English
جمعه، ۱۳ تیر ۱۳۹۹, ۰۲:۱۸
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

اهمیت انرژی در روابط جدید ایران و اروپا

اهمیت انرژی در روابط جدید ایران و اروپا
در تاکید اهمیت انرژی در روابط جدید ایران و اروپا از سوی رییس اتاق بازرگانی و معادن وصنایع ایران ،معاون وزیر بازرگانی دانمارک دردیدار با رئیس اتاق ایران از تمایل این کشور به همکاری با ایران و یافتن بازارهای جدید تجاری خبرداد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از روابط عمومی اتاق ایران، دکتر محمد نهاوندیان رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران در خصوص شرایط اقتصادی ایران عنوان کرد: در دو دهه گذشته سرمایه گذاری زیادی در نیروی انسانی و هم در بخش صنایع انجام شده است، بنابراین وضعیت همکاری با ایران با گذشته متفاوت است و از واردکننده محض محصولات به صادرکننده تبدیل شده ایم و میزان صادرات ما نشان می دهد که سرمایه گذاری در زمینه تکنولوژی نتایج خوبی را ایجاد کرده است.
وی با اشاره به صادرات ایران به کشورهای دیگر، یادآور شد: باید روابط تجاری جدیدی را با اروپا آغاز و بحران ها را به فرصت تبدیل کنیم، همچنین بحران مالی جهانی نقشه روابط و همکاری ها را تغییر داده و شرکای جدیدی ایجاد کرده است.
نهاوندیان، تغییراتی که در اقتصاد بین الملل به وجود آمده است را حاصل سپری کردن زمان های سخت دانست و گفت: بعد از جنگ جهانی دوم، بانک جهانی و صندوق بین المللی پول که دو موسسه بزرگ در ایجاد ثبات اقتصاد بین المللی هستند، تاسیس شدند، اما بحران فعلی نشان می دهد که مشکلاتی در موسسات مالی و بازار سرمایه وجود دارد.
وی با اشاره به روابط ایران و دانمارک، نقش ایران را در بازار انرژی دنیا مهم ارزیابی کرد و گفت: ما دارای منابع غنی نفت و گاز هستیم و بحران زمانی تمام می شود که تقاضا افزایش یابد و این افزایش تقاضا به ویژه در بخش انرژی خواهد بود، بنابراین اگر از الان سرمایه گذاری در بخش انرژی صورت نگیرد، بحران دیگری ایجاد خواهد شد. همچنین در حال حاضر قیمت انرژی پایین است و باید به استراتژی های سرمایه گذاری در این بخش بیشتر توجه کنیم.
وی انرژی را اصل اساسی در شروع روابط جدید ایران و اروپا خواند و افزود: جامعه تجاری دو طرف باید با همکاری با یکدیگر به حل مشکلات موجود کمک کنند و ما تمایل به توسعه روابط تجاری و سرمایه گذاری داریم.
رئیس اتاق ایران خاطرنشان کرد: باید به جای توجه به موسسات مالی به بخش واقعی اقتصاد توجه کنیم و به جای یافتن راه حل های ملی، راهکارهای بین المللی را در نظر بگیریم.
به گفته وی بخش کشاورزی و صنایع غذایی کشور در دهه گذشته پیشرفت های قابل توجهی داشته و سرمایه گذاری زیادی بر روی صنایع غذایی صورت گرفته است که ورود تجهیزات و تکنولوژی صنعتی از دانمارک به کشور می تواند آن را قوی تر کند.
نهاوندیان تصریح کرد: بهترین و اقتصادی ترین راه برای فعالیت سرمایه گذاران اروپایی در افغانستان، عراق و آسیای مرکزی از طریق ایران است و داشتن روابط 3 جانبه با قزاقستان به ویژه در رابطه با حمل و نقل دریایی و دریای خزر می تواند پروژه بزرگی باشد.
رئیس اتاق ایران همچنین با اشاره به اهمیت امنیت انرژی و آب افزود: باید در این زمینه فعالیت های جدی انجام شود و ما نیاز داریم سرمایه گذاری بیشتری در این بخش صورت گیرد.
ذخیره انرژی و حمایت از تولید داخلی
در ادامه این جلسه «سوند رود نیلسن» معاون وزیر بازرگانی دانمارک نیز با تاکید بر تاثیر بحران مالی و اقتصادی بر روی کلیه کشورها ابراز کرد: باید به دنبال سرمایه گذاری های جدید و تجارت باشیم، فعالیت های تجاری نشان می دهد که در چند سال گذشته بازارهای دانمارک پیشرفت کرده اند و چین یکی از بازارهایی بوده است که به آن صادرات محصولات کشاورزی داشته ایم.
وی از تمایل این کشور برای توسعه مناسبات تجاری خود با ایران خبر داد و افزود: در حال حاضر تمرکز دانمارک بر روی ذخیره سازی انرژی و انرژی های جایگزین مانند انرژی بادی و خورشیدی است که بزرگترین بخش صادرات دانمارک را تشکیل می دهد.
وی ادامه داد: در زمینه تکنولوژی آب و هوا، صادرات ما به اندازه صادرات کشاورزی است.
معاون وزیر بازرگانی دانمارک ذخیره انرژی و حمایت از تولید داخلی را ضروری دانست و خاطرنشان کرد: سرمایه گذاران ایرانی می توانند در زمینه ذخیره انرژی و تکنولوژی مربوطه با طرح های دانمارکی مذاکراتی داشته باشند، زیرا از آنجا که در دانمارک موسسات مالی بزرگی وجود ندارد، بحران مالی تاثیر جدی بر این کشور نداشته است.

روابط عمومی اتاق ایران
۶ اردیبهشت ۱۳۸۸ ۱۰:۳۸

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.