English
سه شنبه، ۱۷ تیر ۱۳۹۹, ۰۵:۰۳
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

اصلاح الگوی مصرف به توسعه و انضباط اقتصادی منجر می‌شود

اصلاح الگوی مصرف به توسعه و انضباط اقتصادی منجر می‌شود
یک کارشناس اقتصادی گفت: اصلاح الگوی مصرف با ایجاد زمینه برای توسعه اقتصادی ممکن است و خود بحث مهم انضباط اقتصادی را در پی دارد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از فارس ،محمدعلی خطیب  اظهارداشت: اصلاح الگوی مصرف یکی از اساسی ترین مسایل مطرح در اقتصاد بوده که در یک تفسیر ساده از آن باید از این مهم به استفاده بهینه از منابع یاد کرد.
وی با بیان اینکه مصرف نوعی هزینه است گفت: اینکه چگونه بتوانیم از منابع استفاده کنیم یا به عبارتی آنها را هزینه کنیم تا در ازای این مصرف بتوان به ایجاد درآمد پرداخت، مهمترین مساله در این بحث است.
این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه باید از الگوی مصرف برای مصرف فاصله بگیریم گفت: باید سعی کرد که از الگوی مصرف برای تولید و کاهش هزینه ها حمایت کرد.
وی افزود: اگر به طور مثال بتوان از خودرویی استفاده کرد که در ازای هر 100 کیلومتر به جای مثلا 8 لیتر، 6 لیتر بنزین مصرف کند در واقع این مساله به استفاده درست از بنزین مصرفی و صرف هزینه کمتر از نظر مصرف منجر شده است.
خطیب با بیان اینکه اصلاح الگوی مصرف در گروی اصلاح الگوی تولید است گفت: چنانچه به طور مثال خودرویی با مصرف بنزین کم و یا به طور کل لامپهای صرفا کم مصرف تولید و عرضه شوند در این صورت الگوی مصرف ناشی از تغییر الگوی تولید و تغییر رفتار مصرف کننده دچار تغییر خواهد شد.
وی با تاکید بر اینکه تغییر الگوی مصرف باید همفصل با توسعه کشور صورت گیرد، به طوری که به موازات حرکت در چرخه توسعه زمینه برای صرفه جویی نیز فراهم شود افزود: مقام معظم رهبری بحث تغییر الگوی مصرف را از دید اخلاقی مطرح نکرده اند بلکه این مهم، یک رهنمون راهبردی در سطح ملی است.
این کارشناس اقتصادی با اشاره به گرایش مردم به خرید کالاهای خارجی گفت: یکی دلایل عمده ای که مصرف کننده داخلی به سراغ کالای خارجی می رود، عمر و دوام بیشتر این محصولات است و لذا مصرف کننده می کوشد تا از این طریق به انجام صرفه جویی بپردازد، چنانچه محصولاتی با کیفیت و دوام بیشتر تولید شوند و مصرف کننده صرفه اقتصادی خود را در این مساله بیابد به سراغ محصولات داخلی خواهد رفت.
وی افزود: تولید کالاهایی که بتواند میزان هزینه ها را کاهش دهد، خود نوعی صرفه جویی و گامی در راه اصلاح الگوی مصرف است.
خطیب تاکید کرد: اصلاح الگوی مصرف با ایجاد زمینه ای برای توسعه اقتصادی ممکن است که خود انضباط اقتصادی را نیز در پی دارد.
وی با بیان اینکه گرایش دادن جامعه به سمت مصرف به ازای تولید درآمد نیازمند فرهنگ سازی لازم است افزود: در کنار بحث فرهنگی نیاز است تا الگوی توسعه اقتصادی کشور به سمتی باشد که زمینه افزایش بهره وری ، استفاده بهتر از منابع و در نهایت افزایش رفاه عمومی فراهم شود.

فارس
۸ اردیبهشت ۱۳۸۸ ۰۹:۱۷

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.