English
دوشنبه، ۱۳ مرداد ۱۳۹۹, ۲۱:۵۸
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

شتاب زده مردم را به بورس دعوت نکنیم

شتاب زده مردم را به بورس دعوت نکنیم
دبیر کل اتاق بازرگانی وصنایع ومعادن تهران ضمن تاکید برنقش مثبت بورس در اقتصاد کشور، به برخی اظهارات در مورد شکل گیری فضای مناسب حضور مردم در بازار سهام انتقاد کرد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از  اتاق بازرگانی وصنایع ومعادن تهران ، دبیر کل اتاق بازرگانی وصنایع ومعادن تهران ضمن تاکید برنقش مثبت بورس در اقتصاد کشور، به برخی اظهارات در مورد شکل گیری فضای مناسب حضور مردم در بازار سهام انتقاد کرد وگفت: هیچ کس نمی تواند منکر نقش سازنده ومثبت بورس در اقتصاد کشور باشد اما مهم این است که ابتدا فضای لازم برای سرمایه گذاری در بورس فراهم شود وپس ازآن، مردم به حضور دربازار سرمایه تشویق شوند.
وی افزود: آن چه مردم را تشویق به سرمایه‌گذاری در بورس می‌کند،انتظارسودآوری درآینده است وآنچه انتظار سودآوری را به وجود می‌آورد،وضعیت صنایع پذیرفته شده در بازار است. به همین دلیل است که بورس را به عنوان ویترین اقتصاد می‌شناسند.حال این پرسش مطرح می‌شود که آیا اقتصاد ایران ظرف ماه‌های آینده، آن قدر ظرفیت سودآوری دارد که براساس آن مردم را به بازار سرمایه دعوت کنیم وبه آنها وعده بهبود روزافزون بازار را بدهیم؟
وی که در پاسخ به اظهارات برخی مقامات دولتی در مورد فراهم شدن فضای لازم برای حضور دربورس سخن می گفت، افزود: نرخ بیکاری 12 درصد ونرخ تورم 25 درصد درکنار رکود فراگیری که صنایع کشور را فرا گرفته و پیش بینی تداوم رکود جهانی وسرایت آن به اقتصاد ایران به مقامات این اجازه را نمی‌دهد که با تکیه برسودآوری مبهم صنایع ، مردم را به بازار سرمایه وخرید سهام فراخوانند.
محمد مهدی راسخ ، با اشاره به این که حاشیه سود بسیاری از بنگاه‌های بزرگ تولیدی کاهش یافته ودربرخی واحدها،شرایط به شکل نگران کننده‌ای به سمت شکل‌گیری بحران به پیش می‌رود گفت: تصویری که از آینده ترسیم می‌شود،تصویری نیست که براساس آن، یک مقام رسمی مردم عادی را به بازارسهام دعوت کند.
دبیرکل اتاق تهران با اشاره به فضای مبهم اطلاع رسانی در اقتصاد ایران گفت: هیچ کس به درستی نمی داند تا چه اندازه باید به آمارهای اقتصادی اتکا کند درعین حال هیچ آماری به درستی به سهامداران وتحلیل گران ارایه نمی شود .درچنین فضایی چگونه انتظار داریم مردم جلب بازارپیچیده ای هم چون بازار سهام شوند. وی افزود: دریافت انتشار صحیح اطلاعات ، شفاف سازی و نظارت بر ااطلاع رسانی، کلید اصلی سرمایه گذاری است اما این موضوع دربازار سرمایه به فراموشی سپرده شده وشرکت ها یا اطلاعات نمی دهند یا اطلاعات غیر واقعی منتشر می کنند بنابراین سرمایه گذاری در بورس به اقدامی پر ریسک تبدیل شده است.
وی با یاد آوری تجربه سال های پیشین بورس گفت: درچند سال گذشته بارها شاهد شکل‌گیری چنین وضعیتی در بورس بوده‌ایم و تجربه نشان می‌دهد حضور مردم عادی که به صورت حرفه‌ای با سازوکارهای خرید وفروش سهام آشنا نیستند وبه عبارتی قدرت تحلیلگری و نوسانگیری ندارند، نه تنها مثبت نیست که در شرایط کاهش قیمت سهام، بحران را تشدید می‌کند.
وی افزود: صحبت ازناکارآمدی اقتصاد یا شرایط

 
بحرانی بورس نیست بلکه به این جهت این موضوع مطرح می‌شود که با توجه به انتخابات پیش‌رو به طور قطع ریسک بازار افزایش پیدا کرده ودر شرایط پیش‌رو ممکن است،مردم دچار زیان شده وبازهم فرصتی دیگر برای اعتلای فرهنگ سرمایه‌گذاری وسهامداری از بورس اوراق بهادارستانده شود.
به گفته دبیرکل اتاق تهران، روی دیگر جریان این است که در شرایط دشوار کنونی که شرکت‌ها برای تامین منابع مالی دچار محدودیت هستند ونیاز به حضور دربازار سرمایه واستفاده از سازوکار انتشار اوراق بهادار دارند چرا باید بورس،نقش اصلی‌اش را ایفا نکند؟ حقیقت این است که بی‌توجهی به نقش بورس در اقتصاد ملی یا اهتمام به سیاست‌های غلطی که منجر به رویگردان شدن مردم از بازار سهام می‌شود درطول چند سال گذشته عواقب سنگینی همچون افزایش شدید بهای مسکن را به دنبال داشته است.
وی افزود: در شرایطی که بازار سهام،کشش لازم را ندارد وگزینه مطلوب دیگری برای سرمایه‌گذاری موجود نیست، مردم برای کسب سود بیشتربه بازارمسکن رو می‌آورند.درست مثل سال‌های 85 و86 که همزمان با افول سودآوری بورس اوراق بهادار،مردم به بازار مسکن هجوم آوردند.
دبیرکل اتاق تهران گفت: شکی نیست که برای افزایش کارایی اقتصاد وتعدیل فضای سرمایه‌گذاری،نیاز به بازارسرمایه‌ای کارآمد وپویا داریم بنابراین دروهله نخست باید اعتماد را به بازار برگردانیم.
وی با اشاره به این که آمارهای فروردین ماه نشان می‌دهد که شاخص بورس در 11 روز از 15 روز فعالیت بورس در فروردین ماه مثبت بوده است گفت: نباید این روند را به روزهای آینده که اقتصاد سیاسی درگسترده‌ترین شکل ممکن می‌تواند بر همه بخش‌ها موثر باشد،تعمیم داده وگمان کنیم روند روبه رشد قیمت سهام هم چنان می تواند ادامه پیدا کند.
وی افزود: درصورتی که قصد داریم از بورس اوراق بهادار به عنوان منبعی مطمئن برای تامین مالی اقتصاد ودرعین حال مرجعی قابل اطمینان برای سرمایه‌گذاری استفاده کنیم، باید بازار سرمایه را به جایگاه واقعی اش برگردانیم ودرفرآیندی برنامه‌ریزی شده،ابزارهای قابل دادوستد در بورس را افزایش داده وسطح نظارت بر بازار را نیز افزایش دهیم.
وی تاکید کرد:دروهله نخست،باید رونق را به تولید وصنعت بازگردانیم ودرعین حال نیازبه این داریم که حسابرسی شرکت‌های بورس را ارتقا بخشیده وازطریق ایجاد شفافیت های لازم وایجاد اطمینان، مردم را به آینده بازار دلگرم کنیم.درغیر این صورت با شعار ومصاحبه و وعده‌های تازه نمی‌توانیم مردم را به بازار برگردانیم.
وی افزود: بورس تهران یک بار در سال 1375سقوط کرد اما مدیریت بازار سال ها تلاش کرد تا اعتماد را به مردم بازگرداند وعملا دیدیم که مردم پس از چهارسال دوری از بازار سهام، ازسال 1379 به بعد دوباره به چرخه سرمایه گذاری بازگشتند.
اتاق بازرگانی وصنایع ومعادن تهران
۸ اردیبهشت ۱۳۸۸ ۱۱:۴۷

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.