English
سه شنبه، ۲۴ تیر ۱۳۹۹, ۱۲:۰۲
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

رییس اتاق بازرگانی ایران از مرز باشماق مریوان بازدید کرد

رییس اتاق بازرگانی ایران از مرز باشماق مریوان بازدید کرد
رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و هیاتی از فعالان اقتصادی به همراه مسوولانی از گمرک، نیروی انتظامی، وزارتخانه‌های راه و بازرگانی از گمرک رسمی منطقه مرزی باشماق در مریوان، اولین شهرک تجاری ایران در نقطه صفر مرزی و پروژه نیرورسانی خط 63 کیلو ولت برق ایران به عراق بازدید کرده و راهکارهای رفع مشکلات موجود در توسعه فرصت‌های تجاری فیمابین دو کشور ایران و عراق را بررسی کردند.

به گزارش سایت خبری اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران به نقل از اتاق بازرگانی ایران، دکتر محمد نهاوندیان رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران در جریان بازدید از مرز باشماق ضمن ابراز خرسندی از اجرایی شدن تصمیماتی که در خصوص این مرز اتخاذ شده است، تصریح کرد: خوشبختانه ایجاد تاسیسات و تامین مقدمات برای گسترش مرز باشماق در مرحله خوبی قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه توسعه دو طرف مرز ایران و عراق کاملاً بهم مرتبط است، گفت: هر فعالیتی که ما در توسعه عراق انجام بدهیم، به مانند توسعه‌ای است که در این سوی مرز در ایران انجام داده‌ایم.

وی اظهار امیدواری کرد که فضای دوستی و همکاری بین دو کشور ایران و عراق سالیان سال تداوم پیدا کند.

نهاوندیان با بیان این مطلب که در مناطق مرزی کشور، اهمیت نمایندگان نظام اسلامی بیشتر است و حرف آخر را مقامات استان می‌زنند، اظهار امیدواری کرد: استاندار کردستان و فرماندار مریوان نیز توجه کافی به حمایت از بخش خصوصی در این منطقه را داشته باشند.

وی افزود: بخش خصوصی که در این مناطق سرمایه‌گذاری کرده است قطعاً مسائل و مشکلاتی نیز دارد و باید مطالبات خود را در وهله اول با مقامات استان مطرح کند، اما اتاق بازرگانی در تسهیل این روابط و رفع سوء تفاهمات می‌تواند خیلی کمک کند.

وی از اتاق بازرگانی سنندج خواست تا برای بیان منظر بخش خصوصی و کمک به مطالبات سرمایه‌گذاران بخش خصوصی با مسوولان و مقامات استانی پیگیری‌های لازم را انجام دهد.

همچنین نماینده فرماندار پنجوین عراق نیز در این دیدار ضمن تشکر از اقداماتی که ایران در مرز باشماق انجام داده است، تصریح کرد: ما همواره اطمینان داریم که جمهوری اسلامی ایران با تمام معنی به کمک عراق آمده است و ایجاد گمرک رسمی در مرز باشماق نیز یکی از همان اقدامات مبارکی است که از سوی ایران در حال انجام است.

وی آمادگی فرمانداری پنجوین عراق را برای هر گونه همکاری با ایران در راستای تحقق اهداف توسعه‌ای دو کشور اعلام و خاطرنشان کرد: هر وظیفه‌ای برای اتمام پروژه‌های طراحی شده در این منطقه به عهده ما محول شود، تمام تلاش خود را برای انجام آن به کار می‌گیریم.

- بازدید از پروژه نیرورسانی خط 63 کیلو ولت برق ایران به عراق از طریق مرز باشماق
گزارش خبرنگار روابط عمومی اتاق ایران حاکیست، در جریان این سفر هیات اتاق بازرگانی ایران از نزدیک از پروژه نیرورسانی خط 63 کیلو ولت برق ایران به منطقه پنجوین عراق از طریق مرز باشماق بازدید کردند.

«مهندس محمودی» پیمانکار و مدیر این پروژه در سخنانی درباره روند کار این پروژه گفت: از آنجاییکه خط 33 کیلو ولت، برق خوبی را از نظر ولتاژ برق به عراق منتقل نمی‌کرد، لذا این خط را با ولتاژ 63 کیلو ولت – که هم پتانسیل یکسانی با برق ایران دارد و هم توان انتقال برق بیشتری به عراق دارد – با همان هزینه برای کشور عراق اجرا کردیم و در حال حاضر این پروژه توان انتقال 80 مگاوات را از طرف ایران دارد.

وی در ادامه افزود: پروژه‌ای که ایران در نظر گرفته در اسرع وقت به مریوان متصل می‌شود که اگر این خط کشیده شود، ما نیز امکان انتقال برق 80 مگاواتی به عراق را پیدا می‌کنیم.

محمودی هزینه این پروژه را رقمی معادل 2 میلیون دلار اعلام کرد و گفت: این هزینه می‌تواند معادل 80 میلیون دلار سرمایه‌گذاری برای کشور باشد و از طرفی این امکان را برای ما فراهم کرده است که به صورت شبانه روزی امکان صادرات 80 مگاوات برق به عراق را داشته باشیم.

به گفته وی این پروژه برای هر دو کشور ایران و عراق فرصت خوبی است و طی مذاکراتی که صورت گرفته خطوط بیشتری از ایران به عراق از طریق استان کردستان منتقل خواهد شد.

وی افزود:‌ درخواست توسعه نیروگاه برق موجود در استان کردستان را نیز ارائه و برای این توسعه نیروگاه 1000 مگاواتی را پیش بینی کرده‌ایم که امیدواریم به زودی این هدف در این استان تحقق یابد.

وی همچنین از طراحی پروژه انتقال گاز ایران به عراق خبر داد و افزود: براساس سیاستگذاری که دولت ایران دارد، طرف عراقی نیز در آن سوی مرز برای این پروژه‌ها سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

- بازدید از شهرک تجاری امین در نقطه صفر مرزی باشماق

دکتر نهاوندیان و هیات همراه وی همچنین در ادامه این بازدید از اولین شهرک تجاری ایران در نقطه صفر مرزی واقع در مرز باشماق بازدید کرده و از نزدیک به استماع مسائل و مشکلات موجود و ارائه راهکار رفع موانع برای توسعه سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی در جهت توسعه مبادلات اقتصادی دو کشور ایران و عراق پرداختند.

مهندس امین ناظری یکی از سرمایه‌گذاران این شهرک تجاری تصریح کرد: بین سال‌های 1369 تا 1384 بیشترین حجم صادرات کالا به عراق از مرز باشماق روزانه بیش از 500 کامیون بوده است که با امکانات شهرک تجاری جدید التاسیس امین در این منطقه این رقم به 10 برابر افزایش خواهد یافت.

به گفته وی این شهرک به منظور ایجاد تسهیلات خرید برای زائرین عتبات عالیات از کشورهای عراق و سوریه، توریست‌ها و بازدیدکنندگان ایجاد شده است.

وی از دیگر امکانات پیش بینی شده برای این شهرک را ایجاد مرکز خدمات درمانی، اورژانس رایگاه، مسجد، زائر سرا، آژانس اتومبیل‌های کرایه، پارکینگ، تعمیرگاه خودروهای سبک و سنگین، کارواش و ... عنوان کرد.

«محمدصادق کیانی» فرماندار شهرستان مرزی مریوان در استان کردستان نیز در سخنانی در جریان این بازدید با اشاره به سیاست‌های حمایتی دولت گفت: طبق اختیارات موجود، سعی در همکاری با بخش خصوصی را در این منطقه داشته‌ایم.

وی افزود: هدف ما تشویق سرمایه‌گذاران به خصوص کسانی است که از سایر استان‌ها در استان کردستان سرمایه‌گذاری می‌کنند.

فرماندار مریوان در پاسخ به انتقاد سرمایه‌گذاران بخش خصوصی درباره ایجاد برخی موانع موجود برای سرمایه‌گذاری در منطقه مرزی باشماق گفت: ما دست سرمایه‌گذار را می‌بوسیم و توقع شخصی از کسی نداریم، اما بخش خصوصی حق تعرض به ملک دولتی را ندارد و باید برای ایجاد هر کاری مجوز لازم را دریافت کند.

«علی عبداللهیان» معاون اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران در امور شهرستان‌ها نیز در سخنانی خاطرنشان کرد: بخش خصوصی با علاقه در این منطقه مرزی سرمایه‌گذاری کرده است و دولت نیز می‌بایست با علاقه از این سرمایه‌گذاری‌ها حمایت کند.

وی در ادامه تصریح کرد: داشتن عرق و شهامت سرمایه‌گذاری کردن در چنین مناطق محروم مرزی قابل احترام است.

- واردات دستگاه ایکس ری (XRAY) از چین

این گزارش می‌افزاید، در ادامه دیدارهای صورت گرفته در جریان بازدید اعضای اتاق بازرگانی ایران از استان کردستان طی نشستی با حضور مقامات استان، مساله واردات دستگاه ایکس ری (XRAY) مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

براین اساس دستگاه‌های بازبینی درونی برای بازرسی و کنترل کامیون‌ها و کانتینرها طی مذاکراتی که از سال گذشته با طرف‌های چینی انجام شده است از کشور چین به استان کردستان وارد خواهد شد.

در این دیدار همچنین مطرح شد که چنانچه اعتبارات لازم برای وارد کردن این دستگاه‌ها تحقق یابد تا 13 آذر ماه کلیه کارهای مربوط به واردات این دستگاه صورت پذیرد

ایرنا
۳ آبان ۱۳۸۶ ۱۵:۱۸

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)

  • محی الدین نجفی
  • ۱۷ مهر ۱۳۸۸ ۰۹:۵۵
  • 1
    3

مریوان نامی ناآشنا برای ما ایرانیان نبوده ونیست شهر که درزیر آماج حملات عراق استوارتر از رشته کوههای زاگرس بود در سالهای که به علت تبلیغات منفی هیچ سرمایه گذاری حتی جرات سفر به شهر منو نداشت جوانی وسرمایه گذاری به اسم امین ناظری قد علم نمود سرمایه خود را
به این شهر آورد واثرات آنقدر برای مریوان مثبت بوده که شاید در چند سطر نگارش نتوان به آن اشاره نمود شهری که همواره از آن بعنوان مکانی نا امن برای سرمایه گذاری بود حالا امن شده جای که حتی دولت جمهوری اسلامی ایران بخاطر نا امن بودن از احداث یک کارخانه هراس داشت
÷س اقدام بهار تجارت ÷ارسیان در وهله اول امن جلوه دادن دیارمن نگین ایران زمین مریوان بوده در ردیف دوم ایجاد کار درمنطقه مرزی مریوان برای جوانانی که همواره در شهرهای بزرگ کار می کردند وامروز هم شاهد قریب 40 نفر کارگروکارمند دائمی وروز مزد در روزهستیم سوم نظم
دادن به وضعیت نابسامان مرز و در تبدیل آن از یک منطقه یابانی به یک شهرک تجاری و خدماتی و....چهارم مرز باشماق در روز شاهد چند هزار تاجر راننده وبازاریاب غیر مریوانی اعم از ایرانی و عراقی می باشد که اگر هر نفر در بین دوستان از مریوان چیزی تعریف کند بهترین شبکه
تبلیغاتی برای تورئیسم وتجارت مریوان با توجه به دریاچه دل انگیز زریبار و اوردن چند هزار کس شهرستانی به شهرمان هر نفری در روز دو هزارتومان در شهرمان خرید کنند چقدر کمک برا کاسبان مریوانی است ومهمترین نقش آن از تبدیل آن به مرز ترانزیتی توجه دولت به جاده ای که
سالهاست قرار است ساخته شود مریوان گاران سنندج جاده قدیمی مریوان هر روز به علت غیر استاندارد بودن و÷یچهای زیاد شاهد سوانح داخراش رانندگی بوده ÷س با توجه به راه ترانزیتی روزی باید جاده ترانزیتی ساخته شود شاید به گزاف نگارش نکنم که نقش بهار تجارت ÷ارسیان از زریبار
بیشتر برای مریوان مثبت بوده است اما ایا ما قدر چنین سرمایه گذارانی می دانیم کسانی که تمام زندگی خود راوقف خدمت به بهتر جلوه دادن فرهنگ من وتو بوده است می دانیم وایا می دانیم با چه مشکلاتی دست و ÷نجه نرم می کنند و حالا من که امین ناظری خوب نمی شناسم شاید چند
روزی در انجا گارگری کرده باشم اما واقعا می دانم چه سختیهای متحمل می شوند حالا از استاندار ودولت محترم جمهوری اسلامی می خواهم به یاری امین ناظری وامین ناظریها بیایند تا با مایوسی آنها شاهد فرار سرمایه ها از سامان خونین مریواننباشیم


محی الدین نجفی دانشجو حقوق


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.