English
پنج شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹, ۱۱:۰۵
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

شناسایی مصادیق رعایت نکردن الگوی صحیح مصرف درحوزه‌های مختلف

شناسایی مصادیق رعایت نکردن الگوی صحیح مصرف درحوزه‌های مختلف
اولین سمینار سراسری سازمان بازرسی کل کشور در سال 88 صبح امروز با حضور رییس سازمان بازرسی کل کشور برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از  ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی در این سمینار با اشاره به مصادف شدن این ایام با حادثه طبس با بیان این‌که با لطف خداوند این خطر بزرگ از کشور دور شد، تصریح کرد: این حادثه باعث شد که عنایت خداوند به ملت ما آشکارتر شده و به وضوح دیده شود. ملت ما نیز تاکنون قدردان این نعمت بوده و پیوسته بر آرمان حق طلبی اصرار داشته است هر چند تاوان زیادی برای آن دادیم و می‌دهیم اما در گذر تاریخ این میزان تاوان دادن به حساب نمی‌آید. از طرفی این تاوان‌ها هیچ وقت در ذهن بشر تاثیرگذار نبوده و آنکه در تاریخ می‌ماند حق طلبی است.
رییس سازمان کل کشور با اشاره به نامگذاری سال 88 از سوی مقام معظم رهبری مبنی بر اصلاح الگوی مصرف با مهم برشمردن این موضوع خاطرنشان کرد: بدون آینده اندیشی ما نمی‌توانیم به برنامه‌ریزی صحیحی برسیم. جوامعی که قدرت پیش بینی بهتری دارند قطعا بهتر می‌توانند برنامه‌ریزی کنند بنابراین برنامه‌ریزی بلند مدت به عنوان یکی از اصول برنامه‌ریزی مورد توجه است. جامعه‌ای که نتواند آینده خود را خوب ببیند و اهداف خود را به درستی با آنها تطبیق ندهد مطمئنا در پروسه کوتاه مدت نیز نمی‌تواند از برنامه‌ریزی خوبی برخوردار باشد و طبعا باید تلاش در این زمینه افزون شود.
وی با بیان این‌که انسان باید قدرت برنامه‌ریزی تا ناکجا آباد را داشته باشد، تاکید کرد: اگر کسی در دایره محدود و با سقفی کوتاه برنامه‌ریزی کند معلوم نیست که در این مقطع موفق خواهد شد.
پورمحمدی با اشاره به روایتی در مورد اصلاح الگوی مصرف تصریح کرد: پیامبر اکرم(ص) می‌فرمایند اگر کسی می‌خواهد زندگی‌اش را خوب بگذراند نصف این مقوله به این مساله باز می‌گردد که به اعتدال مصرف کند از طرفی امام صادق(ع) نیز می‌فرمایند اگر جامعه اسلامی و خود اسلام بخواهد باقی بماند باید اموال دست کسانی باشد که حق شناس بوده و به معروف هدایت و دلالت دارند.
وی با اشاره به وضعیت اقتصادی امروز دنیا خاطرنشان کرد: این امر نشان می‌دهد هنگامی که آمریکایی‌ها بدون حساب و کتاب فکر می‌کنند نه تنها خود بلکه سایر کشورها را به نابودی می‌کشانند. آنچه که مقام معظم رهبری امسال را با نام اصلاح الگوی مصرف نامگذاری کردند باید به این گونه ارزیابی شود که این یک نیاز واقع بینانه جامعه امروز جهانی است نه فقط یک مساله ملی و برای درون کشور.
رییس سازمان بازرسی کل کشور با تاکید بر این‌که فرمایش مقام معظم رهبری در این مورد بسیار با ارزش است، گفت: اصلاح الگوی مصرف دایره وسیعی دارد و ایشان نیز خود به تولید و بهره وری نیز اشاره کردند. هم چنین فرمودند که این تغییر برای یک سال نیست بلکه باید حرکتی برای رسیدن به آن صورت گیرد و این نقطه شروعی باشد و فرمودند اگر خوب کار کنیم ده سال به طول می‌انجامد یعنی برنامه بلند مدت است.
وی با بیان این‌که قطعا گام‌های اولیه در این مورد بسیار حائز اهمیت است، تصریح کرد: اگر گام‌های خوبی در سال اول برداشته نشود مردم فکر می‌کنند که این مساله شعاری بیش نبوده است برای این‌که این مساله تاثیرگذار باشد باید در برنامه‌ها خود را نشان دهد و برنامه‌ها نیز تبدیل به بودجه می‌شود. بنابراین اگر برنامه‌ای طراحی و بودجه‌ای پیش بینی نشود مناسب نیست.
پورمحمدی ادامه داد که دغدغه وی این است که این مساله به شعار تبدیل شود؛ از این رو بهتر است برنامه‌های لازم برای تحقق آنها اندیشیده شود.
وی با اشاره به هزینه‌های اضافی که در برخی موارد صورت می‌گیرد، یادآور شد: در سفری که به یکی از استان‌ها داشتیم شاهد بودیم که پلاکاردها و تابلوهایی را برای ما نصب کرده‌اند پس از آن فاکتور آن را برای ما ارسال کردند که متوجه شدیم هزینه‌ای برای این کار صرف شده است. حال باید ببینیم که وقتی یکی از مقامات به استان‌ها می‌روند هزینه این تابلوها و پلاکاردها چقدر است. این انتقاد را اول به خودم بعد به ریاست قوه قضاییه و بعد به رییس جمهور می‌کنم. بنابراین باید دقت شود که هزینه‌های تبلیغاتی بیهوده صورت نگیرد. اگر بنا باشد شعاری برخورد نشود و این مساله برای افکار عمومی تاثیرگذار باشد راهش این است که اول از خودمان شروع کنیم. به عنوان مثال به مکانی می‌رویم، برای ما حدود 200 نفر دعوت می‌شوند، ناهار هم می‌دهند؛ خوب ندهند این‌که می‌گویم در برنامه و بودجه باید خود را نشان دهد همین مساله است.
رییس سازمان بازرسی کل کشور یادآور شد: ما مدیران باید اول از خودمان شروع کنیم. رییس قوه قضاییه نیز یک حرکت مثبتی را در این رابطه انجام داده‌اند که قابل تقدیر است و فرموده‌اند که سمینار و همایش برای قوه قضاییه هزینه بر است و دستگاه‌ها با خلاقیت خود نمایشگاهی را در هفته قوه قضاییه داشته باشند تا هزینه کمتری داشته باشد.
وی با بیان این‌که از این‌که فعالیت‌های قوه قضاییه و دستگاه‌های آن اطلاع رسانی نمی‌شود ما آسیب می‌بینیم، افزود: سازمان بازرسی هم باید پیه اقداماتی را که انجام می‌دهد را به خوب بمالد. حق تلخ است. بسیاری باید بدانند که کلمات سازمان بازرسی حلوا نیست و از ما توقع کلمات شیرین نداشته باشند ضمن این‌که ما برای شیرین کامی و نتیجه خوب این حرف‌ها را می‌زنیم.
وی ادامه داد: در مواردی شاهد هستیم که برای این‌که کسری‌ها را پر کنیم اضافه کاری بدون حضور پرداخت می‌شود. در سازمان بازرسی قرار بر این است که به هیچ کس بیش از آنکه در سازمان حضور ندارد پول پرداخت نشود. ما بخشی از پرداخت‌ها را به سود همکارانمان اختصاص می‌دهیم که این مقوله سیستم سازی و اجرای دقیق و صحیح می‌خواهد. پرداخت‌های بیشتر را به گزارش‌های برجسته اختصاص می‌دهیم، از طرفی باید مقوله تنقیح در سازمان جدی گرفته شود. هم چنین باید کیفیت بخشی، ارتقا یابد. فکر می‌کنم امسال را باید سال تحول کیفی در سازمان قرار دهیم.
وی با بیان این‌که فناوری اطلاعات باید در سازمان با قوت دنبال شود، تصریح کرد: خوشبختانه در این راستا حرکت‌های خوبی صورت گرفته است. نظارتی که می‌خواهیم از دستگاه‌ها طلب کنیم گزارش سیستمی است بنابراین باید خودمان را در این مورد آماده سازیم.
وی با طرح این سوال که فرمایش رهبری را چگونه می‌توان به عنوان یک برنامه نظارتی دنبال کرد، اظهار کرد: باید در این رابطه با برنامه ریزی و دقت عمل شود و این خود نیاز به یک برنامه ریزی دارد. در هر حوزه، اصلاح الگوی مصرف متفاوت خواهد بود و می‌توان در سازمان این پیشنهاد را داد که هر اداره‌ای ده موضوع را به ما پیشنهاد کند که چگونه می‌توان در این زمینه به بهره‌وری رسید و جلوی مصارف نادرست را گرفت.

 

آغاز پیگیری موضوع دوشغله‌ها در حوزه‌های غیرورزشی

 

شناسایی مصادیق رعایت نکردن الگوی صحیج مصرف در حوزه‌های مختلف
رییس سازمان بازرسی کل کشور اعلام کرد که این سازمان برای اجرای فرمایش مقام معظم رهبری در نامگذاری سال جدید به نام اصلاح الگوی مصرف کار وسیع و با برنامه‌ریزی را آغاز کرده و برنامه‌های جدیدی را از ماه آخر تابستان اجرایی می‌کند.
به گزارش خبرنگار حقوقی ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی در حاشیه‌ی اولین سمینار سراسری سازمان بازرسی کل کشور در سال جدید در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر این‌که سازمان بازرسی در راستای فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اصلاح الگوی مصرف چه اقداماتی را انجام داده است؟ خاطرنشان کرد: ما سعی کردیم در سازمان برنامه‌ریزی دقیق‌تری را انجام دهیم تا بتوانیم از ظرفیت کارشناسی بهتر استفاده کنیم. هم چنین در حال اصلاح نظام پرداخت و دستمزد هستیم تا در قبال محصول و کیفیت کارها دستمزد مناسب داده شود.
وی افزود: هم چنین سعی می‌کنیم از انجام فعالیت‌های کم فایده جلوگیری کنیم و اولویت‌ها را رعایت کنیم. در بحث برون سازمانی نیز یک مطالعه جامع و وسیعی را آغاز کرده‌ایم تا مصادیق و نمونه‌های بد مصرف کردن و عدم رعایت الگوی صحیح مصرف در حوزه‌های اداری، اجرایی، تولیدی و حتی در حوزه مردمی را دریابیم و این که میزان آن چقدر است.
رییس سازمان بازرسی کل کشور با بیان این‌که این مساله نیازمند کار مطالعاتی سنگینی است، ادامه داد: به خصوص آنکه باید مبتنی بر قوانین باشد زیرا در سازمان بازرسی در صورتی می‌توانیم نظارت کنیم که قانونی داشته باشیم. ما اکنون قانونی تحت عنوان مبارزه با تجمل‌گرایی را که دارای چند فصل است داریم. باید در این مورد پیگیری جدیدی کرده تا این قانون به خوبی اجرا شود. اما بخش‌هایی وجود دارد که برای آن قانون نداریم.باید از مجلس بخواهیم که قوانین لازم را تصویب کنند.
پورمحمدی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر این‌که در جلسه‌ی مسوولان عالی قضایی مطرح شده که در این رابطه ستادی تشکیل شود؟ گفت: در جلسه مسوولان قضایی مطرح شد که بین حوزه‌های درون قوه و سازمان جلساتی برای اجرای رعایت الگوی مصرف داشته باشیم که در شروع آن محدود کردن نمایشگاه قوه قضاییه بود ولی هنوز کار وسیعی آغاز نشده است.
پورمحمدی در مورد سرانجام اقدامات سازمان پیرامون دو شغله‌های ورزشی با بیان این که فکر می‌کنم ما کارمان را انجام داده‌ایم، تصریح کرد: سازمان براساس قانون کار خود را انجام داده هر چند برخی شبهاتی را مطرح می‌کنند. ما حرفی نداریم و می‌گوییم اگر در قانون شبهه‌ای وجود دارد، شبهه برطرف شود. ولی قانون باید محترم شمرده شود. وی افزود: بعضی‌ها مطرح می‌کنند که ورزش چه حوزه مهمی است، اصلا دو شغله‌ها چه موضوع مهمی است، پس در این صورت باید بگوییم قانون چه موضوع مهمی است!
وی با تاکید بر این‌که اتفاقا مبحث دو شغله‌ها موضوع مهمی است، ادامه داد: هر چند نمی‌خواهیم بگوییم که در اولویت وجود دارد ولی مهم است. هم چنین موضوعاتی که سازمان بازرسی در حوزه‌های دیگر پیگیری می‌کند بسیار کلان و اساسی است.
رییس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به این‌که کار سازمان در موضوع ورزش انجام شده است، اعلام کرد: پرونده کسانی که موضوع را رعایت نکرده‌اند به دادگستری ارسال شد و عده زیادی هم استعفا دادند. فدراسیون‌ها هم باید کار انتخابات خود را داشته باشند. اگر مجلس طرح یا دولت لایحه‌ای بدهد خوب است.
پورمحمدی با بیان این‌که ما نمی‌خواهیم هم زمان در همه حوزه‌ها وارد شویم، افزود: از ورزش شروع کردیم و حال آنکه از نظر ما از مقوله ورزش عبور شده، ما بخش‌های دیگر دو شغله را آغاز می‌کنیم و آغاز کرده‌ایم. واحدی را در سازمان بازرسی مامور پیگیری موضوع دو شغله‌ها در کشور کرده‌ایم.
وی یادآور شد: متاسفانه بخشی از نارسایی‌های اداری در همین حوزه رقم می‌خورد به عنوان مثال در استان خراسان رضوی براساس پیگیری اداره ما در یک حوزه چهل و اندی نفر استعفا دادند.
خبرنگاری مطرح کرد که گویا سازمان تربیت بدنی در مجلس به دنبال راهکار قانونی برای این مساله است که پورمحمدی پاسخ داد: ما از هر آنچه که تکلیف آن را قانون مشخص کند خوشحالیم. ما که نمی‌خواهیم دخالت کنیم در این‌که قانون چگونه تصویب شود. اگر مجلس بفرماید که تصدی امر ورزش از عنوان دو شغله مستثنی است ما به قانون احترام می‌گذاریم. همین که حرکتی برای اصلاح قانون آغاز شده این خود موفقیت سازمان است. این‌که موضوع جدی مطرح و پیگیری شود از نظر سازمان موفقیت به شمار می‌آید.
وی در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد اقدامات سازمان در حوزه مفاسد اقتصادی تصریح کرد: بحث مفاسد اقتصادی جدی است. ما دنبال فاسد می‌گردیم ولی به نظر من این مساله ما را به نتیجه مطلوب نخواهد رساند ما باید به دنبال فساد بگردیم و بستر فساد را خشک کنیم.
وی گفت: این‌که مقام معظم رهبری بحث اصلاح الگوی مصرف را مطرح می‌کنند یعنی بستر فساد را خشک کردن. این‌که بر شفاف سازی تاکید می‌شود یعنی فساد را محدود کردن. در سازمان بازرسی نگاه معطوف به جلوگیری از تولید فساد است ضمن آنکه در برخورد با فاسد موارد زیادی داریم و ما در صورت تهیه گزارش آن را به دادگاه ارسال می‌کنیم تا در دادگاه تعیین تکلیف شود. یک کارگروه ویژه در دستگاه‌های نظارتی برای مبارزه و پیشگیری از فساد تشکیل شده است.
ایسنا
۶ اردیبهشت ۱۳۸۸ ۰۹:۳۰

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.