English
دوشنبه، ۵ خرداد ۱۳۹۹, ۰۵:۲۴
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

ضرورت استفاده از رویکردهای اقتصاد اسلامی جهت برون رفت از بحران مالی

ضرورت استفاده از رویکردهای اقتصاد اسلامی جهت برون رفت از بحران مالی
وزیر امور اقتصادی و دارایی در اجلاس بانک جهانی گفت: برای برون رفت از بحران مالی جهان، استفاده از رویکردهای اقتصاد اسلامی ضروری است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایرنا ،"سید شمس الدین حسینی" ضمن تشکر از اقدام های صورت گرفته جهت مقابله با بحران موجود، آن را در حد مسکن دانست و تقویت دو نهاد بانک جهانی و صندوق بین المللی پول را به نحوی که توانایی پیش بینی این گونه بحران ها را کسب و بتواند بحران اخیر را با دقت و درست ریشه یابی کند، خواستار شد.
وزیر اقتصاد کشورمان به همراه یک تیم، در اجلاس بهاره بانک جهانی و صندوق بین المللی پول، که در ساختمان مرکزی بانک جهانی در واشنگتن برگزار گردید، حضور یافته است.
به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران، در جلسه وزرای اقتصاد کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا که در روز جمعه برگزار شد، وزرای اقتصاد کشورهای منطقه، به تبادل نظر پرداخته و اثرات بحران سوخت، غذا و بحران مالی بر کشورهای خود را مطرح کرده و سیاست ها، راهکارهای اتخاذ شده و نقاط قوت رویکردهای گوناگون را مورد بررسی قرار دادند.
وزیر اقتصاد افزود: این دو نهاد بین المللی نباید صرفا دنباله رو تصمیمات سران کشورهای گروه 20 باشند، بلکه لازم است تجارب و مدل های اقتصادی کشورهای در حال توسعه را مورد بررسی جدی قرار دهند.
وی بر ضرورت اصلاح نهادی و کارکردهای تخصصی و فنی بانک جهانی و صندوق بین المللی پول تصریح و تاکید کرد: این دو نهاد بین المللی باید با رویکردی بنیادی و همه جانبه به گونه ای که اصول علمی، انصاف و آگاهی در آن رعایت شود را مورد توجه قرار دهند و باید این سئوال را مطرح کرد که کدام اندیشه اقتصادی می تواند شالوده این تغییرات را پایه ریزی نماید؟
وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان، لزوم توجه به مشکلات اقتصادی کشورهای توسعه یافته را به دلیل تبعات منفی که برای سایر کشورها ایجاد می کنند، مهم دانست و بحران اخیر و اقداماتی که برای حل آن می شود را به سونامی و ویرانی گسترده و سپس تلاش برای تامین قایق نجات تشبیه نمود.
وی برخی راهکارهایی را که هم اکنون مورد توجه قرار گرفته است، متعلق به هفتاد سال پیش دانست که سال ها مورد انتقاد بوده است.
حسینی دلیل اصلی بحران را، حباب ایجاد شده به دلیل رشد نامتناسب دارایی های کاغذی در مقایسه با دارایی های های واقعی دانست و تصریح کرد: لزوم یافتن الگوهایی که رابطه بین بخش مالی و واقعی اقتصاد را به درستی تنظیم کند، احساس می شود.
وی در پایان تاکید کرد: بهره گیری از تجارب کشورهای عضو به ویژه استفاده از ابزارهای مالی و سیستم اقتصاد اسلامی که تا حد زیادی از اینگونه نوسانات مصون است، لازم به نظر می رسد.
در این نشست ضرورت افزایش همکاریهای منطقه ای، استمرار پروزه های زیرزمینی، تامین اجتماعی، تقویت بخش خصوصی و همچنین سامان دهی سیستم بانکی مورد بحث و گفت و گو قرار گرفت.

ایرنا
۶ اردیبهشت ۱۳۸۸ ۰۹:۰۰

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.