهبری چشم اندازه 20 ساله است که در سال 82 به کلیه نهاد های دولتی ابلاغ شد.
وی بااشاره به هماهنگی وچینش وزرا در زمان نخست وزیری میرحسین موسوی گفت: وزرای زمان میرحسین موسوی با هم از نظر دیدگاه اقتصادی هماهنگی نبودند و به همین جهت موجب شد که بعضی از وزرای او در آن زمان استعفا دهند.
وی بااشاره به مشاورین اقتصادی میر حسین موسوی گفت : اکنون مشاورین اقتصادی او طیف نهاد گرا هستند که در این باره نمی توان گفت طرفدار اقتصاد خصوصی باشند.
وی باشاره به پس گرفتن برنامه 5 ساله پنجم که در دیدگاههای اقتصادی میرحسین موسوی آمده است گفت: از نظر قانونی پس گرفتن برنامه پنجم منعی برای رییس جمهور آینده ندارد و او می تواند هر قسمت از برنامه را که بخواهد تغییر دهد.

فارس
۱ اردیبهشت ۱۳۸۸ ۱۰:۰۹

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.