English
جمعه، ۱۶ خرداد ۱۳۹۹, ۰۲:۲۹
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

مقابله با تحریم‌ها با عدم اطلاع‌رسانی عمومی در قراردادهای جدید انرژی

مقابله با تحریم‌ها با عدم اطلاع‌رسانی عمومی در قراردادهای جدید انرژی
چنانچه حجم عرضه نفت خام به بازار به مقدار زیادی مازاد بر تقاضای واقعی بازار نباشد، می‌تواند روند قیمت‌ها را پس از یک دوره ثبات در بازار نفت، صعودی کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایسنا ، حجت الله غنیمی‌فرد - معاون سرمایه‌گذاری شرکت ملی نفت ایران- با بیان این مطلب اظهار کرد: عاملی که در وضعیت کنونی بازار اثر بیشتری از مدت مشابه سال گذشته به ویژه در نیمه اول سال 2008 دارد، میزان عرضه نفت خام است.
وی افزود: با توجه به اطلاعاتی که درمورد تشکیل بحران در هر یک از این موسسات مالی در صحنه بین‌المللی به گوش می‌رسد، ملاحظه می‌شود که بخشی از نقدینگی در اختیار این موسسه‌ها، برای حل مشکلاتی که قسمتی از آن طی یک سال گذشته برملا شده، مورد نیاز است و باید در اختیار خود آنها قرار گیرد.
او با تاکید بر این‌که بحران مالی موسسه‌های اقتصادی جهان به آنها اجازه نمی‌دهد که ریسک‌های جدیدی را برای اختصاص وجوه کلان برای حضور بسیار فعال در بازارهای نفت کاغذی دراختیارشان قرار دهد، گفت: اگر بخشی از نقدینگی زیادی که به ویژه درنیمه اول سال 2008 در بازار نفت کاغذی وارد شد، به این بازار برگردد، قطعا قیمت نفت خام و فرآورده‌های نفتی در سطوحی بالاتر از وضعیت کنونی قرار خواهد گرفت.
وی با اشاره به این‌که بانک‌های بزرگ جهانی، مصرف کننده واقعی نفت و فرآورده‌های نفتی نیستند، خاطرنشان کرد: این بانک‌ها وسایر موسسات مالی ازجمله صندوق‌های بزرگ تخصصی،عمومی و شرکت‌های بزرگ بیمه‌ای در سطح جهان، در عمل بازدید‌کنندگان عمده در بازار نفت کاغذی بودند. هم اکنون نیز یکی از عوامل تعیین کننده در وضعیت بازار نفت امسال، راه حل‌هایی خواهد بود که ازسوی بانک‌های بزرگ جهانی ارائه می‌شود.
* * پایبندی اعضا به اوپک و افزایش قیمت نفت
غنیمی‌فرد با تاکید بر این که پایبندی اعضای اوپک به تعهد تولید می‌تواند قیمت‌ها را در بازار با روند باثباتی روبه‌رو کند، توضیح داد: اعضای اوپک حدود 40 درصد تولید بازار را در اختیار دارند. در این زمینه اگرچه برخی کشورهای غیر اوپک روند افزایشی تولید را در طی یک تا دو سال گذشته از دست داده‌اند، ولی به نظر نمی‌رسد که با کاهش کنترل شده اعضای اوپک، این کشورها بنوانند تولید خود را آن قدر اضافه کنند که بازار انتظار تولید از آنها را دارد. به این ترتیب نمی‌توانند عرضه بازار را با مازاد روبه‌رو کنند و قیمت نفت خام را کاهش شدید دهند.
* * کاهش طبیعی 1.3 میلیون بشکه‌ای تقاضای نفت در فصل بهار
وی با اشاره به این‌که در حال حاضر در دومین فصل تقویم نفتی جهان هستیم و در فصل بهار به دلیل آن‌که بیشتر مصرف کنندگان نفت خام در نیمکره شمالی قرار دارند، هوای بهاری معتدل در این کشورها در بهار وجود دارد، یادآوری کرد: به این ترتیب مصرف نفت خام و فرآورده‌های آن در این دوره کاهش می‌یابد. همچنین پالایشگاه‌ها برای تعمیرات دوره‌ای و سالانه خودشان از بین دو هفته تا 1.5 ماه، کاهش برداشت نفت خام خواهند داشت.
به گفته او در نتیجه بازار در بهار به طور متوسط با کاهش تقاضایی معادل 1.3میلیون بشکه در روز مواجه می‌شود که این امر می‌تواند برای کاهش دادن قیمت‌ها دلیل کافی باشد. بدیهی است که در کاهش سریع قیمت‌ها، بلافاصله برای بردن نفت ذخایر به خصوص نفت استراتژیک علاوه بر ذخایر بازرگانی تمایلی ایجاد می‌شود که به این ترتیب بخشی از روند کاهش قیمت‌ها، با این اتفاق جبران می‌شود.
* * پیش‌بینی روند افزایشی رشد اقتصادی در تابستان و پاییز سال 2009
معاون سرمایه‌گذاری شرکت ملی نفت با بیان اینکه در بسیاری از کشورها، روند رشد اقتصادی در برخی از صنایع در تابستان و پاییز به مراتب از زمستان سال گذشته و بهار جاری بیشتر پیش‌بینی شده است، گفت: در نتیجه به شرط رعایت میزان سهمیه‌های تولید تعیین شده توسط اعضای اوپک و همچنین به شرط عدم کاهش بیش از 1.3 میلیون بشکه ای تقاضای نفت در فصل بهار، به نظر می‌رسد که نوسانات قیمت در بهار در حدود قیمت‌های دیده شده طی یک تا دو هفته گذشته طبیعی باشد.
* * پیش‌بینی روند ثابت و رو به افزایش قیمت نفت در باقی مانده سال
به گفته او به این ترتیب پس از بهار، بازار نفت با روند روبه‌ثبات و حتی در اواسط تابستان و به دنبال آن در باقی‌مانده سال روندی افزایشی پیش‌بینی می‌شود.
* * کنترل قیمت‌ها سیاست همیشگی دموکرات‌ها
غنیمی‌فرد درباره قیمت‌های نفت در آینده با تاکید بر اینکه برای دادن رقم به صورت تخمین برای آینده، باید این کار همراه با محاسبات ریاضی و مدل‌های پیش‌بینی در ذهن همراه باشد، تشریح کرد: بر اساس حداقل اطلاعات بازار در 40 سال گذشته، حضوردموکرات‌ها درکاخ سفید و مراجع سیاست‌گذاری این کشور از جمله قانونگذاری همراه با کنترل قیمت‌ها وعدم اجازه افزایش‌های پرشی در قیمت‌هاست، چنانچه تاریخ خود را تکرار کند، به نظر می‌رسد که دموکرات‌ها در برنامه‌های انرژی روش‌های قبل خود را پیگیری می‌کنند و با سیاست‌های سخت‌گیرانه محیط زیستی، استفاده از انرژی‌های فسیلی در اولویت‌های قبلی نمی‌تواند باشد و در نتیجه پیش‌بینی پرشی قیمت به نظر نمی‌رسد چندان قابل حصول باشد.
به گفته وی همچنین باید توجه داشت که قیمت‌هایی که در تیرماه سال گذشته بازار نفت با آن روبه‌رو بود و قیمت‌های خارج ازانتظار نتیجه عواملی مانند بورس‌بازی، ورود حجم نقدینگی بسیار کلان به بازارهای نفت کاغذی بود که موجب شد قیمت‌ها تا حدود 150 دلار در بازار افزایش پیدا کند. در این راستا با توجه به وضعیت کنونی که نباید پرش قیمت مورد انتظار باشد، به نظر نمی‌رسد که وجوه نقدینگی در بازار نفت کاغذی تجربه سال گذشته را تکرار کند، در نتیجه روندی بطئی ولی افزایشی قابل پیش‌بینی است.
* * سیاست عدم اطلاع رسانی در قراردادهای جدید انرژی در کشور
غنیمی‌فرد با تاکید بر این‌که با هدف جلوگیری از اذیت و آزار طرف‌های جدید قراردادی و مسدود کردن هرگونه امکان ایجاد مشکلات بعدی برای صنعت نفت و گاز کشور، تصمیم گرفته شده اطلاع رسانی درخصوص این همکاری ها محدود باشد، توضیح داد: در برخی موارد که قراردادهایی منعقد شده و طرفین متعهد به انجام قرارداد هستند، به جز مطلع کردن مقامات کشور در انعقاد این قرارداد، سعی شده تا زمانی که جو بین‌الملل ایجاد مزاحمت‌ها را برای آن کشور یا شرکت طرف قرارداد ممکن است ایجاد کند، اطلاع‌رسانی عمومی به تاخیر بیافتد.
به گفته او با توجه به این‌که عکس‌العمل تحریم‌کنندگان نسبت به گذشته تغییر کرده، به طوری که برای شرکت‌های جایگزین شرکت‌هایی که به علت فشارهای غیر عادلانه از حضور خود در ایران منصرف می‌شوند، مزاحمت ایجاد می‌کنند، تصمیم گیری شده برای عدم ایجاد فشار و مزاحمت برای شرکت‌های جدیدی که با ایران قرارداد امضا می‌کنند و در بالادستی، میان‌دستی و پایین‌دستی صنعت نفت و گاز حاضر به فعالیت می‌شوند، اطلاعات به جز در حد مقامات مسوول کشور منتشر نشود.
وی در این باره تصریح کرد: این درحالیست که در گذشته چنانچه با عدم حضور یک شرکت برای فعالیت در بالادستی نفت و گاز مواجه می شدیم، به سرعت شرکت بعدی جایگزین و حتی روی آن مانورهای تبلیغاتی داده می‌شد، زیرا بیانگر نقطه قوت کشور در جایگزینی شرکت‌های جدید در مقابل تحریم‌ها بود.
ایسنا
۱ اردیبهشت ۱۳۸۸ ۱۰:۵۱

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.